Benthem Crouwel Architects představilo funkční a ohleduplnou architekturu
Od 17. dubna představuje Galerie Jaroslava Fragnera práce renomovaného nizozemského studia Benthem Crouwel Architects. Výstava s názvem Infrastructure, Public Buildings and Workspace nabídne nejen české odborné veřejnosti, profesionálům i odpovědným politickým činitelům všech úrovní praktickou inspiraci pro řešení veřejných dopravních staveb i širšího městského plánování.
V oblasti, která je u nás dlouhodobě poznamenána nejrůznějšími chybami, problémy a rozpory od koncepčních a technologických, přes ekonomické či organizační až po politické, dokáže studio Benthem Crouwel Architects dlouhodobě realizovat svoje základní krédo: „Naše stavby nabízejí jednoznačné řešení složitých problémů. Jsou to stavby, které chytrým a pragmatickým způsobem vylepšují svět. Přinášíme racionální, efektivní a převratné odpovědi: od chaosu k řádu, ve vzájemném partnerství a za účasti všech zúčastněných. Diskutujeme, přemýšlíme, zkoumáme a tvoříme. Věříme, že špičková a jedinečná architektura vzniká jako výsledek pečlivých a svědomitých procesů, za nimiž stojí otevřená a kreativní profesionální kultura založená na spolupráci.“
Výstava obsáhne nejvýznamnější realizace studia BCA, které ilustrují jejich filosofii. Své dobré jméno získali díky inovativnímu přístupu, efektivnímu užití materiálů, kompaktnosti a jednoduchosti jejich architektury, a to s maximálním ohledem na funkcionalitu, okolní městskou krajinu i ekologii. Najdeme zde amsterodamské dopravní uzly Hlavní nádraží, terminál letiště Shiphol či Severojižní linku metra, budovy Muzea Stedelijk, koncertní haly Ziggo Dome, sídla vedení banky ING, datového centra Equinix AM4 či Charity Lotteries nebo residenční budovu Pulse. Stejně významné jsou i stavby mimo hlavní město: Jižní nádraží v Delftu, Hlavní nádraží v Haagu, Utrechtu a Rotterdamu, budova Grotius Právnické fakulty v Nijmegenu, muzea v Arnehemu či Tilburgu či apartmánový dům v Texelu.
Benthem Crouwel Architects mají šanci pozitivně zapůsobit i na tvář našeho hlavního města. Aktuálně postoupili do druhého kola mezinárodní architektonické a urbanistické soutěže Residence Nádraží Žižkov, jejímž cílem je najít nejlepší návrh na projekt u bývalého nákladového nádraží.
Výstava potrvá do 7. června.
Benthem Crouwel Architects již více než tři desetiletí vytváří inovativní, flexibilní a efektivní návrhy, které musí splňovat vysoké standardy a složité požadavky uživatelů. Jejich oblast práce se rozšiřuje od veřejných budov až po infrastrukturní projekty a městské územní plány. Ať už renovují, modernizují stavbu nebo navrhují zcela novou strukturu, hledají vždy jasná, jedinečná a efektivní řešení. Některé z jejich návrhů jsou zdrženlivé, jako například rozšíření domu Anny Frankové, zatímco jiné jsou výrazné kultovní stavby jako Bergbau Museum nebo Ziggo Dome. V různých projektech prokazují, že kombinace starých a nových prvků může vést k velmi udržitelným budovám, které harmonicky splynou s okolím a přizpůsobí se novým způsobům využití (viz rekonstrukce a přístavba Stedelijk muzea v Amstredamu).
Staré a nové budovy tvoří součást městské morfologie, kterou BCA plně respektují. Rozvíjí architekturu tak, aby vytvořili nový městský charakter a přispěli tak k budoucnosti (např. vliv stanic metra na rozvoj okolí). Neočekávané kvality se často projevují v procesu navrhování i plánování a poskytují impulsy pro městské prostředí nebo pro obyvatele budovy.