Chcete umět vařit thajská jídla? My taky. Zkustili jsme Pinkčili

Kurzy vaření jsou skvělá věc. Naučíte se připravit něco nového, zjistíte, jak vaří ostatní, a celkově to je příjemně strávený čas. 
V polovině června se konal kurz vaření thajské kuchyně, který jsme museli vidět.

Kde a jak

Thajsky vařit učí Pinkčili, což je značka zaměřená na interaktivní kurzy vaření, kde si všechny suroviny osaháte a prozkoumáte. Hlavním lektorem je Antonín Bradáč, držitel několika kuchařských cen právě za thajské pokrmy – můžete na něj narazit i v týmu Czech Chefs, který školí kuchaře i laiky v kuchařských finesách už několik let. Akce probíhala ve škole vaření Laboratorio, kde vyučuje jak „domácí“ Riccardo Lucque, tak hostující subjekty. Vše je příjemně profi, máte dost místa a kromě kuchyně i příjemnou místnost vypadající jako menší restaurace, kde si každý chod v hezkém prostředí sníte.

Jak na závitky: Připravíme si rýžový papír, nakrájíme suroviny, papír navlhčíme a vineme

Co se vaří

Výhradně thajská kuchyně – nijak šizená. Spousta těch správných bylin a koření a třeba taky domácí kari pasta. Samozřejmě, aby kurz netrval celý den, měli účastníci suroviny už předpřipravené: mrkev očištěná, kokosové mléko odměřené, krevety bezhlavé.

Suroviny na omáčku: Thajská bazalka, kari pasta, arašídové máslo, arašídy a uprostřed kokosový cukr

Začalo se jídlem, který celkem dobře známe jako předkrm: Čerstvé jarní závitky s krevetami a nudlemi s koriandrem. Naučit se zavíjet rýžový papír je snadné a uděláte s tím spoustu parády. Dovnitř se hodí třeba nakrájená okurka, mrkev, ředkvičky, krevety, kuřecí maso, tofu a další dobroty, důležité je podávat závitky s nějakou chutnou omáčkou nebo několika omáčkami. Tip: krájejte hodně najemno, ať se závitky snadno jedí.
Tom Yum Kung – polévka s krevetami, houbami, a citronovou trávou a nudlemi. Budete ji nejspíš znát jako stálici asijských restaurací a pokud budete mít dobrou kari pastu a vůbec správné ingredience, uvaříte si ji doma velice snadno: v postatě se to nedá zkazit, tato polévka je velice rychlá a za pár minut ji máte na stole. Kokosové mléko, vývar, limetové listy, citronová tráva, galangal a už to je skoro hotovo. Nebojte se chilli!
Pla Pla Salmon – Thajský salát z lososa. Jednoduchý salátek, kam patří syrový losos, kterého „uvaříte“ pomocí silně kyselé marinády. Pozor na parazity, losos by měl být přemražený.

My jsme špízky satay dělali na pánvi, vy můžete na grilu

Kuřecí satay, omáčka s arašídy a kokosovým mlékem a jasmínová rýže. Satay jsou malé špízky, které si můžete připravit i na grilu. Důležité je namarinovat je a nebát se je trošku připálit – a udělat k nim skvělou arašídovou omáčku (potřebujete arašídy, arašídové máslo, kokosové mléko a cukr a opět to správné koření… je skvělá). Jí se s jasmínovou rýží, která se připravuje bez soli a tuku, jen vařením.

Hotové satay s arašídovou omáčkou, rýží a salátkem

Resumé

Vaření takovýchto thajských jídel je samo o sobě velice uspokojivá činnost, protože celkem rychle získáte chutné, chutěmi nabité jídlo. Díky zkušenostem lektora měl celý kurz příjemně svižné tempo a fajn atmosféru, takže šlo i o skvělé odpoledne prožité s lidmi snažícími se o stejnou věc. Doporučujeme!

Při přípravě závitků myslete i na vzhled

3 užitečné tipy, které jsme si odnesli domů

  1. Když vinete závitky, mějte na paměti, že vizuální dojem je důležitý, a pod poslední vrstvu rýžového papíru dejte něco hezkého, třeba kolečka chili nebo podélně přepůlené krevety.
  2. Mějte vše připraveno předem: a to ve smyslu skutečně připraveno, očištěno a raději i nakrájeno. Thajská jídla vznikají rychle a každá minuta se bude hodit. Nechcete, aby se vám něco rozplizlo nebo spálilo.
  3. Kyselá chuť (tamarindová pasta, limetková šťáva, ocet) dokáže úžasně dodat na chuti nejen salátu, ale i polévce a dalším jídlům. Zkuste si pak doma třeba na nějaké všední no name jídlo typu kuskus se zeleninou kápnout trošku limetky a uvidíte.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Pinkčili (@pinkcili)

aa

Comments

comments

Vyhledat