Bardzo fajný festival odstartoval

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Vybrané filmy z nejnovější polské produkce, distribuční premiéra filmu Zábava, zábava režisérky Kingy Debské, projekce a dílna pro děti, knížky a pravé polské delikatesy. Šestý ročník Bardzofajného festivalu zve od 21. do 24. listopadu na ty nejlepší filmové polské laskominy do oblíbeného letenského kina Bio Oko.

Program:
~ nové polské celovečerní filmy
~ polsko-české setkání krátkých filmů Filmowe Podlasie Atakuje vs Some Like It Short
~ projekce pro děti + dílna
~ nové polské knihy
~ oblíbené svěží polské delikatesy
~ polské drinky na baru

ČTVRTEK 21. 11.

 20.30 Zábava, zábava / Zabawa, zabawa, Kinga Dębska, Polsko, 2018, 88 minut, polsky, české a anglické titulky

Tři ženy – každá v jiné životní situaci, ale všechny se stejnou závislostí. Alkohol ovlivňuje životy úspěšné prokurátorce Dorotě, pracující studentce Magdě i respektované lékařce Terese. Všechny tři si myslí, že mají své pití pod kontrolou, až do momentu, kdy se jim situace vymkne z rukou a dojde k tragédii.

Po úspěšném filmu Moje dcery krávy (2015) přichází polská režisérka Kinga Dębska, absolventka pražské FAMU, s dalším hvězdně obsazeným a diváky i kritiky oceňovaným snímkem. Hudbu k filmu složil slovenský skladatel a dvojnásobný držitel Českého lva Michal Novinski.

ZZ fot Robert Jaworski (5)

PÁTEK 22. 11.

18.00 Vše pro mou matku / Wszystko dla mojej matki, Małgorzata Imielska, Polsko, 2019, 103 min., polsky, české a anglické titulky

Sedmnáctiletá Ola má chlapeckou postavu, okousané nehty a na rukách jizvy po sebepoškozování. Za své opakující se útěky z dětského domova skončí v pasťáku. Není ale jako ostatní dívky, netouží po drahém oblečení nebo novém smartphonu. Také nechce dozorci poskytovat sexuální služby za peníze nebo cigarety. Touží jen po tom, aby se jí vrátila matka, kterou už roky hledá.

Celovečerní hraný debut dokumentaristky Małgorzaty Imielské uvádíme v české premiéře.

20.15 Klér / Kler, Wojciech Smarzowski, Polsko, 2018, 132 min., polsky, české a anglické titulky

Na faře se setkává trojice katolických kněží, aby společně oslavili skutečnost, že před lety zázrakem unikli smrti. Jejich setkání, či lépe bohapustá pijatika, ale odstartuje další sérii událostí. Kněz Lisocki touží po angažmá ve Vatikánu. Kněz Trybus je vesnickým farářem, který si libuje ve světských radostech a horlivý kněz Kukuła se ve své farnosti věnuje výchově mládeže, zejména chlapců. Zdravotní kolaps jednoho z nich odstartuje nenávistnou reakci okolí a každý z nich se s vývojem situace chce vypořádat po svém.

V Polsku třetí nejnavštěvovanější film posledních 30 let natočil režisér Wojciech Smarzowski, známý svou zálibou v nelehkých kontroverzních tématech. Film, který se částečně natáčel v českých kostelech, se stal hitem letošní Letní filmové školy.

Bartosz Mrozowski

SOBOTA 23. 11.

15.30  Příhody Kozlíka Matolka / 60 min, jazykově a věkově bezbariérové

Kozlík Matolek je jednou z prvních kreslených postaviček pro děti, narodil se v roce 1932. Jeho příhody jsou ale stále populární, i přesto, že od smrti jejich autorů, scenáristy Kornela Makuszyńského a ilustrátora Mariana Walentynowicze uplynulo už několik desetiletí. Příhody Kozlíka Matolka patří mezi zásadní polské dětské kreslené seriály a jeho příběhy se považují za předchůzce polského komiksu.

16:00 Beseda s Martou Dzido

Setkání k nové knize Slast (Frajda) polské spisovatelky a dokumentaristky Marty Dzido, která vyšla v Nakladatelství Dokořán. V kavárně kina, vstup volný.

18:00 Silačky / Siłaczki, Marta DzidoPiotr ŚliwowskiPolsko, 2018, 70 min

Sufražetky, emancipantky, bojovnice. Silačky jsou silné ženy – Polky, které na přelomu 19. a 20. století bojovaly za národní identitu, kulturu a jazyk, za všeobecný přístup ke vzdělání a zrovnoprávnění žen. Díky jejich úsilí podepsal v listopadu 1918 Josef Pilsudski dekret, který přiznával právo všem „bez rozdílu pohlaví“.

Dokudrama Marty Dzido a Piotra Śliwowského. Projekce za účasti tvůrců. Diskuze bude tlumočená do češtiny.

silaczki2

20:00 Bardzo fajný Podlesí Like it short / 100 min, česky, polsky, anglicky

Polsko-české setkání krátkých filmů. Ty nejlepší kraťasy z letenského festivalu amatérských krátkých filmů Some Like It Short se potkají s vybranými krátkými filmy z polského festivalu Filmové Podlesí útočí (Filmowe Podlasie Atakuje).

Pásmo krátkých filmů s diskuzí s hosty z obou festivalů. Filmy budou v originálním znění s anglickými a/nebo českými titulky. Diskuze bude v angličtině, v případě potřeby tlumočená.

NEDĚLE 24. 11.

18:00 Jako pes s kočkou / Jak pies z kotem, Janusz Kondratiuk, 2018, 102 min

Autobiografický příběh režiséra filmu Janusze Kondratiuka. Ve filmu vypráví o komplikovaném vztahu se svým starším bratrem Andrzejem, který je také režisérem, a představuje svou rodinu se všemi jejími konflikty, nervozitou, ale také intimními a humornými okamžiky. Když Andrzej onemocní, Janusz se svou ženou se o něho začnou starat.

Hořce sladký obraz rodinné historie, kterou režisér natočil ve svém vlastním domě. Jde o vůbec poslední film režiséra Janusze Kondratiuka, který zemřel na podzim letošního roku.

Comments

comments

Vyhledat