Cestujeme v pandemii. Jak je na Kanárech?

Je vám v Česku zima? Uvažujete, že byste si rádi užili moře, i když sníh je super?

Nabízíme vám stručně naše aktuální tipy, zkušenosti a zážitky z dostupných Kanárských ostrovů, konkrétně z oblíbeného města Las Palmas na ostrově Gran Canaria, které spojuje plážové radosti s městskou infrastrukturou… a za půl hodinky můžete být i v horách.

Jak tam

Cestování v respirátoru není žádná velká radost, takže se vyplatí zvážit délku cesty a počítat s tím, že dlouhý čas na přestup prodlužuje dobu, kdy platí pokyn mít zakryté dýchací cesty. Přímé lety z Prahy například na Gran Canarii, které znamenají nejkratší dobu pod rouškou, nejsou tak často, ale najdou se (nyní v sobotu). Pokud vám nevadí přestup a nebo můžete cestovat třeba z Německa, nabídka se rázem rozšíří a dosáhnete také na lepší ceny – projděte si libovolný vyhledávač levných letenek, možností je spousta a ceny zpáteční letenky jsou v přijatelných jednotkách tisíců.

Opatření a nálada na místě

Podle našich zkušeností z ostrova Gran Canaria, kam se vracíme už několik roků, je dopad koronaviru znát. Zavřené provozovny přibyly a donedávna byla neblahá i nálada, což bylo částečně způsobeno povinností nosit roušky i venku, která je čerstvě zrušená: nálada bezstarostného přímořského města, kde se mísí vlivy Evropy, Afriky a Jižní Ameriky, se prostě změní, když mají všichni zakrytou půlku obličeje. Poslední dny se zdá, že se atmosféra zlepšuje.

Aktuálně se roušky musejí nosit, pokud nedokážete udržet rozestup od cizích lidí menší než metr a půl (a samozřejmě v dopravě a v budovách). Oproti Česku se opatření dodržují o něco svědomitěji a také vás uppzrní například personál kavárny, když si jdete k pultu pro nápoj, že ji musíte mít i v téhle situaci.

V hotelech, v obchodech a na dalších místech jste různými cedulkami vyzýváni k dodržování bezpečnostních rozestupů, u vchodu bývá dezinfekční gel: nic, co bychom neznali. Celkem se to dodržuje a není to žádná hrůza.

Gran Canaria není v současnosti nijak uzavřená, restaurace a další zařízení jsou v provozu, byť kapacita může být menší. Výhoda je, že se netlačíte s davy, třeba takové mořské akvárium Poema del Mar bylo ne sice prázdné, ale rozhodně ne plné. Jestli se neradi strkáte, může být vhodná chvíle na cestování.

Proticovidová opatření v angličtině včetně detailů o pojištění najdete na Coronavirus landing | Hola Islas Canarias (hellocanaryislands.com), v češtině hledejte například na webu našeho ministerstva zahraničí (mapa cestovatele). Před odletem také zkontrolujte, že vaše aerolinka nemá nějaké další požadavky nad rámec těch obecně platných.

Ceny

Inflace je znát, stejně jako v Čechách. Přesto se dá pobyt na Kanárech zaplatit. Mobil tu dražší nebude, pokud máte nějaký běžný tarif. Letenky stojí několik tisíc. Ubytování příliš nezdražilo a některá místa nabízejí mimořádné slevy. Noc v hotelu vyjde na cca 60 – 100 euro (za těch 100 už dostanete pětihvězdičkový hotel na pláži). Pronajmout si byt je také dobrá idea – pokud vaříte, oceníte možnost nakoupit si na trhu skvělé a levné místní suroviny a vařit si sami. Dostupnost hezkých bytů ale v současnosti není ideální, vyplatí se rezervovat delší čas předem. Je třeba také počítat s tím, že levnější byty mají někdy poněkud horší standard, než jsme zvyklí, některé mají například okna jen do světlíku. zdější „světlíky“ jsou spíše něco jako mikrodvorky, jsou to šachty široké několik metrů, takže jimi skutečně proudí světlo, ale vyhlídka vás neuspokojí.

Co se týče jídla a drogerie, ceny potěší a dá se tu vyžít i levněji než u nás. Pečivo, ovoce, sýry, minerálky a uzeniny ve slušné kvalitě najdete v tržnicích i v supermarketech lacino – a supermarketů tady je hodně. Tip na vitamín C: Skoro každý má náš oblíbený stroj, který před vašima očima vymačkává pomeranče na fresh, na vás je jen zvolit velikost lahvičky, do které si ho natočíte.

Resumé

Neumíme odhadnout, zda a jak se Evropa vrátí k normálu a veselé cestování může být minulost. Sami před každou cestou váháme. Pobyt na Kanárských ostrovech se ale zdá být víc o plusech než mínusech. Evropská infrastruktura, ale teploty, při kterých se aspoň některé dny koupeme, jsou příjemné a pohladí na duši, po tom všem.

Comments

comments

Vyhledat