Nerez v umění: Tři úžasní světoví sochaři, kteří tvoří z oceli
Už několik let publikuje protišedi.cz díky partnerství s firmou italinox seriál Nerez v umění.
Představili jsme vám práce předních českých výtvarníků Mariana Karla, Aleše Veselého, který zde s námi již bohužel není, sledujeme unikátní metalurgické malby Ladislava Vlny a ukázali jsme vám neobvyklé nerezové objekty Martina Janíčka.
Nyní se s vámi stručně podělíme o práce několika světových umělců, kteří nás velice zaujali a nerez je pro ně inspirací – všichni jsou Britové a všichni jsou ohromně inspirativní.
Anish Kapoor
(1954 – )
Moderní britský sochař narozený v Bombaji. Laureát nejprestižnějších cen (Turner Prize a další), účastník benátských bienále. Autor největšího britského uměleckého díla ve veřejném prostoru, sochy – vyhlídkové věže ArcelorMittal Orbit (téměř všechny náklady uhradil ocelářský magnát ArcelorMittal, který se takto dostal i do názvu díla). Kapoor od poloviny 90. let často a rád pracuje s leštěnou nerezí a rád využívá zrcadlových efektů, které nabízí. Jedna z jeho slavných nerezových skuptur je od roku 2010 v Jeruzalémě, ovšem najdeme je po celém světě.
Tony Cragg
(1939 – )
I Tony Cragg je laureátem těch nejdůležitějších výtvarných cen – Turner Prize, Piepenbrock Prize a další. Za své výtvarné zásluhy byl povýšen na rytíře. V roce 1995 vystavoval také v pražské Národní galerii.
Craggův styl se vyvíjel. V mládí se věnoval přetváření nalezených materiálů a tvorbě výstředních instalací, postupně se ale začal zaměřovat na zkoumání oceli, kamene a dřeva v jiných souvislostech a na práci s tvaroslovím běžných jednoduchých objektů, jako je například laboratorní sklo (zde zúročuje původní povolání – býval zaměstnancem gumárny, kde pracoval v laboratoři). Tvar a povrch původního předmětu mění do chvíle, než dosáhne umělecky zajímavého výsledku – skupině těchto svých děl, která tvoří i dnes, říká Early Forms.
Druhá množina jeho soch se jmenuje Rational Beings, má organičtější tvary a je z uhlíkových vláken.
Právě nyní je mnoho Craggových prací z kategorie Early Forms k vidění v britském „parku soch“ – Yorkshire Sculpture Park. Stránky výstavy jsou zde, sochy si můžete prohlédnout až do 3. září, adresa je Yorkshire Sculpture Park, West Bretton, Wakefield.
Sir Anthony Caro
(1924–2013)
Je považován za jednoho z nejvíce inovativních britských sochařů. Jeho doménou byly abstraktní sochy a po službě v armádě se věnoval studiu na Královské akademii. Rád pracoval s kovem a s nalezenými předměty, jejichž původní využití bylo průmyslové. Spolupracoval také s architektem Frankem Gehrym a vyuřoval na věhlasné umělecké škole St. Martin’s.
Dokázal přinášet zajímavé a okouzlující impulsy po celou svou uměleckou kariéru. Ať to bylo období 60. let, kdy spolu se svými studenty působil rozruch v britských galeriích (a právě díky němu tehdy začalo tolik mladých umělců pracovat s ocelí), nebo mnohem později, kdy překvapoval malými soškami umístěnými na různé stoly a přinášejícími divákovi intimnější zážitky než v případě rozměrnějších děl. V 70. let zaujal hledáním měkkosti v oceli – pracoval tentokrát se zrezlým materiálem, který záměrně nechal trochu opracovat přírodou.
Svým nenápadným způsobem přinášel vzruch do sochařství celý život: Kombinací ocele a keramiky u soch z 90. let, které představovaly výjevy z trojské války, umělecký svět značně překvapil. Pokud byste měli cestu do Francie, doporučujeme navštívit kostel Sv. Jana Křtitele v Bourbourgu, kde v rámci rekonstrukce instaloval obří ocelové sochy a spojovací prvky v interiéru ze svého nejoblíbenějšího materiálu, odolné oceli Corten, doplněného dřevem na schodišti.
V dalších pokračováních seriálu Nerez v umění se zaměříme jak na mladší generaci českých výtvarníků, tak na zahraniční tvůrce. Již brzy!
italinox.cz