Bookstagrameři – influenceři s láskou ke knihám 

Ilustrační foto Photo by <a href=Jaredd Craig on Unsplash ">
Ilustrační foto Photo by Jaredd Craig on Unsplash

Na Instagramu najdete všechno – od fotek domácích mazlíčků překypujících roztomilostí a úsměvně rozmazaných momentek z každodenního života až po selfies spolehlivě snižující sebevědomí běžného smrtelníka. Součástí toho všeho se za poslední roky ovšem stala i konstantně se rozšiřující komunita takzvaných bookstagramerů. O koho jde a kteří z nich stojí za sledování? 

 

Bookstagrameři jsou influenceři, kteří sdílí se svými sledovateli dojmy z právě přečtených knih, tipy na tituly napříč žánry, krátké ,,recenze“ a další postřehy týkající se literatury přímo i nepřímo. Jako hlavní platformu, skrze níž se prezentují, využívají Instagram, z čehož nakonec plyne i výtka, která je vůči nim nejčastěji volena, a sice že svou tvorbu staví na pouhé líbivosti dané knihy. Knihy se přeci čtou – jejich focení v oku lahodící společnosti šálku cappuccina s kouzelně provedeným latte art tudíž není ničím jiným než smutným důkazem povrchnosti naší doby. Nejde ale dělat obojí, knihy tedy číst i fotit? Na českém bookstagramu dnes najdeme již mnoho knižních influencerů, kteří v zájmu inspirace a propojování lidí se stejnou slabostí pro čtení fotí jednu knihu za druhou, přičemž je z každého příspěvku patrné především jejich zanícení. Pojďme se tedy společně podívat na ty bookstagramery, kteří by vás mohli zaujmout a třeba i inspirovat v tom, jakou knížku si zrovna přečíst. 

 

@bookscalling

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený BOOK’S CALLING (@bookscalling)


Jakuba Pavlovského můžete znát na Instagramu pod přezdívkou @bookscalling již od roku 2014. Patří tedy mezi ty nejstarší bookstagramové účty, což z něj – jak sám prohlašuje – dělá dnes v tomto odvětví už prakticky veterána. 28letý šéfredaktor kulturního magazínu Lógr z mainstreamu české bookstagramové scény vybočuje především svou vášní k starým, jedinečným knihám. Ty ostatně tvoří podstatnou část jeho profesního života – ačkoli vystudoval žurnalistiku na UK, pracuje momentálně mimo jiné jako knihovník v Národní knihovně. Je však i redaktorem online literárního magazínu h7o.cz a členem marketingového týmu nakladatelství Meandr, pro které vytváří podcast Meandry dětské literatury. Jako další důkaz jeho upřímné lásky k psanému slovu mohou posloužit book cluby, které Jakub od roku 2017 organizuje. Od té doby se mu podařilo uspořádat takovýchto setkání s vybraným autorem určité knihy již třicet osm a zájemců o účast přitom nikdy nebylo málo. Celkově počet sledujících jeho účtu přesahuje čtrnáct tisíc, tedy číslo, které boří mýtus o tom, že bookstagramer se stane úspěšným pouze dokonale sladěným feedem a esteticky naaranžovanými příspěvky prezentujícími ty nejžhavější knižní novinky, které mají svůj status bestselleru již zaručený. Jelikož Jakub neodebírá od loňska od nakladatelství recenzní výtisky, má více času i prostoru pro seznamování svých sledujících s tituly, které jsou již staršího data nebo které prostě jen on sám vnímá jako zajímavé a pro čtenáře přínosné. 

,,Na sítích je samozřejmě nejvíc vidět bestsellery, zkrátka proto, že je všichni znají, snadněji si k nim najdou cestu. Ale taky je to proto, že nakladatelé zdarma posílají konkrétní – nejčastěji právě áčkové tituly – přímo bookstagramerům, kteří je pak čtou, fotí, a tak jsou vidět ještě víc. Ale proto jsme tady my, zkušení bookstagrameři, kteří se nenechají zlákat knihou zdarma a kteří i na úkor menšího počtu lajků propagují méně známé kousky.“

Jakub Pavlovský pro itvar.cz

 

@janebenesova

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jana Benešová (@janebenesova)


Jestli je něčím instagramový profil Jany Benešové skutečně charakteristický, tak je to hřejivá atmosféra domácí pohody a klidu sálající z každé jednotlivé fotky jejího účtu @janebenesova. Janina láska k ,,tlustým románům, pití litrů kávy a čaje a focení“ se však neomezuje pouze na Instagram – navíc píše blog Whatjenaread a pravidelně nahrává stejnojmenný podcast. Dále píše a fotí na sociální sítě pro internetové knihkupectví Martinus, díky čemuž má přehled o všech knižních novinkách.

Co se samotných příspěvků týče, ve většině případů jsou středem pečlivě připravené kompozice pochopitelně knihy, které doplňuje zátiší – hrnek filtrované kávy, něco sladkého k zakousnutí a tlumené teplé světlo navozují pocit skromného potěšení. Po tomto už asi nepřekvapí, že se Jana aktivně věnuje i fotografování – snímky sdílí na svém druhém instagramovém profilu, @fotkyodjane. 

 

@luciezel 

 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lucie | Knižní influencerka (@luciezel)

Lucie Zelinková je se svými 76 tisíci sledujícími jednou z nejznámějších osobností českého bookstagramového prostředí. Na svém profilu @luciezel se ale věnuje i feminismu a udržitelnosti. Kromě toho se odlišuje od ostatních i obzvlášť hojnou mírou krátkých videí, které si její věrná základna sledujících velmi rychle oblíbila. V jednom z nich kupříkladu vyjmenovává věty, které podle ní nikdy neříkat knihomolovi či knihomolce, v druhém shrnuje seberozvojové knihy do několika výstižných frází a v dalším se zas svěřuje s podivnými komentáři a zprávami, které jako knižní influencerka dostává.

Průběžné reportování o knižních novinkách jejímu působení na Instagramu však stále dominuje, chcete-li být tedy zpraveni o tom, co se brzy ocitne ve výlohách knihkupectví po celé republice mezi prvními, o sledování profilu této knižní influencerky byste neměli pochybovat. A pokud jste navíc fanoušky mluveného slova, do Lucčina hlasu poutavě vyprávějícího o knihách se můžete zaposlouchat v podcastu 15 minut o knihách. 

 

,,(…) svou práci nevnímám jako práci, žiju tím a neodděluju to od běžného života. Lidi si myslí, že se kvůli tomu musím brzo zbláznit, ale mně to přináší radost a dává mi to smysl. Věřím, že knihy z nás dělají vnímavější bytosti, pomáhají nám se vcítit do jiných lidí, pochopit situaci druhého a možná díky nim dokážeme i někomu pomoct.“

Lucie Zelinková pro idnes.cz 

@klariny.knihy

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Klářiny knihy 📚 (@klariny.knihy)


Klára Nováková, dvaadvacetiletá studentka žurnalistiky na FSV UK, na profil klariny.knihy přitahuje zejména svým širokým úsměvem a zjevnou radostí, s níž prostřednictvím instagramových postů knížky doporučuje. Ani ona svou zálibu ve čtení nesoustředí výhradně do fotek na Instagramu a vedle něj ještě natáčí videa na Youtube a nahrává podcast (Klářin podcast). Literatura však není jediným jejím koníčkem, o který se na sociálních sítích dělí – je také nadšenou návštěvnicí kin a milovníkem filmových i seriálových počinů. Každý měsíc tak můžete ve své podcastové aplikaci najít vedle knižního shrnutí také výčet těch nejlepších filmů a seriálů, o nichž je Klára schopná mluvit s o nic menším zanícením. Její jedinečný hlas vám už ale může být známý, jelikož se již od útlého věku věnuje dabingu nejrůznějších seriálů, filmů a v poslední době i audioknih. 

Baví mě na tom především ta sdílená vášeň. Ta skvělá knižní komunita. Vždy jsem tak šťastná, když se ozve někdo, komu se třeba líbí stejná kniha, kdo se mnou chce o knihách diskutovat či žádá o pomoc s výběrem.

(rozhovor na stránce Dívka mezi stranami)

 

 

Comments

comments

Vyhledat