Československá gotická scéna vydává svůj třetí hudební manifest

Vychází nový díl bezplatné kompilace „Dark Tunes from Czech and Slovak Caves“, mapující výběr toho nejzajímavějšího z aktuální tuzemské goth/temné scény. Od XIII. století nebo Papalescu2 až k těm nejslibnějším budoucím hvězdám subkultury.

Jen o málo hudebních scénách koluje v našich končinách tolik dezinformací a mýtů jako o té gotické. Přesto tato subkultura, vzešlá z postpunkového odkazu konce 70. let, zapustila své kořeny také u nás. Pozorována nemnoha hudebními eklektiky roste a prospívá od Aše až k Tatrám i dnes. A nejenže prospívá, ale těší se i velmi dobré kondici a pokrývá snad všechny žánry aktuálně spadající pod gotickou subkulturu – tedy od klasického post punku, gothic roku a dark wave přes synthpop, coldwave, EBM a temnou elektroniku až k industrialu nebo neofolku.

A přesně tenhle skutečný, syrový a ničím nepřikrášlený hudební obraz české a slovenské goth scény se pokusil už potřetí zachytit portál Sanctuary.cz, jediné tuzemské médium u nás, které se už téměř dvě dekády věnuje gotické subkultuře jako webzine a promotér. Třetí díl volně navazuje na dvě předchozí výběrovky, průběžně mapující tuzemskou temnou subkulturu od roku 2017. Co se za tři roky od poslední „Dark Tunes“ událo na scéně nového? Jaké čerstvé projekty vyrazily z undergroundu? Jak znějí novinky zavedených jmen? Právě to vám ukáže „Dark Tunes From Czech & Slovak Caves Vol III“!

Energická mladá krev i ostřílení umělci

Z více než čtyř desítek přihlášených skladeb bylo vybráno 25 těch nejzajímavějších. A vůbec poprvé se tu sešla i tak zásadní jména české temné scény jako legenda gotického rocku XIII. století, elektronický nestor Moimir Papalescu (Gun Dreams, Vanessa, Magnetik, The Nihilists…) s projektem Papalescu2 nebo synthpopový fénix Lakeside X. Prověřeným spolkům zdatně sekunduje i kupa nováčků, kteří často vůbec prvně opustili zatuchlé sklepy či zkušebny a přispěchali s velmi slibným materiálem. A přesně tahle motivace pro mladou krev byl jeden z cílů kompilace. Další povzbudivou zprávou je, že třetí pokračování „Dark Tunes“ obsahuje téměř dvě třetiny jmen, která se na doposud vydaných dílech ještě nikdy neobjevila, což je dalším důkazem toho, že se česká a slovenská temná scéna netočí v bludných kruzích, ale utěšeně vyvíjí dál a dál.

Kompilaci „Sanctuary.cz presents: Dark Tunes from Czech and Slovak Caves Vol.III“ si můžete zadarmo stáhnout na adrese www.darktunes.cz nebo Bandcamp profilu https://sanctuarycz.bandcamp.com/.

Comments

comments

Vyhledat