Minimalismus: zbavit se zbytečností doma i v hlavě

Žít v lese bez elektřiny, topit v kamnech, vlastnit méně než 100 věcí, přestěhovat se do mini bytu s bílými stěnami nebo se vzdát svého luxusního auta. Spousta lidí si minimalismus spojuje s obětováním věcí a vyhýbání se všem vymoženostem, které dnešní doba nabízí. Ale o tom to až tak není. Opravdovým minimalistům jde o svobodnější život, který si podle potřeb proškrtají a ponechají v něm jen důležité součásti. Třeba zrovna to auto.

Minimalismus nehraje podle nějakých striktních pravidel, jde spíš o stav mysli, který má pomoci zlepšit vám život. Více smyslu, méně stresu, více zábavy s tím, co máte, méně strachu o to, co nevlastníte.

Kolik existuje minimalistů, tolik se píše příběhů. Někdo se skutečně potřebuje odstěhovat na klidný venkov s minimem věcí, jiný může žít ve městě s celou svou rodinou, dělat velkou kariéru, mít k tomu i vysněný dům a přesto být minimalista.

Minimalismus má mnoho forem a záleží jen na vás, co si z něho vezmete. V ideálním případě vám odlehčený životní styl může přinést:

  • Méně nepořádku, který nezvyšuje hodnotu vašeho života
  • Prostornější (uklizenější) domácnost
  • Odpoutání se od minulosti
  • Větší klid v současné chaotické době
  • Zaměření na důležité věci – zdraví, práce, milovaný člověk…
  • Menší finanční starosti
  • Více zážitků
  • Lepší vztahy s vašimi blízkými
  • Čistší a veselejší mysl

Být minimalistou znamená, že se rozhodujete na základě toho, co skutečně potřebujete. Bez ohledu na cenu. Nemusíte na sobě nutně šetřit a nakupovat pouze ve slevách. Dopřejte si klidně i luxusní kousky, jen k sobě vždycky buďte upřímný a ptejte se: „Opravdu se bez toho neobejdu?“

Redukovat

Hlavní pozornost ovšem směřujte na současný majetek. Téměř každý vlastní něco, co už mu dlouho leží bez povšimnutí na dně skříně nebo ve sklepě. Projděte se doma a ptejte se: „Použil jsem tu věc v posledních x měsících? Hodlám ji použít brzy?“ Těch nepoužívaných se zbavte.

Motivace černá na bílém

Vydáte-li se na cestu za minimalistickým způsobem života, hned na začátku si na papír sepište svoje důvody. Zbavit se dluhů? Trávit více času se svou rodinou? Šetřit přírodní zdroje a dbát na životní prostředí? Cokoliv. Ve chvíli, kdy se vyskytnou překážky, pomůže vám to vzpomenout si na vaše prvotní motivy a popostrčí dál.

Domácí zóna minimalismu

Postupujte pomalu. Určete si doma jeden kout – pracovní stůl, zásuvku, noční stolek apod., který povedete v minimalistickém módu. Jeho čistota a uspořádání vás bude motivovat a inspirovat k jednoduššímu životu obecně. Každý den pak můžete danou zónu rozšiřovat. Nenásilné a efektivní.

Výzva rovná se progres

Kde vidíte svoje „slabiny“? Přeplněný šatník, nadměrné výdaje, nezkrotná touha nakupovat stále nové produkty? Experimentujte s výzvami a naučte se s nimi pracovat. Znáte například Projekt 333 (www.bemorewithless.com/project-333)? Jde minimalistickou módní výzvu, která nabádá, abyste si po dobu 3 měsíců vystačili pouze se 33 kousky zahrnujícími oblečení, doplňky, šperky, svrchní oděvy a obuv. Tisíce lidí z celého světa jsou důkazem, že to lze. Pokud vás trápí finance, vrhněte se do spořící výzvy. Každý den si dejte stranou určitou částku peněz. Na začátku odložíte třeba pětikorunu a následně ji vždy o 5 Kč navyšujete, tzn., že druhý den si dáte stranou 10 Kč, třetí 15 Kč atd. Vydržte měsíc či dva a uvidíte, kolik tisíců se dá takovým způsobem nastřádat. Zajímavým tipem pak je i cestovatelská výzva. Chystáte se jet na týden pryč? Tak si zabalte jen na tři dny a bojujte – noste stejné oblečení více dní, perte, čistěte a učte se žít s málem.

 

Comments

comments

Vyhledat