Arktické filmy na Severském filmovém podzimu

Expedice
Expedice

 

 

Novinkou v programu Severského filmového podzimu je zařazení osmi arktických filmů, které jsou zároveň součástí Arktického festivalu. 

V pátek 15. 11. v 16:45 začíná dánský snímek Experiment. V roce 1952 vybrali úředníci dánské vlády 16 grónských dětí do pokusu, který nemá obdoby. Děti byly odebrány ze svých rodin a umístěny v dětském domově v Nuuku. Jeho ředitelka dostala za úkol převychovat je v řádné dánské občany v rámci dlouhodobého úsilí o vyvedení Grónska z jeho stavu chudoby. 

V sobotu 16. 11. ve 14:45 je na programu humorný dokument Expedice na konec světa. K majestátním fjordům v severovýchodním Grónsku se vydá mohutný trojstěžník s netradiční vědeckou výpravou na palubě. Epicky dobrodružná esej diváky okouzlí jak hypnoticky krásnými záběry, tak jedinečným humorem.

I finská tvorba má mezi arktickými filmy svého zástupce. 17. 11. od 16:00 bude na malém sále kina Lucerna projekce dramatu Sedm písní z tundry. Sedm příběhů ze života kočovného národa Něnců, kteří odpradávna obývají nehostinné oblasti severního Ruska mezi poloostrovem Kola a dolním Jenisejem. První film o Něncích v jejich jazyce je pozoruhodný nejen zobrazením nepříliš známého národa a jeho zvláštních peripetií v posledních desetiletích, ale i paradokumentárním způsobem vyprávění a autentičností vyjadřovacích. Něnci nemají divadlo, nemají profesionální herce. V tomto filmu v podstatě všichni hrají sami sebe. Jejich nadšení a touha vyprávět historii svého národa umožnily vznik tohoto výjimečného snímku.

Pondělí 18. 11. bude patřit snímkům norského režiséra sámského původu Nilse Gaupa. V 16:45 bude v Lucerně uveden Stopař, filmové zpracování starodávné pověsti o pomstě, lidské soudržnosti a boji o přežití. Pomstí se sámský mladík nebezpečnému kmeni Čudů za vraždu svých rodičů? Od nepaměti žili Sámové v arktické oblasti Evropy osamoceně, ale před 1000 lety na toto území vtrhli z východu Čudové. Když mladý Aigin večer dorazí do rodinné chalupy, najde tam své rodiče a sestřičku zavražděné. Utíká do nedalekého tábora, kde vůdce Sámů nařizuje komunitě, aby se přemístila do jiné osady na pobřeží. Aigin se třemi spolubojovníky se rozhodnou zůstat a bojovat s Čudy. Nebude chybět ani legendární Vzpora v Kautokeinu, která navazuje v 18:45. Zde tvůrci hledají příčiny extrémního chování nejstaršího laponského etnika, které se vždy vyznačovalo mírumilovnou povahou. 

Arktické filmy zakončí Severský filmový podzim 19. 11. hned trojicí filmů. V 16:45 startuje dokument Tresčí jazýčky, který se těšil diváckému úspěchu na MFF pro děti a mládež ve Zlíně. Jazyk tresky je v Norsku delikatesou a jeho odřezání je tradičně vyhrazeno dětem. Na brigádě v norské rybářské vesnici se mezi desetiletými „odřezávači“ zrodí nádherné přátelství. V 19:00 ukáže Muž ze sněhové jeskyně zrcadlo materialistickému životu v nových skandinávských státech. Ve 20:45 se ve snímku Cena za pól vnuk Roberta Edwina Pearyho vydá po stopách svého dědečka, amerického polárníka a pravděpodobně prvního člověka, který dosáhl severního pólu. 

 

Comments

comments

Vyhledat