Konzervované ryby: trendy superpotravina i klasika. Jak na ně? (3)

Konzervované ryby a mořské plody jsou poslední dobou ohromně v kurzu.

Díky svým výživovým hodnotám jsou právem považovány za velmi zdravé. Dávno už ale neplatí, že rybičky v konzervě jsou chudá rychlá večeře na všední den: může jít i o luxusní delikatesu, která se v posledních letech dostává i do středu zájmu světových šéfkuchařů. Udělali jsme pro vás malý seriál, ve kterém se dozvíte, jak na ně. A kde se vzali a co o tom říkají experti. Tady je třetí díl, první vyšel zde a druhý tady.

Kam pro ně?

Nabídka se stále zlepšuje a díky skladnosti rybích konzerv to může být i fajn jedlý suvenýr například ze Španělska, kde mají rybí konzervy na růžích ustláno. Na Kanárských ostrovech i na pevnině najdete v samoobsluhách celé dlouhé regály plné ryb. Loví se tu tuňáci a stojí málo, pro leckoho je konzervovaný tuňák prostě levný zdroj bílkovin, když nemá moc vysoký rozpočet. V gourmet obchodech najdete ale i násobně dražší a velice zajímavé kousky. Co se týče suvenýrů, samozřejmě najdete skvělé konzervičky i v dalších přímořských státech: Italští tuňáci i ančovičky jsou super, portugalské sardinky mají světové renomé a jsou součástí tamější tradiční kuchyně, kromě olejovek tu najdete spoustu různých zajímavých produktů zahrnujících rybky a kořeněné omáčky.

Portugalský obchod s rybími konzervami. Zdroj: https://www.flickr.com/people/49399018@N00 – amanderson2, CC BY 2.0, Link

Konzervuje se i v Belgii a Holandsku. Také severské ryby neradno podceňovat, německou klasikou jsou sledi – velmi výhodně je koupíte i v českých obchodech s německým zbožím, zkuste třeba hořčičnou omáčku. K našemu smutku už přestal fungovat obchod švédskými potravinami ve Vodičkově, ale Ikea v sekci potravin nabízí aspoň pár typů matjesů.

Socha Pojídače herynků v holandském Haagu. Autor: Gerardus

Pokud míříte do Německa, máte vyhráno. V obchodech s biopotravinami najdete vždycky i spoustu rybích konzerv z Evropy a pokdu chcete opravdu skvělý výběr a budete v Berlíně, musíte navštívit gourmet patro v obchodním domě KaDeWe. Tady je to pro milovníky ryb ráj:

Prodej ryb v berlínském KaDeWe

Španělské konzervy s rybami a dary moře najdete v Sabores (obchod i eshop), kde to pojímají jako důležitý a dlouhodobý projekt. „Potenciálu oblíbenosti konzervovaných ryb a mořských plodů jsem si všimla již před 15 lety ve Španělsku, kdy luxusní restaurace nabízely na menu “obyčejnou” konzervu neobyčejné kvality uvnitř,“ říká majitelka Jaroslava Šnejdarová. „Od té doby jsme se pravidelně snažili najít nějakou zajímavou malou firmu, která vybírá prémiové dary moře v plechovkách a rozšiřovali tak sortiment.“

Portugalské sardinky najdete spíše na eshopech. Běžné prodejny italských potravin nabízejí obvykle ančovičky, tuňáky a sem tam se najde i jeseter, když budete mít štěstí.

Ručně skládané sardinky

Udržitelné ryby

Udržitelný rybolov je velké téma a ne všichni producenti jsou andílci. „Vzhledem k několikaleté trvanlivosti jednotlivých konzerv, je to ideální pokrm k označení za udržitelný. Pozor ale, vybírejte od dodavatelů, kteří také udržitelně ryby loví. Třeba tuňák by měl být vždy lovený na udici,“ říká Jaroslava Šnejdarová. Na konzervách už dnes najdete informace o tom, jak byly ryby uloveny. Dobré firmy pracují šetrně. „Osobně jsem navštívila několik firem zabývajících se výrobou konzerv a zaujalo mě, že to tam vonělo jako v kuchyni, když se vaří něco dobrého. Do té doby byla moje představa spíše taková, že tyto provozy úplně nevoní. Bylo úžasné pozorovat, jak zaměstnanci s velkou přesností skládají jednotlivé kousky do krabiček tak, aby zákazník po otevření našel skoro umělecké dílo,“ dodává Jaroslava Šnejdarová.

 

Příště: budoucnost je v konzervě!

Comments

comments

Vyhledat