Co je v Praze zadarmo v červnu 2024

V týdnu od 17. do 21. června se můžete těšit na tradiční kosení Lučního hřbitova v Ďáblicích / Foto (c) www.prazskehrbitovy.cz
V týdnu od 17. do 21. června se můžete těšit na tradiční kosení Lučního hřbitova v Ďáblicích / Foto (c) www.prazskehrbitovy.cz

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 6. června 2024)

Jedlý tip: Do 9.6. je třešňobraní na vrchu Třešňovka.

Výstavy zdarma:

 

6. 6.–11. 6. 2024 ARTSEMESTR léto 2024 / UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

Šlapadlo pro Prahu, návrhy polyfunkčních domů pro parcelu, kde stála budova Transgasu, nový vizuální styl pro Prusa Research, nebo zpracování nevyužité vlněné střiže … Nejen tato, ale i mnohá další témata ovládla letošní klauzurní a semestrální práce UMPRUM. Přehlídka ARTSEMESTR opět představí, jak si studující UMPRUM se zadáními poradili.

6. 6. – 2. 7. Kateřina Šedá: Národní statistický ústav – Oddělení sbírky zlozvyků / Kobka 17, Smíchovská náplavka

Výstavní prostor Kobky 17 se během června promění na Národní statistický ústav, který bude zkoumat české zlozvyky. Široká veřejnost tak může aktivně ovlivnit i druhou fázi projektu Kateřiny Šedé Národní sbírka zlozvyků, jejímž cílem je zmapovat zlozvyky jednotlivců i skupin a vytvořit z nich největší databázi na světě. Chodit na úřad nikdy nebylo zábavnější!
Měsíční výstavní projekt Národní statistický ústav – Oddělení sbírky zlozvyků navazuje na úspěchy dlouhodobého sběru zlozvyků Kateřiny Šedé, známé české umělkyně, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Původně vznikl tento projekt, na který navazuje prezentace v Kobce 17, jako pocta 200 let od narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Od té doby jezdí Kateřina Šedá a její tým po těch nejzapadlejších koutech České republiky a sbírá zlozvyky.

 

13. 6. – 30. 9. Landscape festival 

Landscape festival se opět vrací do Prahy, po loňském ročníku na Vysočině jej bude hostit česká metropole a jako v předchozí dekádě bude mít zázemí v budově Nákladového nádraží Žižkov. Od 13. června do konce září oživí Žižkov a část Malešic více něž dvě desítky site-specific architektonických intervencí a uměleckých instalací. 13. června festival odstartuje symbolicky na Nákladovém nádraží Žižkov zdarma přístupný open air koncert Vladimira 518 a DJ Mika Trafika a kapely WWW Neureobeat. Festival potrvá až do 30. září 2024 a jako vždy jsou všechny akce přístupné zdarma.

 

14. 3. – 13. 7. Výstava Bejšovec & syn / Galerie Magnus Art

Svou sbírku uměleckých děl buduje Jan Bejšovec dlouhá léta. Další sbírku pak vytváří pro svého jedenáctiletého syna, který stejně jako jeho otec také postupně nachází zalíbení v umění. Nyní díla na krátký čas opouští prostory sběratelova bytu a míří do karlínské Galerie Magnus Art. Návštěvníci si je mohou prohlédnout zdarma až do poloviny léta.

13. 3.   – 16. 7.  HORIZONTY / Kooperativa, Pobřežní 21 – Praha 8

Známe ten pocit nejspíše všichni, vzpomínka z dětství – zahrada táhnoucí se, kam oko nevidí, nekonečná cesta do lesa, nedozírná hladina rybníka. Vjemy naší mladosti život po dekády obrábí do nicotnosti, až na hranici vyhasnutí, do bezčasí, kde obzor už jímá zmar. Tak se vrší generace za generací a horizonty věků se stírají a mizí. Němými a přece výmluvnými svědky oněch pravých dějů jsou a zůstávají obrazy mistrů.

4. 4. – 6. 10. Tělo v těle / Galerie Atrium Žižkov

Záměrem výstavy Tělo v těle je upozornit na naše tělo, na to, jak se během života proměňuje, jak ho ne-vnímáme, jak si osvojuje nové návyky, jak o něm přemýšlíme nebo jak dokážeme překonávat nejrůznější vrozená či časem získaná omezení.

13. 3. – 16. 7. HORIZONTY – Umění mezi nebem a zemí / Galerie Kooperativy

Známe ten pocit nejspíše všichni, vzpomínka z dětství – zahrada táhnoucí se, kam oko nevidí, nekonečná cesta do lesa, nedozírná hladina rybníka. Vjemy naší mladosti život po dekády obrábí do nicotnosti, až na hranici vyhasnutí, do bezčasí, kde obzor už jímá zmar. Tak se vrší generace za generací a horizonty věků se stírají a mizí. Němými a přece výmluvnými svědky oněch pravých dějů jsou a zůstávají obrazy mistrů.

 

 

KALENDÁŘ

1. 6. Nusle dětem

Můžete se těšit na představení dětí ze škol a tanečních studií, dílny a workshopy, sportovní aktivity, jedinečný blešákový koncept Nuselské miniBlešky i skvělé občerstvení.

3. 6. 19:00 Michael Haneke: Zámek / Ústřední knihovna – Malý sál

Filmová adaptace stejnojmenného románu Franze Kafky. Režie Michael Haneke.

3. 6. 19:00 Kafka Performance Dinner / Kafkárna / Centrum pro umění a ekologii UMPRUM

Přijďte si zahrát, vyrobit a sníst společnou večeři a připomenout si některé okamžiky ze života tohoto výjimečného spisovatele. Navzdory všeobecnému přesvědčení byl Franz Kafka vyznavačem zdravého životního stylu!

 4. 6. 17:30 CESTOVATELSKÁ PŘEDNÁŠKA – TURECKÝ A IRÁCKÝ KURDISTÁN / KC Vozovna

Obrazy z neuvěřitelně krásné země hrdých a důstojných lidí budou představeny v různorodých kontextech, od kulturně-antropologických, přes historicko-politické, až po čistě osobní. Fotografické a zvukové záznamy pocházejí ze dvou výprav členů souboru Teď nádech a leť z.s. do Turecka a Iráku v letech 2020, respektive 2023, jejichž cílem byl sběr motivů pro představení na motivy kurdské historie.

5. 6. 19:00 Praha zítra? Palmovka / Diskuze /  CAMP Praha

Palmovka a její okolí má díky své návaznosti na centrum města obrovský potenciál a zároveň je těžištěm celé spodní části údolí Rokytky. Vzhledem ke své poloze a pozici dopravního uzlu hromadné dopravy má mnohé předpoklady pro rozvoj, který ale musí být koordinovaný a koncepční. Městská část Praha 8 proto zadala zpracování územní studie Palmovka, kterou pořídil odbor územního rozvoje Magistrátu HMP a zpracovala kancelář UNIT architekti.

6. 6. Večer Samozvanců a Cena Andreje „Nikolaje“ Stankoviče / Kino Atlas Praha

Skupina stoupenců kritických intencí Andreje Stankoviče – Samozvanci – letos po dvaadvacáté slavnostně vyhlásí letošního laureáta Ceny Andreje (Nikolaje) Stankoviče (1940 – 2001). Stankovičova cena navazuje na tradici Cen Samozvanců, udělovaných po tři roky básníkem a kritikem Andrejem Stankovičem mimořádnému a často i mainstreamovou filmovou kritikou přehlíženému tvůrčímu počinu v oblasti kinematografie.

6. 6. Hudební vzpomínka na pana skladatele Petra Ebena /Kostel Svaté Voršily

7. 6.  10:00 Praha Žije Hudbou 2024

7. 6. Noc kostelů

V letošním ročníku je aktuálně přihlášeno 1785 kostelů a modliteben.

8. 6. Okna do světa – projekce filmů dětí z dětských domovů / Městská knihovna na Mariánském nám.

Projekce začínají ve 14:00, už od 10:00 se v předsálí konají animační dílny.

8. 6. Knihex /Holešovická tržnice

Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře. Knihex, to jsou knihy kvalitních menších nakladatelství, které představují samotní nakladatelé a nakladatelky, kteří živě konverzují se svými čtenáři.

8. 6. Nuselské Blešky

 

8. 6. Víkend otevřených zahrad

Víkend otevřených zahrad otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních šiřitelů osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, které se v průběhu dvou dní snažíme veřejnosti představit jiným způsobem.

9. 6. Festival Hudební a taneční fakulty AMU HAMUfest

V průběhu jednoho nedělního odpoledne a večera představí studenti i jejich pedagogové to nejlepší ze svých prací a projektů. Těšit se můžete na současnou hudbu, jazz, folklor, nonverbální divadlo, tanec, site specific projekty a několik přednášek a workshopů.

 

 

12. 6. od 17.30 hod. Máří / open-air část Výstaviště u Skateplazy

 

11. 6. úterý 19:00 Argo: Zápasící Ukrajina / Čítárna Unijazz

Nakladatelství Argo Vás zve na besedu se zpravodaji České televize a křest jejich společné knihy Zápasící Ukrajina. Autoři nabízí ničím nezastřený kritický pohled i na slabiny bránící se Ukrajiny, jako je postsovětská strnulost, endemická korupce, institucionalizovaný machismus nebo mezigenerační napětí. A nachází jiskry naděje v odhodlání mladých mužů a žen ubránit svou vlast.

13. 6. 19:00 Urban Talks: Marta Maccaglia / CAMP Praha

Italská architektka Marta Maccaglia, která od roku 2011 působí v Peru, zde založila vlastni ateliér Semillas, jehož cílem je především zkoumat a rozvíjet možnosti vzdělávání v odlehlých částech peruánské džungle. Ve své práci klade důraz na principy, které vychází především z lokálních kulturních tradic a zdrojů, a to tak, aby výsledek vždy co nejvíce zapadal do svého okolí.

13. 6. Zahájení Landscape Festivalu

Landscape festival se opět vrací do Prahy, po loňském ročníku na Vysočině jej bude hostit česká metropole a jako v předchozí dekádě bude mít zázemí v budově Nákladového nádraží Žižkov. Od 13. června do konce září oživí Žižkov a část Malešic více něž dvě desítky site-specific architektonických intervencí a uměleckých instalacíFestival odstartuje symbolicky na Nákladovém nádraží Žižkov zdarma přístupný open air koncert Vladimira 518 a DJ Mika Trafika a kapely WWW Neureobeat. 

13. 6. 19:00 Pusťte světlo do tmavého večera: křest knihy Jana Kholla / Čítárna Unijazz

Co dokáže způsobit společný víkend na chatě? Například zamávat životy hlavních postav nového románu Jana Kholla. Stačí pár drobných impulzů k tomu, aby se otevřely staré rány a nové otázky. Přijďte s námi oslavit vydání druhé knihy spisovatele a novináře Jana Kholla. Moderuje Martina Vašíčková, tisková mluvčí ČTK a ředitelka Akademie ČTK. V roli kmotry vystoupí spisovatelka Simona Bohatá. Akci hudebně doprovodí skupina Neúspěšný atlet. Knihu si můžete na místě zakoupit.

14. 6. 19:00 Nežádoucí / CAMP Praha

Po náhlé smrti starosty města je na jeho místo jmenován mladý idealistický lékař Pierre. Hodlá pokračovat v politice svého předchůdce, který snil o ozdravení zdejší vyloučené lokality. Haby, mladá Francouzka malijského původu žijící v jednom z tamních chátrajících paneláků, protestuje proti tomu, aby její rodina byla vyhnána z domu, kde vyrostla. Film režiséra Ladje Lyho, navazující na jeho debut Bídníci, který získal Cenu poroty v Cannes, se odehrává převážně na chudém pařížském předměstí a je podnětnou obžalobou rasistické politiky nutící chudé lidi žít v nebezpečných a nevyhovujících podmínkách.

V týdnu od 17. do 21. června se můžete těšit na tradiční kosení Lučního hřbitova v Ďáblicích. Luční hřbitov je totiž nejen prvním ekologickým pohřebištěm pro přímé pohřby do země v Česku, ale především nádhernou květinovou loukou. Záplavu květin na louce můžete nejen obdivovat, ale přímo na místě si svázat bohatou kytici. A kdo ví, možná vám Adam Vokáč, který se ručního kosení louky zhostí, půjčí na chvíli kosu. Přesný termín bude upřesněn podle počasí, které je letos obzvlášť nevyzpytatelné – sledujte FB  stránku pro aktuální informace.

 

15. 6. 15:30–17:00 Tanec Praha 2024: Tadeáš Šíma – Afrika na kole / Čítárna Unijazz

Jet do Afriky a poznat tamní přírodu, to je sen kdejakého kluka. Ne každý ale v sobě později najde sílu na to, aby takový dětský sen skutečně prožil. Tohle je příběh snu, který se opravdu stal. Začíná pod horou Libín a v sedle kola. Čím vším se jeho hlavní hrdina na své cestě stal? Jaké lidi potkal? Co zažil v písku a větru uprostřed saharských dun? Proč s sebou vezl násadu od krumpáče? Potkal v pralese vysněného slona? A co zjistil o tmě, které se odjakživa bál? Vydejte se s ním na cestu přes hory, pouště, savany i tropické lesy.

15. 6. Polský den v zahradách / zahrada Velvyslanectví Polské republiky, Valdštejnská 8, Praha 1 

Tradiční rodinný a přátelský polský piknik. Letos zahraje polská kapela Raz, Dwa, Trzy, těšit se můžete také na české Zrní. Na stáncích se představí slezské, malopolské a dolnoslezské vojvodství a města Wrocław, Łódź, Opole, Rzeszów, Tarnów a Zielona Góra. Kromě informací o turistických zajímavostech na vás čekají různá překvapení a samozřejmě program pro děti – mimo jiné soutěže, různé výtvarné a řemeslné díly nebo chemické experimenty. Můžete ale také poznat Klub Polski w Pradze, seznámíte se s jeho nabídkou a můžete se zúčastnit krátké lekce polštiny. Na pódiu vystoupí pěvecký sbor A To My, který působí v rámci Polského klubu. Polské dobroty včetně oblíbených pierogů připravuje tentokrát Bacówka a výběr polských minipivovarů přivezou Piwa.cz. Nebudou chybět sladkosti od Beza Legendario nebo lokální speciality od Nudle Śląskie. Tipem na dárek můžou být vánoční ozdoby od polské firmy Vitbis nebo kosmetika od značek Ziaja, Vis Plantis a Sunew.

18. 6. 19:00 Marek Toman: České sklo – křest románu / Čítárna Unijazz

Diktátor za humny, tyran v nás… Marek Toman představí svůj nový román z prostředí diplomacie (Akropolis). Ukázky přečte Jan Vondráček, který knihu i pokřtí. Zahraje Lábek. Pokřtí nakladatel Filip Tomáš.

18. – 19. 6. Konference Digitální Česko 2024

V rámci konference se představí nejen česká „digitální“ elita, ale také zahraniční experti. Účastníci se mohou těšit například na vystoupení eurokomisařky DUBRAVKY ŠUICI, která zde představí budoucnost digitalizace z pohledu Evropské komise. O digitalizaci bude hovořit také MILES YU, člen nejužšího týmu poradců bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa nebo OPHER BRAYER, izraelský vizionář a inovátor v oblasti umělé inteligence.

 

 

19. 6. Letní kino ve Spojovně – Jízda / Pivovar Spojovna

19. 6. FOK na Vyšehradě

Pražský Vyšehrad se rozezní Smetanovou Mou vlastí v provedení Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Od 16:00 hodin se budou konat komentované prohlídky Vyšehradského hřbitova. Více informací najdete na stránkách Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK

22. 6. 18:00–19:00 Tanec Praha 2024: Ukrajinský venkov objektivem Karla Cudlína / Čítárna Unijazz

V devadesátých letech našel fotograf Karel Cudlín mizející svět 200 kilometrů od Košic na Ukrajině. Dal se tu tehdy vidět život, který jsme u nás znali už jen z vyprávění prarodičů. Děti, které přišly domů ze školy, nazuly dřeváky a vyhnaly kozy na pastvu. Když jste se seznámili s místním učitelem, otevřela vám dveře celá vesnice.

26. 6. od 17.30 hod. Fumar Mata /  v open-air části Výstaviště u Skateplazy

26. 6. Letní kino ve Spojovně -Kulový blesk / Pivovar Spojovna

27. 6. 19:00 Camping s Ondřejem Cihlářem: Martin Úbl a Jiří Homolka / CAMP Praha

Po modré, žluté, nebo červené? Kudy vedly naše první značené trasy? Kdo může turistické značky obnovovat a značit ty nové? Proč jsou vůbec takto barevné? Další Camping patří výletům, a především pak nejlepšímu značení tras na světě. Je v Čechách turistika víc než sport? Na to se bude ptát herec a moderátor Ondřej Cihlář svých hostů. Tentokrát přijal pozvání Jiří Homolka, předseda Klubu českých turistů. Společně s ním usedne do campovacího křesílka Martin Úbl, který se svými kamarády vytvořil první dálkový přechod v ČR, Cesty Českem. Je také autorem trilogie Neuvěřitelné příhody z hor.

 

Comments

comments

Vyhledat