Co je v Praze zadarmo v listopadu 2024

Foto: Nový celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a multimediálního umělce Vladimira 518, uvidíte 27. 11. zdarma v CAMP Praha.  / Foto (c) Aerofilms

Aktuální akce bez vstupného v Praze

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 30. 10 2024)

Výstavy zdarma:

11. – 15. 11. 2024 BEZOMEZ – výstava běloruských umělců žijících v ČR / Dům národnostních menšin

Od 1. do 15. listopadu se v Domě národnostních menšin uskuteční výstava běloruských umělců žijících v České republice. Expozice spojuje díla několika autorů, kteří představují různá směry a styly, odrážející jejich jedinečnou tvůrčí cestu v nových podmínkách. Na výstavě jsou představena díla, která umožňují divákům ponořit se do atmosféry úvah o sebepojetí. Každé dílo demonstruje vliv nového kulturního kontextu, ve kterém umělci pracují. Výstava symbolizuje propojení mezi minulostí a současností, hledání nového jazyka pro vyjádření svých myšlenek a emocí v době změn. Toto setkání se stává důležitou platformou pro dialog nejen mezi umělci, ale také s publikem a otevírá možnosti k diskuzi o aktuálních tématech spojených s uměním, kulturní identitou a emigrací.

01.10.  – 20.12.  Kafka v kostce / Goethe-Institut

Franz Kafka nepsal jen prózu, ale také vášnivě kreslil – kreslení mu kdysi přinášelo „větší uspokojení než cokoli jiného“. Co tedy může být vhodnějšího než uctít ke Kafkovu výročí jeho památku komiksovým životopisem? Nicolas Mahler představuje Kafkův život a dílo nenapodobitelným, vtipným a vypointovaným způsobem a nevyhýbá se ani opravdu velkým otázkám: Proč ztroskotal Kafkův plán napsat sérii levných cestovních průvodců? Kdo napsal pokračování jednoho z jeho nejvýznamnějších děl, „Proměny Řehoře Samsy“ (»Die Rückverwandlung des Gregor Samsa«)? A jaký příběh se skrýval za „bílou otrokyní“?

5. 9. – 5. 1. 2025 Antony Gormley / Pavla Melková / Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum přináší projekt silného tvůrčího sdílení mezi britským umělcem Antonym Gormleym a českou architektkou a autorkou poetických textů Pavlou Melkovou. Gormley i Melková se snaží zintenzivnit naše smyslové vnímání míst, která obýváme, a prohloubit naši reflexi způsobů, jakými vyplňujeme prostor a jak reagujeme na objekty kolem nás. Gormleyho sugestivní prostorové instalace a sochy jsou rámovány jeho kresbami a pohlcujícími obrazy vnímání prostředí, které ve svých poetických textech vytváří Melková. Jejich díla tak společně mapují a aktivují vnitřní, percepční a architektonické prostory.

 

KALENDÁŘ

2. 11. od 9:00 hod Lišejníky Divoké Šárky 2024

Rostou téměř kdekoliv. Některé druhy jsou velmi citlivé na znečištění, jiné najdeme uprostřed města. Co jsou vlastně lišejníky? Jaký mají v přírodě význam? Nahlédněte s námi do tajemného světa lišejníků na procházce Divokou Šárkou. Exkurzi povede vedoucí Mykologického oddělení Národního muzea František Bouda. S sebou doporučujeme vhodné vybavení do přírody a dostatek pití. Vzhledem k omezené kapacitě je potřeba se na exkurzi předem přihlásit (pm@nm.cz).

4. – 10. 11. Týden Akademie věd České republiky

Co se děje v ústavech Akademie věd ČR? Jak vypadají špičkové laboratoře, vědecké knihovny či provozní prostory? A jaké jsou novinky ve výzkumu? Zjistit to můžete na festivalu Týden Akademie věd ČR, který představí vědu a výzkum v pestrých podobách od 4. do 10. listopadu 2024 po celé republice. Program najdete na stránkách Akademie věd ČR. Vstup na všechny události je zdarma, na některé je potřeba si místo rezervovat

5. 11. Camping s Ondřejem Cihlářem: Bára Stárek a Linda Kudrnovská / CAMP Praha

Kdo navrhl českou vlajku a kdo je autorem loga Občanského fóra? Proč je sedmnáctý listopad relevantní teď stejně jako před pětatřiceti lety? Co znamená pojem identita v grafickém designu? A jaká je ta naše, tedy česká národní identita? Přijďte na listopadový Camping s Ondřejem Cihlářem, kde se budeme bavit nejen o cinkání klíči na Národní třídě, ale i o tom, jak vizuální umění ovlivňuje společnost. Pozvání přijaly Bára Stárek, ředitelka spolku Díky, že můžem, a Linda Kudrnovská, teoretička designu a spoluautorka projektu Identita, který zahrnuje knihu, seriál, film a nyní i výstavu v Muzeu Kampa.

5. 11. Křest Nezvalů v Café Neustadt / Café Neustadt

Kodudek zve na křest knihy Krystyny Wanatowiczové: Nezval – básník a jeho syn. Slovo: Martin.C.Putna. Četba: Eva Salzmannová. Hudba: Marek Doubrava

6. 11. 17:30 Mýty, legendy a nestvůry v Lucembursku / MLP Praha Lužiny

Žijí v Lucembursku vlkodlaci? Jak se vypořádat s duchem? Přebývá na dně řeky opravdu nestvůra s hákem místo ruky? Jaké jsou nejpodivnější lucemburské pověry a pověsti? To všechno vám prozradí spisovatelka a cestovatelka Lucie Lukačovičová.

6. 11. 17:30 Historické okénko – Nosiči vody / KC Vozovna

Přednáška o představitelích domácího protinacistického odboje, kteří svou neohroženou činností podporovali londýnské výsadkáře a zásadním způsobem přispěli k úspěchu operace Anthropoid — atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Pozvání na přednášku přijali přední odborníci – renomovaný badatel Jaroslav Čvančara, historikové Vojtěch Šustek a Jan B. Uhlíř a ředitel Archivu bezpečnostních složek Miroslav Urbánek.

7. 11. Uvedení knihy Nůž Salmana Rushdieho / Knihovna Václava Havla

Kniha Nůž: Přemítání po pokusu o vraždu je intimní meditací o životě, ztrátě a schopnosti znovu stát, kterou světoznámý spisovatel Salman Rushdie napsal v reakci na útok spáchaný na něj před dvěma lety.
Na uvedení českého vydání knihy se on-line připojí samotný Salman Rushdie a v rozhovoru se Sašou Michailidisem bude mluvit nejen o atentátu a Noži, ale také o své další tvorbě a plánech do budoucna.
Po rozhovoru bude následovat debata nad knihou s překladatelkou Martinou Neradovou a anglistou Ladislavem Nagym.

11. 11. 2024 od 18:00 Filmová akademie: Petr Zelenka / Kino Kavalírka

Petr Zelenka povede třetí a letos poslední workshop Filmové akademie: Učit (s) filmem! Jak funguje filmová řeč a jak si tvůrci celovečerních filmů „hrají“ s divákem? Jak pracovat s historickými tématy, která se ve filmu objevují? Jak může celovečerní film s divákem manipulovat? A jaký je jeho potenciál pro práci ve výuce? Na závěr bude následovat projekce filmu Petra Zelenky, Ztraceni v Mnichově.

 

11. 11. od 13 do 18 hod. Na volné noze – setkání freelancerů / Lampárna

Přijďte strávit příjemné odpoledne navazováním kontaktů s jinými profíky na volné noze, povídáním o podnikání či prací v úžasném prostředí 5 českých coworkingů. Účast je ZDARMA a nemusíte se nikam předem hlásit. Stačí zakliknout účast na Facebooku přes následující odkazy a dorazit v dobré náladě. Volitelně se můžete i zaregistrovat na veřejný seznam účastníků, který budou mít všichni k dispozici.

https://www.facebook.com/events/911456440812334/
https://bit.ly/4eeBGUU  (registrace)

13. 11 17:00 Sousedské vaření: nakládání kimchi / KC Vozovna

Kapacita je omezená, proto si své místo rezervujte zdarma dopředu přes GoOut. Vstup zdarma, doporučený příspěvek na suroviny 100 Kč.

13.11. 11:00 KINO – Planeta Praha / CAMP Praha

Kolik „obyvatel“ má Praha? Tvůrci filmu se vydali na výpravu do betonové džungle hlavního města. Kromě lidí objevují nečekané zvířecí obyvatelstvo, jejichž každodenní dobrodružství filmaři zaznamenali díky nejmodernějším technologiím z výjimečné blízkosti. Kde se v Praze vzali majestátní mufloni? Co si počne slípka zelenonohá, které nutrie bere možnost ke hnízdění? Do jaké zimní skrýše se na Petříně schová plch? A co roháč, najde svou partnerku v nočním reji zahradní restaurace? Vydejte se na vzrušující výpravu za desítkami zvířecích hrdinů, kteří tajně žijí v naší metropoli.

Jan Hošek / Česká republika / 2022 / 85 min. / jazyk český, audio popis

15. 11. KINO + DISKUSE – Muž, který sázel domy / CAMP Praha

Když si architekt Kamil Mrva postavil na pozemku po dědečkovi svůj ateliér, sousedé si mysleli, že je to nějaký zvláštní seník. A pak začal sázet takové domy jeden za druhým… Režisér Jiří Kout se s architektem podívá do jeho dětského pokojíčku v paneláku v Kopřivnici, do rodinných domů a vil pro jeho klienty i na Pustevny. Tenhle valašský Václavák ale architekta trochu rozčiluje, stejně jako malé poměry a nástrahy úředníků.

Po projekci bude následovat diskuze s Karolínou Vránkovou a Kamilem Mrvou.

Jiří Kout / Česká republika / 2024 / 52 min. / jazyk český

27. 11. KINO – Architektura ČSSR 58-89 / CAMP Praha

Brutálně krásná, ale brutálně opomíjená. Vedle šedé záplavy prefabrikovaných paneláků vznikaly ve druhé polovině dvacátého století také výjimečné, spirituální a nadčasové stavby, které budily pozornost i na Západě. Jan Zajíček natočil podle námětu Vladimira 518 unikátní celovečerní výpravnou sondu do předrevoluční architektonické scény. Na pozadí impozantních záběrů nejzajímavějších českých i slovenských poválečných budov, doplněných o svědectví předních architektů a teoretiků, vyvstává plastický portrét doby, kde vedle oficiálního a řízeně strukturovaného bujelo mnoho odvážného, moderního a inspirativního.

Po projekci bude následovat diskuze s Vladimírem 518.

Jan Zajíček / Česká republika / 2024 / 126 min. / jazyk český a slovenský, titulky anglické

Comments

comments

Vyhledat