„Lyžování ani snowboard nejsou moje silné stránky.“ říká v rozhovoru Teodor Kováč

V dubnu tohoto roku mohli návštěvníci prvního ročníku Prague Bike Fest na Výstavišti vidět Teodora Kováče v akci.  / Foto Aleš Král
V dubnu tohoto roku mohli návštěvníci prvního ročníku Prague Bike Fest na Výstavišti vidět Teodora Kováče v akci. / Foto Aleš Král

Teodor Kováč patří mezi špičku české MTB freestyle a freeride scény. V roce 2023 přivezl i přes lehké zranění 4. místo z festivalu Crankworx v Innsbrucku a diváci si mohli pak naplno užít jeho skoky na Prague Bike Fest na Výstavišti. Jak se Teovi vydařila uplynulá sezóna a jaké má plány příští rok prozradil v krátkém rozhovoru.  

Nelze začít jinak než aktuálním tématem – zima a mráz. Teo, jak dáváš období, kdy nemůžeš venku naplno trénovat, resp. skákat a dělat svoje oblíbené kousky na kole? Nebo patříš mezi nadšence, co sednou na kolo i na zasněžené cestě? 

Abych řekl pravdu, tak zimu snáším blbě. Moc neholduji zimním sportům, lyžování ani snowboard nejsou moje silné stránky. Nezbývá než sednout na kolo i v těchto podmínkách, a  musím říct, že někdy má ježdění na kole v zimě co do sebe. Například trailové ježdění na sněhu získává úplně jiný rozměr a některé traily, které mi přijdou za normálních okolností nudné se najednou stávají super zábavnými. Dost času jinak trávím v posilovně a pokud to jde, tak vyrážím do tepla, nejčastěji do Španělska trávit tolik potřebný čas za řídítky.

Teo, jak bys zhodnotil právě uplynulou sezónu? 

Sezóna 2023 opět předčila sezónu minulou, a to zejména v tom, kolik bajkovejch akcí se konalo, kolik závodů jsem objel a také kolik foto a video materiálu jsem natočil. Zároveň to ale pro mě byla úplně nová sezóna v tom, že jsem po deseti letech změnil tým, resp. hlavního partnera a tím pádem i všechno vybavení. Bylo potřeba vyladit spoustu detailů spolupráce, otestovat řadu produktů, ale o to víc mě ježdění na kole bavilo.

Tedy hlavně držet fyzičku… 

Primárně je to posilovna, čím se udržuju ve formě. Snažím se trénovat dvoufázově, půlka tréninku je technika, ježdění na kole – opakování a učení se triků, druhá část je většinou posilovna zaměřená na sílu a výbušnost.

Sezóna se tedy, zdá se, zadařila? 

Myslím, že se mi celkem dobře daří skloubit všechny moje aktivity dohromady, což určitě za úspěch považuju. Potěšila mě nová bike akce Prague Bike Fest na Výstavišti, kde jsme se s klukama potkali hned z kraje sezóny a mohli zajezdit pořádnou BIG AIR show, což byl fajn start do uplynulé sezony. Ze závodního hlediska se povedlo 4. místo na festivalu Crankworx v Innsbrucku, byl jsem sice trochu zraněnej, ale potěšilo mě, že jsem i tak byl ve formě a mohl soupeřit s nejlepšíma klukama na světě a nebýt jen do počtu. Ve spolupráci s mým partnerem na kola se podařilo doladit nový dirtjumpový rám, který by měl jít příští rok do produkce a také mě těší, že můj cyklistický podcast ‚Radio Peloton‘ si hledá stále další a další posluchače. Na konci léta jsme připravili i čtvrtou sérii pořadu ‚Po trailech přes hory‘, ve které s mým spolu-moderátorem Jirkou Hölzelem představujeme lidem zajímavá místa, kam vyrazit na horská kola. Pořád se něco děje a nemůžu říct, že bych se nudil. 

Teodor se stal pro nadcházející dvoudenní ročník Prague Bike Fest ambasadorem a diváci se opět můžou těšit na jeho adrenalinové kousky na rampě. / Foto Aleš Král

Když otočíme otázku, je i něco, co se úplně nevydařilo? 

Zamrzelo mě několik takových drobnějších zranění a pádů. Na Slovensku na zastávce světové série FMB jsem dvakrát spadnul a nedokončil ani jednu jízdu a 14 dní na to na závodech v Dolních Vítkovicích v Ostravě jsem spadnul už v tréninku a zranil si rameno. Tyhle dvě akce mě mrzí, člověk odjíždí trochu s prázdnou.

Léto tedy bylo jen o kolech, nebo jsi zvládnul i něco dalšího?

Léto jsem měl plné kol, je sezóna a všeho je plno. Nejvíc jsem si asi užil závody v Kanadě, v Britské Kolumbii. Kanada je na horskou cyklistiku jako dělaná a ten sport je tam na jiné úrovni než kdekoliv jinde.

Teo, kde tě můžou diváci potkat v příští sezóně a co tě čeká příští rok?  

Kalendář na příští rok se pomalu skládá. Poslední roky jsem trochu bojoval s tím, že se mě lidé často ptali, kdy budu mít nějakou show nebo závod někde poblíž Prahy, a já na to neměl moc odpověď. To se ale letos změnilo právě Prague Bike Festem, akce, která skvěle slouží jako startovač nové sezóny pro fanoušky cyklistiky napříč opravdu všemi cyklistickými disciplínami. První ročník se podle mě vyvedl fantasticky, areál Výstaviště nabízí ideální kombinaci přírody a dobré dostupnosti z centra města. Já sám budu 27. a 28. dubna na Výstavišti součástí exhibicí a workshopů na BIG AIR skoku, určitě proběhne nějaká podpisovka a zároveň na festival chystám natáčení rozhovorů v rámci Radio Peloton LIVE.

 

Comments

comments

Vyhledat