Aktuální situace německého Goethe-Institutu na Ukrajině

Z Knihovny Goethe Institutu V Kyjevě. Foto Alexander Shimbarovsky, Goethe Institut
Z Knihovny Goethe Institutu V Kyjevě. Foto Alexander Shimbarovsky, Goethe Institut

 Goethe-Institut, tedy německý kulturní a jazykový institut, aktuálně působí prostřednictvím 158 poboček v 98 zemích světa. Jeho úkolem je podporovat znalost německého jazyka, pěstovat mezinárodní kulturní spolupráci a informovat o kulturním, společenském a politickém životě v Německu. Od roku 1990 působí v Praze, od roku 1993 v Kyjevě.

 

Na Ukrajině je Goethe-Institut zastoupen velkým institutem v Kyjevě, z něhož je řízena rozsáhlá síť tří kulturních společností, 15 jazykových vzdělávacích center, 17 partnerských knihoven nebo čítáren. Úzce rovněž spolupracuje s tamními univerzitami. Jeho jazykových kurzů němčiny se ročně účastní zhruba 4 000 studentů a studentek.

 

V Goethe-Institutu v Kyjevě pracuje celkem 115 zaměstnanců. Všichni ti, kdož jsou německými státními příslušníky, již na pokyn německého ministerstva zahraničí Ukrajinu opustili. „S našimi ukrajinskými kolegyněmi a kolegy jsme v neustálém kontaktu, v rámci daných možností jsou všichni v pořádku. Intenzivně je podporujeme, aby se mohli postarat o sebe a své rodiny,“ říká generální sekretář Goethe-Institutu Johanne Ebert. Kulturní akce i prezenční jazykové kurzy jsou zrušeny, Goethe-Institut Kyjev nicméně pokračuje v práci online.

 

Podle oficiálních údajů ministerstva školství se na Ukrajině učí německy 670 000 lidí. Němčina se vyučuje na více než 5 000 školách. Většina těchto škol využívá nabídky Goethe-Institutu. V rámci iniciativy PASCH navíc získává 17 škol zvláštní podporu Goethe-Institutu. Goethe-Institut úzce spolupracuje s ukrajinskou uměleckou a kulturní scénou a propojuje ji s Německem.

 

„Současnou situací jsme šokování. Hospodářské sankce proti Rusku jsou nezbytné. Věříme, že výměna názorů občanské společnosti je důležitější než kdy jindy,“ dodává Johannes Ebert.

 

Comments

comments

Vyhledat