Czech Pinball Museum připomene 90.léta, můžete si v něm zahrát

V pondělí 5. 5. bylo v Praze slavnostně otevřeno Czech Pinball Museum 1990.
Více než šedesát strojů hry zvané pinball (nebo flipper) se nachází v Czech Pinball Muzeu 1990 na pražském Václavském náměstí, jen pár kroků od Národního muzea. Herna připomíná devadesátá léta, kdy byla mechanicko-elektronická arkádová hra, ve které hráč ovládá páčky (flippery) a snaží se udržet kovovou kuličku v pohybu co nejdéle, běžnou součástí mnoha barů a hospod.
Za vznikem Czech Pinball Muzea stojí dva nadšenci – Jiří Červinka a Jan Kopa. Ke hře je váže silná nostalgie, oba se pinbally zabývali už v 90. letech a věří, že mají hodnotu nejen pro jejich generaci. Dali dohromady unikátní sbírku rozprostřenou na třech patrech. „V našem muzeu si zakládáme na tom, že jsou pinbally v perfektním stavu. V takovém, že podobnou kvalitu budete hledat jen těžko. Jsme sice muzeum, ale všechny stroje jsou funkční a můžete si na nich zahrát,“ zdůrazňuje provozovatel Jiří Červinka.
Limitovaná edice
Muzeum nabízí nejen pinbally ve skvělé kondici, ale také řadu opravdových rarit. Jednou z nich je flipper The Addams Family GOLD, limitovaná edice o pouhých tisíci kusech z produkce Bally-Williams. „Navazuje na komerčně nejúspěšnější pinball The Addams Family, jehož se prodalo úctyhodných 20 270 kusů,“ vysvětluje Jan Kopa s tím, že cena takového stroje může dosáhnout až dvaceti tisíc dolarů.
Zlatá éra? Devadesátky
Ačkoli si v muzeu můžete zahrát i starší kousky z osmdesátých let, hlavní část expozice tvoří flippery ze zlaté pinballové éry – tedy z devadesátých let. Ty přinesly zásadní inovaci v podobě dot-matrix displejů – elektronických obrazovek, které zobrazují text, čísla i jednoduchou grafiku.
Pinball rozhodně není jen bezmyšlenkové cvakání páčkami – je to dobrodružná výprava s vlastním příběhem.
- Otevírací doba: neděle–čtvrtek 10:00–23:00, pátek–sobota 10:00–24:00
- Vstupné: 490 Kč pro dospělé, 290 Kč pro děti a studenty (včetně neomezeného hraní)