Co je v Praze zadarmo v květnu 2023

Nová Scéna ND  / Foto Open House Praha, Filip Šlapal
Nová Scéna ND / Foto Open House Praha, Filip Šlapal

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 12. května 2023)

Vícedenní akce a výstavy zdarma:

16.3. – 11.6. Shifted Realities / Galerie Rudolfinum VÝSTAVA

Co je realita? A je realita jenom jedna? Nebo se nám nabízí možnost pohybovat se mezi různými verzemi a variacemi toho, co jinak považujeme za samozřejmé a popisujeme jako skutečnost? Mezinárodní skupinová výstava Shifted Realities zkoumá otázku reality a její mnohovrstevnatosti. Na sérii prací mezinárodně renomovaných umělců představuje obrazem, prostorem i pohybem vybrané přístupy uvažování o současném světě a jeho směřování.

Den dřevěné architektury / Nová scéna Národního divadla   ZDARMA

Od 19. dubna do 17. května proběhne na piazzettě Národního divadla kurátorská výstava dřevěné architektury, která se koná v rámci Salonu dřevostaveb, festivalu a výběrové přehlídky současné dřevěné architektury v Čechách a na Slovensku.  Součástí výstavy je také volně přístupná akce s osvětovým záměrem Den dřevěné architektury, která se uskuteční 20. dubna v budově Nové scény Národního divadla při náměstí V. Havla od 13 hod. Vedle veřejných prezentací vybraných architektonických ateliérů a rozhovorů s architekty nabídne přehlídku současných moderních technologií a zajímavých materiálů spojených s dřevostavbami.

 

 

KALENDÁŘ:

2. 5. v 17:30 hod.  Procházka Malvazineckým hřbitovem

Hřbitov, který vznikl podle návrhu arch. A. Barvitia, je zajímavý mnohými umělecky cennými náhrobky a množstvím zde pochovaných významných osobností. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (ulice U Smíchovského hřbitova).

 

3. 5. Lesamáj aneb technicky dejvický majáles 2023 / Kampus Dejvice

https://www.facebook.com/lesamajKD

Oslava jara, veselí a studentského života v srdci technického Kampusu. Přijďte si s námi poslechnout varietu dobré hudby, shlédnout šikovné divadelníky, porozumět autorům literatury, probrat (ne)studentské radosti a strasti, poznat studentské spolky, šikovné studenty a hlavně se bavit.

4. 5. v 16:30 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem

Vyšehradský hřbitov s hrobkou Slavín nám pomáhá nezapomínat na výjimečné osobnosti českého  národa a jejich dílo – „Ač zemřeli – ještě mluví“. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

5. – 6. 5. United Islands of Prague  ♬ 

https://www.unitedislands.cz/

Na pražských ostrovech letos organizátoři festivalu připravují nabídku české, slovenské, polské, maďarské, švédské, francouzské, německé a dánské hudby. Kromě toho bude páteční program patřit Dnu Evropy, který je každoroční připomínkou míru a spolupráce na území evropského kontinentu.

 

6. 5. 2023 19:00 Leslie Kern: Gentrifikace je nevyhnutelná a další lži / CAMP Praha

https://praha.camp/program/detail/leslie-kern-gentrifikace-je-nevyhnutelna-a-dalsi-lzi

Vnímáme města všichni stejně? A jak se liší naše potřeby? Proč je potřeba plánovat města pro všechny? Na to vše se ptá kanadská urbánní geografka, profesorka a spisovatelka Leslie Kern ve své knize Feminist City. Nyní se s novou knihou nazvanou Gentrification Is Inevitable and Other Lies zaměřuje na fenomén gentrifikace.  Akce je v anglickém jazyce.

 

6. 5.  11:00 Festival Pojď dál 2023 / u budovy škol Jedličkova ústavu  ♬ 

http://www.pojddal.cz/

Jednodenní festival Pojď dál, který každoročně organizuje kapela The Tap Tap, zapsaný spolek TAP a Jedličkův ústav se odehraje ve v areálu škol Jedličkova ústavu na Vyšehradě.

8. 5.  09:00 Den otevřených dveří Senátu  / Kolovratský palác

http://www.senat.cz

Senát Parlamentu ČR pořádá pro veřejnost Dny otevřených dveří u příležitosti státních svátků 8. května a 28. října. Sídlo Senátu je v těchto dnech otevřeno od 9 do 16 hodin. Ve Valdštejnském paláci si mohou návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Hlavní sál, Rytířská síň, Audienční síň, Mytologická chodba nebo Jednací sál. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Zeleného a Růžového salonku.

9. 5. v 17:30 hod. – Procházka Vinohradským hřbitovem 

Připomeneme si řadu umělců i osobností veřejného života, často mezinárodního významu – rodinu  prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda nebo architekta Jana Kotěru. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).

11. 5. ve 14:30 hod. – Procházka Olšanskými hřbitovy na 2. obecní hřbitov

Povšimneme si zde pochovaných významných osobností – např. spisovatele Ladislava Fukse, herců  Oldřicha Nového či Jindřicha Plachty, ale také Spravedlivého mezi národy – Antonína Kalinu. Provede vás Kamila Jurajdová.  Sraz účastníků u vstupu na 2. obecní hřbitov v ulici Jana Želivského.

11. 5. 19:00 Rethink Architecture: Veřejné budovy / CAMP Praha

https://praha.camp/program/detail/rethink-architecture-verejne-budovy

Jak se starat o veřejné budovy? Jsou zanedbané, bez dostatku financí na kvalitní rekonstrukci? Jak může šetrně provedená rekonstrukce zároveň zavést udržitelné technologie a šetřit náklady provozovateli? Jak skloubit veřejnou funkci s okolními prostranstvími, která jsou ve vlastnictví soukromých majitelů? A jak citlivě kombinovat tradiční architekturu veřejných budov s moderními prvky? O těchto problémech a o lepší budoucnosti těchto staveb se bude diskutovat na třetí přednášce z cyklu Rethink Architecture o udržitelných rekonstrukcích.

12. 5. 19:00 Everybody Street / CAMP Praha FILM

Nahlédněte do života ikonických street fotografů, které inspirovalo jejich jedinečné město – New York. Dokument nahlíží do rušných ulic americké metropole a zachycuje spěch, nepoddajnost i občasné nebezpečí, kterému museli umělci na svých cestách městem čelit. Představuje esenci americké pouliční fotografie například z pohledu Bruce Davidsona, Mary Ellen Mark, Elliotta Erwitta nebo Marthy Cooper. Cheryl Dunn / USA, Srbsko a Černá Hora / 2013 / 83 min.

12. 5. Pražské jaro na Kampě 2023 / park Kampa  ♬ 

www.festival.cz

Od 16.00 hod vystoupení souborů mladých hudebníků, od 20.00 přímý přenos ze Zahajovacího koncertu Pražského jara 2023 ze Smetanovy síně Obecního domu. Bedřich Smetana: Má vlast. Welsh National Opera Orchestra řídí Tomáš Hanus.

 

13. 5. Rare Vibes – Art & Vintage festival / Autokino Strahov

https://www.facebook.com/events/6248809931829234

Rare Vibes – Art & Vintage festival vznikl propojením Leepa Storu a Autokina Strahov. Vintage shopping,  fashion Show, DJs, kapely a nejspíš i nějaký koncík, stánky s jídlem a pitím, tetování, upcycle workshop, výstava mladých umělců a další.

13. 5. Ježdění v kanálu Vlny Štvanice zdarma

13. 5. Army den / Atrium Flora

http://www.atrium-flora.cz/

V polovině května se Atrium Flora i přilehlé okolí promění ve vojenskou základnu. Proběhne zde totiž šestý ročník oblíbeného Army dne. Malí i velcí návštěvníci se budou moci na vlastní oči přesvědčit, jak vypadá a funguje nejmodernější a nejzajímavější výbava naší armády.

13. 5. 10:00 Autobusový den PID v Letňanech / autobusové obratiště Letňany

www.pid.cz

 

14. 5. 11:00 Karlínský street food festival / Karlínské náměstí

https://www.facebook.com/karlinmarket

Těšit se můžete jak na vaše oblíbené prodejce, tak i několik nováčků s nabídkou moderní street food gastronomie.

 

13. – 15. 5. Svatojánské slavnosti Navalis / pod Karlovým mostem

http://www.navalis.cz/cz/

Každoroční oslava svatého Jana Nepomuckého v Praze u Karlova mostu.

 

15. 5. 18:00 Antonín Viktor Barvitius, architekt neorenesance(v rámci OPEN HOUSE)

16. 5. 18:00 Jak to s námi vypadá? / Studio ALTA

https://www.altart.cz/program/studio-alta-libensky-pivovar-vize/

Přijďte si prohlédnout plány na nové Studio ALTA. Společně s architektonickým studiem 22:22 architekti představíme společnou vizi proměny bývalého Pivovaru v Libni na nové kulturní centrum a zázemí pro uměleckou scénu i obyvatele a obyvatelky Libně. Součástí prezentace bude i prostor pro dotazy, diskuzi a komentáře.

16. 5. 18:00 Hřbitovy a funerální architektura (v rámci OPEN HOUSE)

16. 5. 18:00 Rozvoj potravinářských startupů v turbulentní době

https://www.facebook.com/events/1676918272742529/

V době rychlého vývoje technologií, nových distribučních modelů, proměn zákaznického chování, ale také mnohočetných krizí stojí inovátoři a nové firmy před velkým množstvím překážek. Nebo snad příležitostí?
O tom si budeme povídat úspěšným českým food startupem Mewery (jejichž maso ze zkumavky chutná jako karbanátek) a Janou Vašíčkovou z Masarykovy univerzity, která se věnuje výzkumu larv bráněnky (jsou efektivním nástrojem při zpracování bioodpadu) v naší panelové diskuzi, moderované Tomášem Kofroněm z Food Hacks CZ.

18. 5.  19:00 Varianty brutalismu & bývalý hotel Intercontinental / CAMP Praha

https://praha.camp/program/detail/varianty-brutalismu-hotel-intercontinental

Architekt v diplomatických službách. Tuto přezdívku si vysloužil architekt Karel Filsak, který stál za vznikem ambasád vybudovaných v Číně, Indii či Brazílii. Je rovněž spoluautorem hotelu Intercontinental z přelomu 60. a 70. let minulého století, kde byli později ubytovaní hosté jako například americký prezident Richard Nixon nebo zpěvák Michael Jackson. Podařilo se mu také prosazovat nový styl, pro který se vžilo označení „brutalismus“. Hotel Intercontinental, který bývá řazen mezi přední příklady tohoto stylu, prochází v současnosti rekonstrukcí. O poznatcích z práce na objektu vybudovaném v době počínající normalizace i o širších souvislostech brutalismu pohovoří historička Radomíra Sedláková a architekt Marek Tichý, který společně se svým týmem řídí právě probíhající rekonstrukci. Akce se koná v rámci doprovodného programu festivalu Open House Praha

18. 5. ve 14:30 hod. – Procházka Olšanskými hřbitovy za malíři 20. století

Při procházce si připomeneme Antonína Slavíčka, Mikuláše Medka, ale také např. Josefa Ladu, Adolfa  Borna a další významné malíře a výtvarníky. Provede vás Kamila Jurajdová.  Sraz účastníků je u hlavní brány (zastávka Olšanské hřbitovy).

18. 5. Mezinárodní den muzeí – VSTUP ZDARMA DO OBJEKTŮ NÁRODNÍHO MUZEA

https://www.nm.cz/

18. 5. Den volného vstupu do stálých sbírek Národní galerie v Praze

www.ngprague.cz

18. 5. Letenský muzejní den

http://www.nzm.cz

Národní zemědělské muzeum každoročně slaví Mezinárodní den muzeí. Vstup do všech expozic a výstav je v tento den ZDARMA.

18. 5. Oslavy 100 let Českého rozhlasu / Riegrovy sady

https://informace.rozhlas.cz/

Český rozhlas uspořádá v den 100. narozenin rozhlasu pro širokou veřejnost a posluchače koncert v Riegrových sadech. Posluchači se můžou těšit na několikahodinový hudební maratón, na kterém vystoupí Mirai, Chinaski, Lenka Filipová nebo Aneta Langerová.

19. 5.  – 21. 5. Máme otevřeno / pražský Art District 7

https://www.facebook.com/mameotevreno

13. ročník komunitního festivalu otevřených kulturních míst na Sedmičce Máme otevřeno – navštivte galerie, ateliéry, umělecké dílny, designové obchody, kreativní komunitní centra a další organizace, které pro vás připravily zajímavý program zdarma.

20. 5. 15:00 Literární kavárna ve Švandově divadle s Milošem Urbanem / Švandovo Divadlo

https://www.facebook.com/events/193375520146875/

Květnovým hostem Literární kavárny bude autor a držitel ocenění Magnesia Litera Miloš Urban se svou poslední knihou Továrna na maso.

20. – 21. 5. Živé vnitrobloky / Bleší thy

www.vnitrobloky.cz/blesitrhy

V osmi vnitroblocích v různých částech Prahy proběhnou v sobotu a v neděli 20.- 21. května 2023 sousedské bleší trhy. Pokud milujete třídění, nakupování, objevování pokladů, chcete potkat lidi z okolí nebo pouze nakouknout do vnitrobloků, které možná zatím jen míjíte – vydejte se do jednoho ze zapojených vnitrobloků. Nakupovat můžete výhradně předměty z druhé ruky, jako je oblečení, doplňky, věci do domácnosti, knihy, hry, dětské hračky a jinou  veteš.

 

20. – 21. 5. Dyzajn market Léto 2023 / Výstaviště Holešovice

https://www.dyzajnmarket.com/

20. 5. Den volného vstupu  do výstav současného umění: Květinová unie a Eva Koťátková: Moje tělo není ostrov v Národní galerie v Praze

www.ngprague.cz

15. – 20. 5.  Open House Praha

Festival otevřených budov Open House Praha letos proběhne v termínu od 15. do 21. května 2023. Devátý ročník svátku městské architektury o víkendu zdarma zpřístupní veřejnosti více než 100 budov a prostorů na celém území hlavního města. V týdnu od 15. května bude připraven i doprovodný program, jehož součástí jsou tradičně komentované procházky, přednášky a diskuze. Seznam všech objektů je již zveřejněn na www.openhousepraha.cz/festival-2023.

 

20. – 21. 5.  Živé vnitrobloky  / pod Vyšehradem

https://fb.me/e/OZTgF90A

Cítíte se zavaleni věcmi? Rádi třídíte? Nebaví vás věci fotit, měřit a nahrávat do online bazárků? Postavte si svůj vlastní prodejní stánek na jednom z 8 bleších trhů v 8 pražských vnitroblocích a uveďte věci do oběhu, můžete prodávat i nakoupit na opravdovém blešáku. Jeden z nových a méně známých „vnitrobloků“ je v ulici Pod Vyšehradem, za kostelem sv. Michaela, a to v sobotu 20.května mezi 13:00 až 17:00.

 

25. 5. 19:00 Camping s Ondřejem Cihlářem: Martin Leskovjan a Maxim Habanec / CAMP Praha

https://goout.net/cs/camping-s-ondrejem-cihlarem-martin-leskovjan-a-maxim-habanec/szmkcqv/

Květnový Camping s Ondřejem Cihlářem patří sportům, které městu nejsou úplně vlastní. Mluvit se bude o tom, jak se prostor bývalé armádní tréninkové tratě změnil na park vodních sportů přístupný pro veřejnost, i kde se jezdí na skejtu v Praze, New Yorku, Los Angeles nebo Osace. Do dalšího dílu talk show si pozval Martina Leskovjana, který je jedním z autorů projektu Vlny Štvanice. Druhým hostem je Maxim Habanec, který se skateboardem objel celý svět a jako první Čech zvítězil ve světovém poháru.

 

25. 5. v 17:30 hod. – Procházka Ďáblickým hřbitovem 

Procházka unikátním hřbitovem s kubistickým tvaroslovím. Nacházejí se zde hromadná pohřebiště  popravených a umučených v dobách represivních režimů a také první české přírodní pohřebiště Les  vzpomínek. Provede vás Kateřina Konečná.  Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).

 

27. 5. Žižkovské mezidvorky

https://www.facebook.com/zizkovske.mezidvorky

 

28. 5. v 11:00 hod. – Procházka Břevnovským hřbitovem

Procházka se zaměří hroby významných a zajímavých osobností zejména druhé poloviny 20. století.  Provede vás Kateřina Konečná.  Sraz účastníků je u hlavní brány v ul. U Vojtěšky.

 

28. 5. ve 13:00 hod. – Procházka Olšanskými hřbitovy za významnými  osobnostmi 19. a 20. století 

Nejvíce významných osobností je pochováno na Olšanských hřbitovech, procházkou si mnohé z nich  připomeneme. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka tram Olšanské hřbitovy).

 

29. 5. v 17:00 hod. – Procházka Vyšehradským hřbitovem za umělecky  zajímavými náhrobky 

Na našem národním pohřebišti se zaměříme na umělecky cenné náhrobky, z dílen nejvýznamnějších  českých tvůrců, a na zde pochované umělce. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

 

31.5. od 18.00 hod. Fourtuna ,  Vyktoryja / Check it Na Výstavišti  ♬ 

To je zatím vše, ale přehled průběžně aktualizujeme – přijďte zas!

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Comments

comments

Vyhledat