Adam Štěch: Sdílet nadšení pro architekturu
Co uděláte, když vás zajímá moderní architektura a malé fotky v archivních časopisech ve vás budí touhu vidět ty budovy na vlastní oči? Jezdíte za nimi a pak z toho vytvoříte knížku.
Adam Štěch je náš přední teoretik architektury. Už léta za vybranými domy cestuje – na intenzivních krátkých výletech do desítek zemí mapuje jak oblíbené klenoty moderní architektury, tak stavby, o kterých se neví. Jak je loví a jak se vůbec dostává dovnitř? I o tom jsme si povídali nad jeho čerstvě vydanou knihou Modernist Architecture and Interiors, kterou vydává u prestižního německého nakladatelství Prestel. Grafika knihy je společným dílem se zbytkem sdružení Okolo (Matěj Činčera, Jan Kloss).
Jak se tohle všechno přihodilo?
Architektura 20. století je mým největším zájmem a knížka je sbírkou skoro všech staveb, které jsem za posledních 15 let navštívil a v mnoha případech znovuobjevil. Jezdím na krátké výlety tak na tři dny, kdy si připravím Google mapu a pak už jen chodím a fotím, přivezu fotky třeba 50 budov.
Baví mě architektura, která není příliš známá a je zahalena tajemstvím. V knize je řada staveb, kterých si vědci nikdy moc nevšímali, a to mě právě zajímá. Je to důležité i pro tu moji scénu, tedy pro odborníky, jejichž většina se specializuje na určitý segment architektury, ale už neví, co je v Uruguyai nebo Argentině.
Objevoval jsem stavby, které nebyly desítky let ani nafocené, věděl jsem o nich třeba z archivních časopisů z 50. Let. Pro mě je důležitý ten pocit, že někam jedu, objevuju stavbu, kterou jsem viděl opravdu jen na jedné archivní fotce, a najednou mám možnost poznat kontext a to, jak vypadá teď.
Jak se dostaneš dovnitř soukromých staveb?
Mám spoustu metod, od toho, že prostě zazvoním na zvonek s tím, že jsem historik architektury, to je ta nejprimitivnější cesta. Teď už jezdím třeba do Jižní Ameriky a tam jezdím připravený, jsem v kontaktu s lokálními historiky a třeba píšu dopisy do těch domů, normálně poštou, protože znám jejich adresy, ale nevím, kdo tam bydlí. Třeba měsíc před tím, než jedu, pošlu dopis, kde uvedu něco o sobě, a občas se stane, že se mi ozvou na e-mail, že můžu přijít. Někdy taky prohledávám na Google Maps celou vesnici, když neznám přesnou adresu – hledám pak podle půdorysu. A někdy mi lidi píšou třeba i sami.
U řady domů jsem zůstal v kontaktu s obyvateli, mám tam stále otevřené dveře a můžu tam přespat, takže to celé není jen o architektuře, ale i o potkávání lidí a sdílení nadšení pro architekturu. Je to pro mě zároveň i určitá forma sběratelství: Chci zmapovat moderní architekturu, tedy období od roku 1910 do roku 1990, většina budov v knize je z let 1950-1970.
U každé budovy je jen jedna jediná fotka.
Vymyslel jsem si takový omezení schválně, souvisí to i s tím, jak jsem objevoval stavby v časopisech. Fascinovalo mě, když jsem něco našel, byla tam jedna fotka a já nemohl nikde jinde najít žádnou jinou. Stimulovalo mě to zjišťovat si víc, a možná jsem to chtěl přenést na čtenáře. Bylo to těžké vybírat, někdy se mi líbil detail, někdy celek, a v knize to je nakombinované.
Knížka tak je jakýmsi subjektivním atlasem moderní architektury, je v ní asi 880 budov. Mělo jich být víc, ale některé jsem musel vyndat kvůli autorským právům: nemohl jsem použít svoje vlastní fotografie některých budov, protože se na ně vztahují autorská práva.
Knihu jsi psal rovnou anglicky.
Nebyl s tím problém, už deset let přispívám do zahraničních časopisů a knížka vychází u německého nakladatelství. Předběžně jsme se bavili i o druhém dílu., pokud bude tenhle úspěšný: vydavatelství si od toho hodně slibuje, knihy o architektuře teď hodně frčej, víc než knihy o umění, přeorientovávají se na ni i nakladatelství, která vydávala knihy o malířství. Pozoruju to i ve svém okolí, před patnácti lety po mně neštěkl pes a trvalo půl roku, než mi v nějakém magazínu něco zveřejnili, a teď mám instagram a můžu dělat v podstatě živé přenosy z domů a ta interakce je obrovská. Mám pocit, že atraktivita architektury se v posledních letech velmi zvětšila.
Insta tip:
Na instagramu má Adam přes 50 000 sledujících a najdete tu velmi čerstvé i archivní fotky budov plus stručné komentáře:
https://www.instagram.com/okoloweb/?hl=cs
https://www.amazon.com/Modernist-Architecture-Interiors-Adam-Stech/dp/3791386093