#AimtecHackathon 2024: Programátoři pomáhali překonávat bariéry pomocí kódu

Desítky hackerů, čtyřicet hodin programování a jeden společný cíl – pomoci lidem, kteří se každý den potýkají s handicapem.

To byl letošní #AimtecHackathon s podtitulem „Když kód pomáhá“, který se konal ve dnech 8.–10. března v plzeňské Moving Station. Jaké inovativní projekty vznikly během tak krátké doby a splnili hackeři očekávání?  

Týmy talentů měly za úkol vybrat si jednu výzvu odpovídající specifické potřebě konkrétního člověka se zdravotním znevýhodněním. Pro podporu svého řešení měly k dispozici širokou škálu technologií od zpracování řeči, cloudových služeb a 3D tisku, přes virtuální a rozšířenou realitu až po chytré hardwarové stavebnice. S podporou více než desítky mentorů, se týmům podařilo vytvořit řadu inovativních řešení, která pomohla zlepšit život lidí s handicapem. 

Jaké úkoly na hackery čekaly? Tvorba aplikací pro nevidomého Lukáše, podpora tréninku paměti pro mentálně i tělesně postiženého Martina, dokončení webu podporujícího onkologické pacienty a jejich blízké nebo využití komunikačních kartiček pro děti s poruchou autistického spektra.

Komu pomůže vítězný projekt? 

Vítězem letošního ročníku #AimtecHackathonu, a to jak v diváckém hlasování, tak také u odborné poroty, se stal tým Vision ve složení Jakub Herman, Lukáš Kozel, Daniel Zierl, Tomáš Zierl, Filip Kejval, Patrik Vácal a Marek Hanzl. Zvítězili s projektem AI asistenta pro lidi se zrakovým postižením. Navržená mobilní aplikace svým způsobem „vidí za uživatele“ a ten tak může pomocí jedné pořízené fotografie a dopředu definovaných nebo přímo řečených otázek dostat od aplikace zpět odpovědi, které potřebuje.

„Bylo to náročné, ale dokázali jsme si v týmu dobře rozdělit práci, čerpat z našich zkušeností z předchozího ročníku a stavět na nich, a dopadlo to skvěle. Projekt jsme dotáhli do plně funkčního konceptu. Přišli jsme se sem hodně nového naučit, ale ten přesah, že to někomu může opravdu pomoct, je úžasný. Je tu úplně jiná atmosféra, lidi tu spolu jenom nesoutěží, ale pomáhají si, dokonce i mezi týmy,“ popisuje práci na projektu Marek Hanzl, člen vítězného týmu, a dodává: „Přáli bychom si, aby projekt nejenom plně fungoval pro lidi, kteří ho potřebují, ale aby se o něj zajímali i další, kteří by nám ho pomohli dokončit. Nezapomínáme ani na podnikatelský přesah. Budeme rádi, když nám Západočeská univerzita v Plzni umožní v rámci našeho studia pracovat na projektu dál. Dodá nám to motivaci dotáhnout projekt do úplného konce a umístit na store funkční verzi.

Odborná porota složená ze zástupců pořádající společnosti Aimtec, technologických mentorů a zadavatelů ocenila také tým Plajta, který získal 3. místo s projektem „Jednoruční joystick“, na 2. místě se umístil tým Blindtooth, který bojoval o přízeň u poroty s projektem „Lokalizace nevidomých“. 

„Klobouk dolů před všemi, kdo obětovali svůj volný čas, kdy mohli být doma a koukat na seriály nebo hrát hry. Ale oni přišli sem pracovat na projektu, který někomu pomůže,” ocenil práci týmů Libor Váša, jeden z členů poroty a zástupce Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni, a vyzval studenty, aby v práci na projektech pokračovali a neváhali využít podpory svých vyučujících v rámci studia.

„Je skvělé, že například Západočeská univerzita v Plzni přislíbila podporu projektům, které mají budoucnost. Studenti tak na nich budou moci dále pracovat po dobu dvou semestrů. To vnímáme jako zásadní okamžik a dělá nám to nesmírnou radost, říká Jiří Dobrý za organizátora akce, společnost Aimtec. Měli jsme tu jak studenty prvního ročníku střední školy, tak vysokoškoláky. Potenciál mladých lidí v regionu je obrovský. Na letošním ročníku zaznamenáváme velký boom využívání umělé inteligence nebo cloudových služeb, které na vysoké úrovni pomáhají s rozpoznáváním textu, obrazu nebo s analýzou řeči,” doplňuje Dobrý.

#AimtecHackathon obohatily i přednášky pro veřejnost a program pro děti

Kromě programovacího klání nabídl #AimtecHackathon již tradičně i sérii technologických přednášek pro veřejnost nazvaných TechTalks, které představily inovace v oblasti zdravotnictví nebo humanitární pomoci. 

Víte o tom, že 3D tisk je dnes mimo jiné nástroj pomáhající tisícům zraněných ve válce na Ukrajině, kteří potřebují podporu ve formě protetických pomůcek? I o dalším využití této technologie promluvil Ondřej Štefek ze společnosti 3Dees Industries. 

Filip Kirschner z Applifting představil aplikaci pro podporu mezinárodní výměny orgánů k transplantaci a posluchačům přiblížil výzvy, se kterými si musel jeho tým v průběhu vývoje poradit. A ujistil, že překonávat překážky je vlastně hračka, pokud víte, že má vaše práce smysl.

Jan Hejtmánek z Deloitte popsal, jak se s týmem po vypuknutí váky na Ukrajině rozhodl pomoci uprchlíkům a za pomoci low-code no-code platformy za pouhé dva dny společně postavili kontaktní centrum IRENA, které pomohlo odbavit největší komunikační nápor v prvních dnech krize. 

Pod pokličku technologiím pro syntézu řeči nechal ve své přednášce nahlédnout Jindřich Matoušek ze Západočeské univerzity v Plzni. Jaké možnosti nabízí, a které etické otázky otevírá.

Organizátoři nezapomněli ani na ty nejmenší. Děti měly možnost zapojit se do dětského programu YoungHackers, kde se seznámily s technologickými hračkami, a jejich rodiče měli možnost dozvědět se více o vzdělávání v oblasti IT. 

Organizátor AIMTEC a.s.

Už více než čtvrt století jsme průvodcem společností z automobilového průmyslu na cestě digitální transformace. Pomáháme jim digitalizovat a automatizovat výrobu, logistiku i dodavatelský řetězec do jednoho funkčního celku tak, aby jejich proměna byla skutečným přínosem. Našim zákazníkům umožňujeme učit se a standardizovat, být efektivními a zároveň pružně reagovat na změny, kterým čelí každý den.

Nejsme lhostejní ke světu kolem nás. Proto Aimtec podporuje celou řadu neziskových projektů, vzdělávacích institucí a aktivit. #AimtecHackathon je jednou z nich.

Hackathon

Hackathon je událost, kde skupiny specialistů spolupracují během krátké doby na řešení technologických výzev nebo vytváření nových projektů. Cílem je rychlý vývoj a prezentace funkčních prototypů.

Partneři akce

Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni (FAV ZČU), AWS, SpeechTech, SPRÁVA INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ MĚSTA PLZNĚ, Zebra Technologies, iNFINITE Production, Dratek.cz, RVtech.cz, HERO CLAN, NIVY Watch, FUCK CANCER, Deloitte, Applifting, 3Dees Industries, Středisko volného času RADOVÁNEK, VOŠ a SPŠE Plzeň, Campo Arduino, nvias, G+SOŠ Rokycany, Bav se vědou, ABC, Happenee, Bageterie Boulevard.

 

Comments

comments

Vyhledat