Ceny Czech Design Award letos ovládla mladá krev. Ocenění míří i na Slovensko
Ve Výstavní síni Mánes byly v neděli 8. září rozdány ceny 11. ročníku Czech Design Award, které se tradičně uděluji v rámci zakončení festivalu Czech Design Week. Letos přitom mezi oceněnými převládala mladá krev slovenského designu; tvůrci, kteří své kolekce, často poprvé, představili i české veřejnosti.
Objevem roku se stala studentka ateliéru Kov a šperk na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě Klára Valušková, která v Mánesu představila svou nejnovější kolekci šperků, jejichž charakteristikou je práce s geometrií, iluzí a hrou světel. Za Nejlepší instalaci v rámci festivalu Czech Design Week cena přísluší polskému studiu Bluba, za jehož vznikem stojí absolvent Fakulty designu na Technické univerzitě v Lodži Kajetan Luteracki a které se zaměřuje na interiérové osvětlení.
Hlavní cena Czech Design Award, Refresher Best of Design, která se uděluje za nejzajímavější designovou kolekci, letos zamířila do studia VNEM, slovenského dua designérů Tímea Kepová a Gerogios Somarakis, za jejich kolekci 15:15, sérii solitérů, které se tvarově vymykají běžnému nábytku a které vychází z estetických ideálů antiky.
Letošní dvanáctičlenná porota festivalu, v níž usedají zkušení designéři, teoretici designu, pedagogové a zástupci kulturních médií, hlasovala v celém průběhu letošního ročníku festivalu Czech Design Week.
Výsledkem jejich hlasování je také udělení Zvláštního uznání poroty, a to studiu besiidka, které vzniklo na začátku letošního roku z dlouhodobé spolupráce designérů Nikoly Chromečkové a Davida Hotárka. Studio letos ve Výstavní síni Mánes představilo kolekci užitých předmětů vhodných ke zpříjemnění svátečních chvilí, jejichž pojítkem je důraz na snoubení moderních technologií i tradičních řemesel.
Ceny Czech Design Award taktéž doplňují dvě kategorie udělované za organizátory festivalu Czech Design Week. Cenu festivalu si letos v Mánesu převzal student Anton Jablonskij z Ateliéru designu nábytku a interiéru na pražské UMPRUM za svou experimentální knihovnu OKAP, jež vychází z jeho ateliérové práce.
Zvláštní uznání festivalu opět zamíří na Slovensko, a to konkrétně do ateliéru SKLO na bratislavské Vysoké škole výtvarných umění za skupinovou instalaci studentských prací Fresh Slovak Glass, která v Mánesu představila mladou krev slovenského sklářského designu.
„Letošní ceny Czech Design Award hned v několika kategoriích zamířili na Slovensko. Za festival Czech Design Week máme radost, že i na Slovensku vzniká talentovaná mladá tvorba, kterou máme možnost podpořit a představit i české veřejnosti,“ uvedl k cenám ředitel festivalu Czech Design Week Lukáš Pipek.
Ceny Czech Design Award vznikly za cílem podpořit talentované tvůrce ve všech odvětvích designu. Ocenění získávají automatické pozvání vystavovat své kolekce na dalším ročníku festivalu Czech Design Week a obdrží také fyzickou cenu v podobě designové vázičky, kterou navrhl designér František Jungvirt. Partnerem cen je taktéž sklárna AJETO, ve které byly letošní ocenění realizovány.
Jedenáctý ročník festivalu Czech Design Week představil přes 120 vystavujících z řad designérů, začínajících tvůrců a studentů, studií a značek, a to poprvé na dvou místech. Zatímco ve Výstavní síni Mánes se již tradičně představili panelové instalace designérů a značek, festival, ve spolupráci s Muzeem Prahy, nově pozval do Clam-Gallasova paláce na doprovodnou výstavu New Generation. Skrze ní se návštěvníkům představil kurátorovaný výběr mladé krve designu a umění.
Dlouhodobý cíl festivalu Czech Design Week přitom směřuje k podpoře mladých tvůrců z řad studentů, čerstvých absolventů či nových objevů, kterým dává festival často příležitost poprvé vystavovat na podobných přehlídkách v Česku i zahraničí či poskytuje rady, jak pracovat s konceptem panelových instalací i vlastní prezentace pro větší úspěch na větších designových akcí v zahraničí.
CENY CZECH DESIGN AWARD 2024
OBJEV ROKU
Klára Valušková
Studentku ateliéru Kov a Šperk při bratislavské VŠVU charakterizuje v tvorbě geometrie, iluze a světlo, primárně tvoří v kombinaci s optickými materiály. V Mánesu představuje kolekcí šperků, která podobně interaguje se světlem a zachytává atmosféru prostředí a reaguje na změny osvětlení. Šperky tak odráží okolí a na nositeli se tak neustále proměňují. U diváka i nositele vzbuzují pozornost a přinášejí nový pohled na okolní svět.
IG: https://www.instagram.com/klara.valuskova_art/
REFRESHER BEST OF DESIGN
VNEM Studio
Studio, které se zaměřuje především na tvorbu produktů a interiérů, založili designéři Tímea Kepová a Georgios Somarakis, jejichž spolupráce vznikla během společných studií na VŠVU v Bratislavě. V Mánesu představují kolekci 15:15, jež je sérií solitérů, které se tvarově vymykají běžnému nábytku. Jejich forma vychází z estetického ideálu antiky, kdy se motiv krásy jeví jako soulad proporcí. Kolekce umí v soukromém interiéru fungovat jako funkční prvek s výrazným estetickým projevem. Ve veřejném prostoru má schopnost množením zásadně doplňovat vizuální identitu podniků, ale i galerií či muzeí.
IG: https://www.instagram.com/vnem_studio/
NEJLEPŠI INSTALACE
BLUBA Studio
Studio, které založil Kajetan Luteracki, absolvent Fakulty designu na Technické univerzitě v Lodži a Akademie výtvarných umění v Lodži, se zaměřuje na navrhování a výrobu osvětlení interiérů. BLAMPS, kolekce představovaná v Mánesu, nejen osvětluje prostory, ale také zvou k odpočinku. Při jejich navrhování se přitom designér nechal inspirovat ikonickým stylem skupiny Memphis. Využitím technologie 3D tisku BLUBA Studio vytváří jedinečné modulární lampy, které inspirují a těší.
IG: https://www.instagram.com/blubastudio
ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ POROTY
besiidka Studio
Studio besiidka, které vzniklo na začátku roku 2024 z dlouhodobé spolupráce designérky Nikoly Chromečkové a Davida Hotárka, na letošním Czech Design Weeku představí svou první prodejnou sérii produktů. Jedná se o kolekci užitných předmětů vhodných ke zpříjemnění svátečních chvilí i každodenních momentů. Pojítkem jednotlivých projektů je důraz na snoubení moderních technologií a tradičních řemesel. Otázka aktuálnosti tradic byla důležitým impulzem jejich vzniku.
IG: https://www.instagram.com/besiidka/
CENA FESTIVALU
Anton Jablonskij
Knihovna OKAP vznikla jako experiment při hledání alternativy uložení knih v klasických poličkách v rámci klauzurní práce na UMPRUM. Výsledkem je zajímavý a hlavně funkční objekt z ohýbaného plechu, který umožňuje přehlednější uložení knih hřbetem ven a ve vodorovné poloze, takže názvy jsou lépe čitelné. Knihovna umožňuje uložení různých formátů knih, které v zaplněném stavu vypadají, jako by levitovaly. Knihovna je navíc dokončena práškovým lakem, což zajišťuje její dlouhodobou životnost.
IG: https://www.instagram.com/antonjablonskij/
ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ FESTIVALU
Fresh Slovak Glass, Ateliér SKLO, VŠVU Bratislava
Skupinová instalace Fresh Slovak Glass studentů Ateliéru sklo VŠVU, která v Mánesu představila mladou krev slovenského sklářského designu a jejich široké spektrum autorských přístupů, tvořivých strategií a sklářských technologií s přesahy do jiných materiálů a médii. V rámci instalace se představili studenti Jakub Sojka, Natalie Lehnertová, Zuzana Kováčiková, Martin Jurík, Pavla Pšenicová, Zuzana Gállyová, Anna Zbořilová a Pavlína Šváchová.
WEB: https://www.vsvu.sk/en/departments/department-of-applied-arts/studio-of-glass/
IG: https://www.instagram.com/glass_vsvu/
POROTA CZECH DESIGN AWARD
František Jungvirt / designér, UMPRUM
Jitka Pajurková / Communication Expert
Kasia Fornalska / Communication & Marketing Expert in Design (Switzerland)
Kateřina Valjentová / Marketing Consultant AJETO Lasvit
Květa Čulejová / architektka, designérka, Design Cabinet CZ
Lenka Žižková / zakladatelka Design Cabinet CZ
Lukáš Spilka / módní návrhář, ředitel We’re Next
Michal Nohel / právník Rowan Legal
Michal Vaníček / teoretik módy, UMPRUM
Petr Jansa / šéfredaktor ESENCE
Shirin Rahman / zakladatelka Artisème
Tomáš Otta / magazín Hrot
O CZECH DESIGN AWARD
Czech Design Award vzniklo za účelem ocenit a podpořit vycházející talenty a studenty designové i umělecké tvorby, ale také etablované umělce, designéry nebo začínající studia, značky i startup projekty. Ocenění umělci tak získají také možnost představit svou tvorbu na jednom ze zahraničních festivalů, a to v rámci spolupráce s partnerskými zahraničními Design Weeky. Ocenění Czech Design Award navrhl František Jungvirt a byly realizovány ve sklárně AJETO. Limitovaná edice váziček na jeden květ vznikla exkluzivně pro Czech Design Week. Jako cenu si ji odnáší ti nejlepší designeři, firmy či studia, kteří během festivalu představují své kolekce a tvorbu návštěvníkům.
CZECH DESIGN WEEK 2024
5. – 8. září 2024
Výstavní síň Mánes & Clam-Gallasův palác, Praha 1
Web: https://www.czechdesignweek.com/
FB: @CZDW.CZ IG: @czechdesignweek