A Day of Sound v GASK je letos součástí oslav 30. výročí UNESCO

A Day of Sound / Foto Libor Galia
A Day of Sound / Foto Libor Galia

Letošní Den zvuku v obrazech se odehraje ve znamení oslav 30. výročí zapsání Kutné Hory na seznam světového dědictví UNESCO. Celodenní akce, která se uskuteční v sobotu 14. června 2025, bude situována do historického jádra města, konkrétně do barokních prostor bývalé jezuitské koleje, Kaple Božího těla a Kostela svatého Jakuba. V rámci A Day of Sound se představí významní tuzemští i mezinárodní interpreti – kanadský audiovizuální umělec Nicolas Bernier, jeden z nejzajímavějších rakouských skladatelů současnosti Klaus Lang, sopranistka a choralistka Barbora Kabátková s triem Romanovská – Tichý – Hrubý a italský hráč na bicí nástroje Elia Moretti. Pod autorským vedením skladatele Jana Trojana se představí špičkový hráč na saxofon Miroslav Tóth, akordeonista Roman Zabelov a audiovizuální umělkyně Linda Arbanová. I letošní sedmý ročník festivalu pořádaného Galerií Středočeského kraje je v režii skladatele a hudebního publicisty Michala Rataje.

A Day of Sound přináší v letošním roce ponor do vztahů mezi vizualitou a spiritualitou. Budeme naslouchat hudbě, která nás svou rozmanitostí přenáší napříč staletími. Budeme naslouchat zvukům, které inovativním způsobem proměňují vizuální imaginaci. Budeme svědky toho, jak se tradiční liturgický prostor změní v prostor zvukový a spiritualita místa i osobních příběhů posluchačů si podá ruku s imaginací současné hudby.

Kutná Hora slaví 30 let

 

Day of Sound 2025 – program:

[14:00 – 16:00] Vizuální herny GASK / Ateliéry Lektorského centra

Nejmladším návštěvníkům se v kreativních workshopech bude věnovat skladatelka a hudební pedagožka Darja Kukal Moiseeva.

[14:00 – 20:00] Barokní lékárna

Celý den bude pro posluchače připraveno zvukové kino – prostor určený k nerušenému poslechu imerzních zvukových kompozic. Obrazy tam povstávají ze zvuku.

[15:00, 17:30] Expozice GASK

Labyrintem stálou expozicí v GASK bude návštěvníky v průběhu odpoledne doprovázet italský hráč na bicí nástroje Elia Moretti. Svým inovativním využíváním široké perkusivní palety vytvoří jakýsi paralelní zvukový svět k onomu (audio-)vizuálnímu světu prezentovanému ve vlastních expozicích. Zvuková procházka bude doprovázena úvodním slovem kurátorů.

[16:00 – 17:00] Kaple Božího těla

Kaple Božího těla v těsném sousedství GASK a chrámu sv. Barbory se rozezní hudbou putující napříč staletími. Představí se kvartet špičkových domácích hudebníků v čele se sopranistkou Barborou Kabátkovou, špičkovou evropskou interpretkou gregoriánského chorálu a rané středověké hudby. V rámci festivalového vystoupení přidá hru na středověkou harfu a psaltérium. Kabátkovou doprovodí trio Romanovská – Tichý – Hrubý.

Barbora Kabátková

[18:30 – 19:30] Barokní refektář

VISIONS COULEURS

Strhující audiovizuální performance předvede kanadský umělec Nicolas Bernier. Jeden z nejzajímavějších audiovizuálních umělců současné světové scény se pouští do intenzivního mixu živé projekce a virtuózní hry na analogové syntezátory. Jako posluchači a diváci se ocitáme uvnitř intenzivní audiovizuální imerze v barokním refektáři kláštera.

Nicolas Bernier

[20:00 – 20:45] Kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba bude závěrečným prostorem zvukového putování mezi spiritualitou a imaginací. První audiovizuální část celovečerního koncertu bude patřit čtveřici umělců pod autorským vedením skladatele Jana Trojana. Jeho práce zněly například v Anežském klášteře, kostele U Salvátora, v kostele Nejsvětějšího Salvátora a u Sv. Jiljí v Praze, v podlipnických kostelích a na mnoha dalších místech.

Do liturgického prostoru s Janem Trojanem vstoupí špičkový hráč na saxofon Miroslav Tóth a akordeonista Roman Zabelov. O site-specific videoprojekci se postará Linda Arbanová, která s umělci spolupracovala například při unikátním „oživování“ fresek klášterního refektáře u Sv. Jiljí v Praze.

[21:00 – 22:00] Kostel sv. Jakuba

O závěrečný festivalový koncert se postará jeden z nejzajímavějších rakouských skladatelů současnosti Klaus Lang. Ve svém varhanním koncertu přednese liturgické skladby z doby raného francouzského středověku, stejně jako své vlastní kompozice pro varhany propojené improvizací. Pro Klause Langa je hudba „časem, který se stává slyšitelným“. Při naslouchání takto chápané hudbě v chrámovém prostoru sestupujeme kamsi hlouběji, snad dokonce na hlubinu, a ocitáme se v dialogu s vlastním nitrem.

A Day of Sound lze navštívit při zakoupení vstupenky na proměnné výstavy v GASK. Součástí vstupenky je volný vstup do nové stálé expozice Labyrintem, na výstavu Mysův Horn autorek Veroniky Šrek Bromové, Markéty Othové a Kateřiny Vincourové, na výstavu animátora Pavla Koutského a na další aktuální výstavy. Součástí vstupenky je také vstup do dětského koutku a vizuálních heren.

Sedmý ročník festivalu pořádaného Galerií Středočeského kraje je v režii skladatele a hudebního publicisty Michala Rataje. / Foto Tomáš Znamenáček

A Day of Sound je součástí celoročního programu s názvem UNESCO spojuje. Město tak oslaví třicáté výročí zápisu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, který se uskutečnil 9. prosince 1995. Bohatý program má nejen připomenout tento historický milník, ale také posílit spolupráci mezi místními institucemi, památkovými objekty a sousedními regiony.

Mezi nejvýznamnější akce oslav patří bezpochyby Světlem spojeni: Kutnohorský festival světla z dílny Signal Creative. Pět míst v Kutné Hoře se vždy večer v pátek 21. a v sobotu 22. března rozsvítí laserovými i světelnými instalacemi a videomappingem. Klíčovým projektem je pak výstava ZASTAVENÍ pod taktovkou kurátora Petra Vaňouse, která propojuje historické a umělecké objekty v Kutné Hoře i v okolí. Návštěvníci tak mohou zhlédnout umělecká díla na různých místech, například v kapli svaté Anny v Nových Dvorech nebo na zámku Kačina. Na pozadí celoročních oslav navíc připravuje umělkyně Kateřina Šedá velkoformátový participativní projekt ŠŤASTNÍ A VESELÍ. Jeho cílem je změnit paradigma standardních Vánoc a dát jim jiný, překvapivý rozměr, tak aby vznikla nová tradice. Následně bude projekt spolu s katalogem prezentován v GASK – Galerii Středočeského kraje.

Nezůstane však jen u kultury. V rámci UNESCO oslav si zájemci budou moci i zasportovat. V dubnu Kutná Hora hostí prestižní závod Gladiator Race a v srpnu tradiční běh Dačického 12 s tematickým UNESCO okruhem od chrámu sv. Barbory ke katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci.

Comments

comments

Vyhledat