Co je v Praze zadarmo v prosinci 2024

Foto: Během dvou večerů 13. a 14. prosince ožije český barokní klenot Zámek Troja videomappingem. Foto (c) Dušan Ondra. 

Aktuální akce bez vstupného v Praze

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 13. 12.  2024)

Výstavy zdarma:

14. 11. – 18. 12. Objev Švédsko / Vnitroblock

Druhá prodejní výstava věnovaná švédskému výtvarnému umění, fotografii, bytovému designu a  architektuře.

1.10.  – 20.12.  Kafka v kostce / Goethe-Institut

Franz Kafka nepsal jen prózu, ale také vášnivě kreslil – kreslení mu kdysi přinášelo „větší uspokojení než cokoli jiného“. Co tedy může být vhodnějšího než uctít ke Kafkovu výročí jeho památku komiksovým životopisem? Nicolas Mahler představuje Kafkův život a dílo nenapodobitelným, vtipným a vypointovaným způsobem a nevyhýbá se ani opravdu velkým otázkám: Proč ztroskotal Kafkův plán napsat sérii levných cestovních průvodců? Kdo napsal pokračování jednoho z jeho nejvýznamnějších děl, „Proměny Řehoře Samsy“ (»Die Rückverwandlung des Gregor Samsa«)? A jaký příběh se skrýval za „bílou otrokyní“?

5. 9. – 5. 1. 2025 Antony Gormley / Pavla Melková / Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum přináší projekt silného tvůrčího sdílení mezi britským umělcem Antonym Gormleym a českou architektkou a autorkou poetických textů Pavlou Melkovou. Gormley i Melková se snaží zintenzivnit naše smyslové vnímání míst, která obýváme, a prohloubit naši reflexi způsobů, jakými vyplňujeme prostor a jak reagujeme na objekty kolem nás. Gormleyho sugestivní prostorové instalace a sochy jsou rámovány jeho kresbami a pohlcujícími obrazy vnímání prostředí, které ve svých poetických textech vytváří Melková. Jejich díla tak společně mapují a aktivují vnitřní, percepční a architektonické prostory.

29. 11. 2024 – 2. 11. 2025 Bzukot školních zahrad / Národního pedagogické muzum a knihovna J. A. Komenského

Výstava je primárně určena pro žáky základních škol s pedagogy a rodiče s dětmi. Vítána je samozřejmě celá široká veřejnost. Historické proměny oblasti, kterou dnes označujeme jako ekologickou výchovu, zachycuje vizuálně atraktivním způsobem. K vidění budou velkoformátové reprodukce malebných nástěnných školních obrazů a archivní fotografie prvorepublikových školních zahrad. Návštěvníci si připomenou svět rostlin, ovocných stromů a keřů, zeleniny i říši zvířat v zastoupení hmyzu, ptáků a živočichů žijících pod zemí. Děti se pomocí interaktivních prvků jako je např. včelí kulečník, obří plástve či audio kiosek seznámí se životem včel, dotknou se voňavého dřeva ovocných stromů a zakusí lehkost hedvábných tkanin. Vystaveny budou i půvabné sádrové modely hospodářských zvířat.

 

KALENDÁŘ

Prosincové akce v MLP Korunní: 

4. 12. Od pixelů k diagnóze / Kamila Dvořák (Change Lab)

4. 12.–8. 12.  UMPRUMSHOP 2024 / Technologické centrum UMPRUM, Mikulandská 134/5, Praha 1

Vánoce se blíží a s nimi přichází i dlouho očekávaný UMPRUMSHOP, který každoročně probíhá v Technologickém centru UMPRUM v Mikulandské ulici. Tato událost, pořádaná pod záštitou Ateliéru módní tvorby, přináší jedinečnou příležitost nakoupit originální dárky od mladých umělců, kteří do své tvorby vkládají kreativitu, osobitost a vášeň pro design. Podpořte nové talenty a získejte unikátní dárky.

 

5. 12. Mikulášský charitativní bazar / Pražská křižovatka – kostel sv. Anny

Odpoledne 5. prosince 2024 se již po osmnácté otevře Pražská křižovatka všem lidem, kteří se rozhodnou podpořit tradiční charitativní akci Mikulášský bazar. Dobročinné akce se zúčastní neziskové organizace, se kterými Nadace VIZE 97 spolupracuje. Návštěvníci se budou moci naladit na sváteční atmosféru, dát si čaj s přáteli, v předstihu nakoupit vánoční dárky a jejich koupí přispět na dobrou věc. Nejmladší účastníci se mohou těšit na Mikuláše s čertem a andělem. V závěru odpoledne navíc budou mít příležitost zazpívat si na podiu Pražské křižovatky nejznámější české koledy s paní Dagmar Havlovou a mnoha dalšími známými osobnostmi.

 

6. 12. Vietnamské ne(Vánoce) / Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur

Jak slaví Vietnamci Vánoce a co znamená Tết?

Na co se můžete těšit?
🌟 ochutnávka vietnamských tradičních jídel během Tết
🌟 ochutnávky českého horkého punče
🌟 simulace vietnamského Tết (zažijte setkání vietnamské rodiny během Tết s vietnamským průvodcem)
🌟 vietnamský čajový obřad
🌟 zdobení vánočního cukroví
🌟 kreativní kutilské činnosti (např. vytvoření vlastního mechového terária, vánoční dekorace…)
🌟 tombola

6. 12. KINO – Sculpting This Earth / CAMP Praha

Snímek dokumentuje vznik celkem 25 děl známého landartového umělce Strijdoma van der Merwa. Kamera po dobu jednoho roku sleduje Strijdoma, jak bloumá jihoafrickým vnitrozemím, hledá inspiraci a následně se pouští do práce. Na plátně se rozprostírají nádherné scenérie zelených údolí, břehů lagun či vyprahlých polopouští, které Strijdom obohacuje o svá pomíjivá díla. Umělec upozorňuje na detaily, kterých si lidé běžně ani nevšimnou, a přírodní motivy staví do nevšedních souvislostí.

Projekce probíhá ve spolupráci s festivalem Film a architektura.
Victor van Aswegen / Jihoafrická republika / 2023 / 95 min. / jazyk anglický

6. 12. Jazz na HAMU / HAMU // Hudební a taneční fakulta AMU

Studenti jazzové katedry HAMU vystoupí na odpoledním koncertě v Galerii HAMU, který navazuje již na předchozí dva ročníky série iniciované pedagogem katedry Vojtěchem Procházkou. I tentokrát vystoupí každý ze studentů se svým sólovým programem. Pak budou následovat dua složená z účinkujících.

7. 12 . KNIHOVÁNKY / Kampus Hybernská

Kurátorská přehlídka dětské literatury spojená s tvořivými dílničkami, čtením, křtem knihy, workshopy a také knižním swapem (vzájemnou výměnou knížek) Zažijte den plný knižních a tvůrčích aktivit pro děti i rodiče! Přijďte se inspirovat a užít si příjemné chvíle ve světě příběhů a ilustrací. Akce se koná od 10:00 do 18:00 v prostoru Cirkulárního hubu. Po celý den bude otevřená také oblíbená Kavárna Kampus s bohatou nabídkou nápojů, sladkého i slaného občerstvení, a dětským koutkem pro nejmenší.

8. 12. v 11:00 hod. Procházka Vinohradským hřbitovem

Zavzpomínáme na Jiřího Šlitra, který by letos oslavil sto let, ale také na řadu dalších literátů, hudebníků, herců, výtvarných umělců a dalších osobností veřejného života, často mezinárodního významu, kteří jsou zde pochováni – rodinu prezidenta Václava Havla, sochaře Otto Gutfreunda, architekta Jana Kotěru a mnohé další. Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Vinohradské hřbitovy).

8. 12. ve 14:00 hod. Procházka Olšanskými hřbitovy za umělecky cennými náhrobky 19. a 20. století

Procházka Olšanskými hřbitovy jako sochařskou galerií – uvidíme zde díla našich nejvýznamnějších tvůrců – od J. V. Myslbeka, jeho významných současníků – sochařů Národního divadla Bohuslava Schnircha či Františka Rouse, ale i jeho slavných žáků – jako byli Stanislav Sucharda a Josef Mařatka. Provede vás Kateřina Svobodová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

10. 12. Praha zítra? Florenc / CAMP Praha

Největší brownfield v centru města hledá svoji podobu. Před třemi lety byly vyhlášeny výsledky Mezinárodní urbanistické soutěže Florenc21. Vítězný tým UNIT architekti, A69 – architekti a Marko & Placemakers vypracoval masterplan území, který je dnes podkladem pro čtyři souběžné soutěže na architektonické řešení jednotlivých blokových domů. Jaké je zadání? Co přinese lokalitě tato první Etapa Západ? Jaké další projekty a stavby jsou zde plánovány? A jaká je budoucnost severojižní magistrály, na kterou musí nové domy reagovat?

13. a 14. 12. Zámek Troja – videomapping

Galerie hlavního města Prahy a Signal Festival navazují na loňskou spolupráci a přinášejí jedinečný předvánoční zážitek. Během dvou večerů 13. a 14. prosince ožije český barokní klenot Zámek Troja videomappingem animátora Ondřeje Rakušana ve spolupráci s umělci Davidem Böhmem a Jiřím Frantou. Ten rozšíří audiovizuální instalace ve sklepení zámku od autorů Jiřího Suchánka, Jakuba Nepraše a Terezy Bartůňkové. Galerie hlavního města Prahy akcí oslaví adventní čas a svátek svaté Lucie, královny noci a patronky světla, který byl původně spojován se zimním slunovratem. Informace na www.ghmp.cz & www.signalfestival.com

14. 12. ve 13:00 hod. – Procházka po čestných pohřebištích na Olšanských hřbitovech

Čestná a vojenská pohřebiště jsou důležitou součástí Olšanských hřbitovů, jsou zde uloženy ostatky obětí 1. světové války, legionářů, československých příslušníků Royal Air Force, obětí Pražského povstání, vojáků zemí Commonwealthu, rudoarmějců a bulharských občanů. Nalezneme zde i pomník příslušníků policie a četnictva, kteří položili své životy v letech Druhé světové války. Výklad se bude věnovat i umělecké a architektonické stránce těchto pohřebišť. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je u vstupu do 2. obecního hřbitova v ulici Jana Želivského.

17. 12. v 18:00 Vernisáž: Jiří Kaňák: Pantograf

Město a jeho život mají mnoho podob, ale vždy v něm najdeme prvky, které jsou pro každého obyvatele univerzálně rozpoznatelné a společné. Tyto prvky se postupně stávají součástí městské identity a zapisují se do každodenního života obyvatel. Žluté pantografy, které plují nad městskou krajinou, nejsou jen součástí páteřní sítě hromadné dopravy, ale nesou s sebou i symbol městské identity, která je vryta do naší každodenní zkušenosti. Když pantograf klesne na dosah, vyzývá nás k jeho ohledání, zkoumání a přemyšlení nad jeho funkční, estetickou a symbolickou hodnotou.

ProLuka – galerie pod vršovickým nebem / ADRESA: Bezručovy sady, Praha 10 – Vršovice (park naproti domu Slovenská 23)

18. 12. v 16:00 Vernisáž: Hynek Skoták: Lighthouse / Capacitas Statua Policlinica / FN Motol

Maják je orientační bod, který má upozorňovat na místa, kde hrozí skryté nebezpečí a zabraňovat tak neštěstí. Tradičně mívá podobu vysoké věže obvykle vybavené světelným zařízením, aby se jeho účinnost ještě zvýšila a tím i posílila schopnost varovat a poskytovat ochranu. Přestože jde o stavbu od starověku spojovanou s lodní navigací, její význam byl vždy natolik silný, že se z ní stal symbol. Ne náhodou je takového majáku třeba právě v prostředí nemocnice. Do jeho povahy se propisuje nepříliš ceněný, ale o to spolehlivější materiál, modrá barva vody naděje, a fakt, že do něj kdokoli může vstoupit, aby se dostal z tlaku každodennosti, a snad i našel svoje vnitřní světlo má svoji cenu v každé chvíli. ( Radek Wohlmuth, kurátor )

Capacitas Statua Policlinica / ADRESA: FN Motol, V Úvalu 84, Praha 5 (před budovou ředitelství naproti vstupu do metra)

Comments

comments

Vyhledat