Cestovatel Dan Přibáň dotočil film o poslední výpravě žlutého cirkusu kolem světa

foto: transtrabant.cz
foto: transtrabant.cz

Jeden z nejznámějších českých cestovatelů současnosti Dan Přibáň uzavře v dubnu příštího roku na plátnech kin svou jedenáctiletou cestu kolem světa. Poslední adrenalinová výprava žlutého cirkusu s názvem Trabantem tam a zase zpátky se napojuje na trasu první expedice, na cestě z Asie do Prahy domů ujede 17 237 kilometrů. Filmaři tentokrát zachycují divokou jízdu z jižní Indie přes Nepál, Himaláje, Pákistán, Čínu, Kyrgyzstán až do Uzbekistánu a odtud přes Rusko, Ukrajinu a Slovensko do Česka. Osmičlenný tým definitivně dokázal, že k projetí světa není potřeba drahých terénních vozů, ale stačí dva trabanty, polský Fiat alias maluch a stará česká motorka Jawa 250. Česká kina se nyní mají možnost utkat o exkluzivní slavnostní předpremiéru 4. dubna 2019, distribuční premiéra ve všech ostatních kinech proběhne 11. dubna.

Hlasování o úplně první projekci nového filmu Trabantem tam a zase zpátky cestovatele a režiséra Dana Přibáně je nyní spuštěno na www.vyhrajpremieru.cz Slavnostní předpremiéra filmu za účasti delegace tvůrců tak může proběhnout v tom českém kině, které největším počtem hlasů diváků vyhraje internetové hlasování. Novinkou je možnost hlasovat z jedné emailové adresy opakovaně jednou za čtrnáct dní. Všichni, kdo budou hlasovat pro vítězné kino s největším počtem hlasů, budou pozvání na slavnostní předpremiéru. Zúčastní se jí ti, kdo nejrychleji potvrdí svou účast do vyčerpání kapacity sálu. Ze všech hlasujících bude vylosováno deset výherců věcných cen. Uzávěrka hlasování proběhne 10. února 2019 ve 12 hodin. Filmaři se spuštěním hlasování o předpremiéru zveřejnili první ukázku z cestovatelské komedie Trabantem tam a zase zpátky: https://youtu.be/tojqJEVYp-I

Osmičlenná výprava opět vyrazila v mezinárodní česko-polsko-slovenské sestavě. Mezi jejími členy byly osvědčené tváře žlutého cirkusu včetně nesmrtelného motocyklisty a optimisty Marka Slobodníka ze Slovenska, notorického ztráceče pasů Poláka Radka Jony a náčelníka Dana Přibáně v čele. Všehoschopnou hlavní sestavu skvěle doplnil nováček a hasič Honza Setvín. „Poprvé od první cesty s námi nejela žádná žena a možná kvůli tomu nabíralo putování téhle smečky občas drsnější obrátky. Na ironii a černý humor, někdy na hranici politické korektnosti, byla spousta prostoru,“ komentuje Dan Přibáň.

Velká cesta domů začala na jihu Indie a pokračovala směrem na sever mezi svítící pohřební hranice magického Váránasí. Dál směřovala do Nepálu a podhůří Himaláje, kde trabanty v 5300 metrech nad mořem pokořily výškový rekord dvoutaktního auta. Nato cestovatelé překonali hory mystického malého Tibetu a probojovali se až na hranice Pákistánu a následně do Číny. Čekali jsme, že to bude v Číně jiné, ale to, co jsme viděli, nám vyrazilo dech. Vjeli jsme do technologické diktatury jako ze sci-fi. Když jsme zpod dohledu tisíců kamer a neustálé policejní kontroly utekli mezi kyrgyzské jurty, abychom konečně v uzbeckém Samarkandu dokončili cestu kolem světa, byli jsme vážně rádi,dodává Přibáň. Samarkand byl nejvýchodnějším bodem první cesty žlutého cirkusu v roce 2007. Od té doby žluté trabanty projely Afriku, Jižní Ameriku i Austrálii a jihovýchodní Asii. Když se nyní do Samarkandu vrátily z východu, kruh cesty kolem světa se uzavřel. Dál výprava pokračovala napříč Uzbekistánem, na „dno pouště“ k vyschlému Aralskému jezeru, do Kazachstánu, do Ruska na Ukrajinu a Slovensko. Odsud v několikakilometrové koloně trabantů, mnoha dalších strojů a stovek fanoušků kolem silnic dojela poslední žlutá výprava domů. „Bylo to nejkrásnějších tisíc kilometrů všech našich cest. Na každém dálničním mostě mezi Brnem a Prahou stáli lidé a mávali. Něco tak silného a dojemného už asi nezažijeme!popsal epický návrat Dan Přibáň. Dlouhých 17 tisíc kilometrů urazila výprava za 147 dní.

Film Trabantem tam a zase zpátky uzavírá Přibáňovy cestovatelské projekty nesoucí hromadný název Trabantem napříč kontinenty. V červenci 2007 se vydal na svou první trabantí cestu a vznikl film Trabantem hedvábnou stezkou o výpravě do pouští střední Asie. V roce 2009 navázal filmem Trabantem napříč Afrikou o cestě přes celý černý kontinent, v říjnu 2012 se vydal na expedici Jižní Amerikou, ze které vznikl snímek Trabantem až na konec světa a duben 2015 se nesl v duchu zahájení expedice z Austrálie do Asie, kterou viděli diváci v kinech jako dokument Trabantem do posledního dechu. Poslední Přibáňův snímek vidělo v kinech vice než 73 000 diváků.

Producentem filmu je Jiří Konečný ze společnosti Endorfilm, koproducenty filmu jsou Česká televize a Dan Přibáň. Distributorem aktuálního Přibáňova dokumentu Trabantem Tam a zase zpátky je společnost Aerofilms. Film vzniká za podpory Státního fondu kinematografie. Více informací na transtrabant.cz

Comments

comments

Vyhledat