PechaKucha Night Prague Vol. 69

Ve středu 17. června se koná již 69. večer PechaKucha Night Prague. Proběhne opět v kině Aero, které je už čtrnáct let jeho “domovskou” scénou. Událost se bude zároveň živě streamovat přes platformu Moje kino LIVE. Během večera vystoupí celkem 10 autorů a autorských kolektivů, které vybrala a oslovila dramaturgická rada PKNP. Ve speciálním formátu 20 obrázků x 20 vteřin promluví malíř Petr Kvíčala, grafický designér Pavel Fuksa, šéfredaktor blogu jizerské ticho Petr Vondřich, módní designérka Alice Klouzková, knihovníci Martina Smetánková a Michal Indrák, dvojice Lukáš Likavčan a Hana Janečková z kurátorského projektu Display, architekti z atelieru Svobodová Blaha, botanik Jan Albert Šturma, editoři druhého dílu fanzinu outsalonového tetování POKE POKE POKE a scénograf filmu V síti Jan Vlček. Pro diváky přítomné v kině Aero pak jako bonus po skončení hlavního programu bude promítnut film V síti režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka. Více info na www.pechakucha.cz

 

PKNP Vol. 69 představí v kině Aero 10 autorů a autorských kolektivů

Alice Klouzková

Svoji tvorbu představí módní designérka, lektorka a kurátorka Alice Klouzková dlouhodobě zabývající se tradičními řemeslnými technikami a jejich využitím v současném oděvu. Výsledky svého výzkumu prezentuje v projektu Czech Craft Heritage. Vystudovala Ateliér módní tvorby na UMPRUM v Praze a nyní zde působí jako asistentka, od roku 2014 vede i Ateliér módního designu na škole současného umění Scholastika. V roce 2005 založila společně s Janou Jetelovou studio SISTERSCONSPIRACY, jež je známé hlavně tvorbou udržitelné módy z přírodních materiálů. V roce 2017 vytvořila úspěšný výstavní projekt Modré inovace prezentující současné tendence v českém modrotisku, který se už představil mimo jiné ve Vídni, Londýně nebo Tokiu.

Petr Vondřich (jizerské *ticho)

Zakladatel a šéfredaktor blogu jizerské *ticho, ve kterém se už sedmým rokem dozvíte, co zajímavého se děje ve městech v Jizerských horách, kde na první i druhý pohled chcípnul pes. Ale hlavně poznáte lidi, kteří nepřestali věřit, že dokonce i tam je pod dlažbou pláž. O tom všem se dočtete také v jeho novém autorském průvodci Lieberec, jehož první náklad se vyprodal během jediného týdne. A stejně rychle se vybraly i peníze na jeho dotisk, který vychází právě v těchto dnech.

Martina Smetánková & Michal Indrák (Digitální knihovna)

Dva svérázní knihovníci z Moravské zemské knihovny v Brně, kteří koordinují vývoj i obsah webu digitalniknihovna.cz. Michal se stará o výběr dokumentů, které mají projít rukami skeneristů a editorů metadat. Michalův výběr pak dostane do rukou Martina, která se postará o zařazení dokumentů v rámci webu a postará se o další vývoj. Ačkoli oba původně vystudovali jiné obory, osud je zavál do Moravské zemské knihovny. Pokud je nenajdete tam, najdete je se škopkem v ruce na Blaženě nebo někde na cestách v kopcích mimo reálný svět.

Lukáš Likavčan a Hana Janečková (Display)

Dalšími hosty PKNP Vol. 69 jsou Lukáš Likavčan a Hana Janečková, členové kurátorského kolektivu Display Asociace pro výzkum a kolektivní praxi. Společně představí výstavu Technologies of the Sacred. Lukáš je teoretik a výzkumník, který se zabývá filozofií technologií a politickou ekologií. Vyučuje na Centru audiovizuálních studií FAMU v Praze a na Strelke Institute for Media, Architecture and Design v Moskvě, kde taky vystudoval postgraduální program The New Normal v roce 2018. Hana je teoretička, kurátorka a umělkyně a ve svém výzkumu se zabývá subjektivitou, technologiemi a genderem v současném umění. Vyučuje na audiovizuálních studií na FAMU a University of the Arts, London, kde absolvovala magisterský program na Chelsea College of Art&Design. Byla spoluzakladatelkou a vedla Artyčok.TV London.

Anna Svobodová a Ondřej Blaha (Atelier Svobodová Blaha)

Mezi další mluvčí patří architekti Anna Svobodová a Ondřej Blaha, z ateliéru Svobodová Blaha, kteří věří, že na světě není člověk, jemuž by nemohla pomoci architektura.

Petr Kvíčala

Na umělecké scéně se pohybuje kontinuálně od osmdesátých let, vystavoval a vystavuje v předních uměleckých institucích a galeriích a vytvořil nepřehlédnutelné množství realizací v architektuře. Principy jeho tvorby byly výstižně charakterizovány jako „zkoumání řádu a jeho narušování“ nebo „geometrie od ruky“. Je malířem, systematicky rozvíjející variantu geometrické abstrakce, jejímž základem bylo přehodnocení ornamentu a dekoru. V současnosti je profesorem brněnské FAVU a nezpochybnitelným příslušníkem současného uměleckého establishmentu, nikoliv však cynickým řemeslníkem, ale stále pověst riskujícím idealistou.

Jan Albert Šturma

Vystudoval geobotaniku na PřF UK. Věnuje se brownfieldům a městské krajině, křovinaření, krajinné diverzitě, mezioborovému výzkumu, environmentálnímu umění, exkurzím a workshopům na botanická témata. Je spoluautorem knihy Divoká příroda Prahy a jejího okolí, průvodce tou částí krajiny, o kterou se nikdo nestará, málokdo ji zná a skoro nikdo ji nemá rád.

Jan Vlček (V síti)

Původní profesí návrhář hraček a drobných dekorativních předmětů. Nyní však za dominantní pole své působnosti považuje filmovou scénografii. U filmu začal před více než dvaceti lety úplně od základů – jako patinér. Prvním filmem, jehož dekorace činil věrohodnými byl Menzelův film Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Následovala práce na mnoha zakázkových filmech pro české i zahraniční produkce a nyní sám navrhuje a řídí stavbu dekorací a výrobu rekvizit. V současné době vyučuje na pražské FAMU. NA PKNP uvede film režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti, jehož byl scénografem.

Pavel Fuksa

Grafický designer a ilustrátor na volné noze se zkušeností z mnoha reklamních agentur. V roce 2014 ho časopis Computer Arts zařadil mezi 30 nejlepších designérů pod 30 let. Vedle velkých komerčních zakázek pracuje na vlastních projektech – mimo jiné je autorem prezidentských známek, vymyšlených obalů pro vymyšlené desky vymyšlených kapel či projektu What if? 1918 World Cup, návrhu dresů pro hypotetické účastníky mistrovství světa ve fotbale roku 1918.

Sarah Dubná, Štěpán Marko a Tomáš Mitura (POKE POKE POKE)

Loni na podzim vydalo Nakladatelství AVU (NAVU) druhý díl knihy POKE POKE POKE. Jde o fanzin outsalonového tetování, ve kterém jeho autoři mapují formou rozhovorů s tatéry současnou scénu. Autoři prvního dílu fanzinu, grafický designér a typograf Štěpán Marko a tatér, zpěvák a absolvent AVU Tomáš Mitura přizvali ke druhému dílu zinu tatérku a studentku AVU Sarah Dubnou.

 

Středeční odpoledne navíc začíná pro zájemce v kině Aero už v 17.00, kdy proběhne KIDS PechaKucha Prague vol. 5. Pokud byste chtěli přijít i na ni, se vstupenkou na večerní program jste srdečně zváni! Více info zde – bit.ly/FB_PKNP_KIDSvol5

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

 

PechaKucha Night Prague Vol. 69

  1. 6. 2020 | 19:20 | Kino Aero (Biskupcova 1733, Praha Žižkov)

Comments

comments

Vyhledat