Od Kateřiny Veliké až po současnost. Film Ermitáž vypráví příběh jednoho z nejmilovanějších muzeí světa
Tři milióny uměleckých exponátů, čtyři milióny návštěvníků ročně, na třicet kilometrů chodeb ve výstavních prostorách. To je v číslech petrohradská Ermitáž. Jedno z nejpopulárnějších muzeí světa. Dokumentární film Ermitáž – síla umění, který uzavírá podzimní cyklus Umění v kině, skládá poctu významné pamětihodnosti nejen ruské, ale i světové kultury, které se daří odolávat bouři dějin. Film vstupuje do kin 2. prosince.
Snímek Ermitáž – síla umění odkrývá kinematografický potenciál okázalých prostorů muzea. Prostřednictvím působivých obrazů, básní a lidových vyprávění mohou diváci nasát ducha Petrohradu a s ním i odkaz jeho významných kulturních památek, které pamatují Kateřinu II. Velikou, triumfální vítězství Alexandra I. Pavloviče nad Napoleonem i Velkou říjnovou socialistickou revoluci.
Legenda Petrohradu ožívá ve své vznešenosti za dne i v noci. Představuje se Zimní palác, Ermitážské divadlo, Menšikovský palác i historické budovy na nábřeží řeky Něvy, které jsou součástí muzea.
Dokument odhaluje třeba i neodmyslitelné spojení města s literaturou. Zdůrazňuje přitom zejména vliv Alexandra Puškina na ruskou poezii a rozvoj literárního jazyka.
Jedním z nejmilovanějších a nejnavštěvovanějších muzeí světa provází Toni Servillo (Velká Nádhera), trojnásobný laureát evropské filmové ceny EFA.
Ermitáž – síla umění • režie: Michele Mally • IT • 2019 • 90 minut • výtvarné umění
Herec Toni Servillo (Velká nádhera) provází velkolepým dokumentárním filmem Ermitáž – síla umění a vypráví tak velký příběh, který se postupně za 250 let odehrál na chodbách tohoto slavného muzea i v ulicích magického Petrohradu. Film přibližuje historii na pozadí napoleonských válek, revoluce v roce 1917 i totalitní éry ve 20. století až do současnosti. Ve sbírkách Ermitáže se ukrývají cenná díla velikánů, jakými byli Leonardo, Raffael, Van Eyck, Rubens, Titian či Rembrandt, která film zobrazuje vůbec poprvé ve vysokém rozlišení na velkém plátně.