Co je v Praze zadarmo v září 2022: Výstavy o urbanismu, asijské filmy i město jinak! (aktualizováno)

Foto Erik Witsoe / unsplash.com
Foto Erik Witsoe / unsplash.com

Aktuální akce bez vstupného v Praze. Pro aktuality sledujte FB Co je v Praze zadarmo a přihlašte si také odběr newsletteru, jde to i přes fb!

Kino

Ještě v září můžete zastihnout KINOBUS, napěchovaný českými i zahraničními filmy, podrobný rozpis programu a míst promítání najdete na stránkách dpp.cz.

Od 1. do 10. září probíhá v Městské knihovně Praha filmová přehlídka krátkých i celovečerních asijských filmů ASEAN+3 Film Festival. Vstup zdarma, program zde: https://www.mlp.cz/cz/novinky/2007-asean3-film-festival/

Vícedenní akce, festivaly a výstavy zdarma

Fotografická výstava „20 let od povodní“, která je do 22. září volně přístupná v parku Kampa, U Sovových mlýnů, pamětníkům připomene, co se před dvaceti lety v metropoli událo, a těm mladším ukáže, jak vypadala „Praha pod vodou“.

Povodně pominuly, a vy si při některé z komentovaných procházek po pražských hřbitovech můžete připomenout, že stejně pomíjivý je i váš život.

Během zbytku života ovšem můžete ještě stihnout ledacos zažít, například 17. září můžete zažít město jinak.

Pomíjí ovšem nejen život lidský, ale i celé městské čtvrti. To vám ukáže od 15. 9. do 15. 10. výstava Asanace Žižkova na křižovatce Táboritské a Ondříčkovi ulice (pod Albertem) a na Komenského náměstí.

Optimističtější tvář městské architektury nastaví Landscape Festival, který se snaží především o zvýšení povědomí o rozsahu, smyslu a významu oboru krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře, umění a veřejnému prostoru.

Letošní ročník Landscape festivalu se zaměří také na nevyužitá pražská nádraží, stejně jako další spřízněný Festival m3/umění v prostoru, jehož letošími mantinely se stala realita nádražních budov, železničních tratí a jejich okolí. Oba festivaly mají také bohatý doprovodný program. Více na https://www.landscape-festival.cz/cz/doprovodny-program a https://www.festivalm3.cz/

Oddělení vzácných tisků Městské knihovny Praha představí knihy jedenácti výrazných osobností české knižní kultury první poloviny dvácátého století v expozici nazvané Dětská ilustrace první poloviny dvacátého století, do 24. září 2022 ve foyer pobočky Opatov.

Omrzely-li se vám však vzácné originály, běžte se osvěžit pohledem na prachsprosté kopie! Objevná výstava JAK ŠEL KOCOUR DO SVĚTA. HRAČKY LIBUŠE NIKLOVÉ A JEJICH ZAHRANIČNÍ KŘÍŽENCI představuje v Uměleckoprůmyslovém muzeu spolu s původní řadou zvířátek především kopie harmonikových hraček navržených Libuší Niklovou.

Do 25. září trvá také v Galerii Atrium výstavní projekt Pro(č) umění?

A nezapomeňte, že konec léta je ideálním ročním obdobím pro sběr ovoce zdarma!


Kalendář dalších akcí zdarma 

 

15.9. – 19.9. – Festival Re-connect Art – www.praguebiennale.cz

16. – 17.9. Doprovodný program Sjezdu spisovatelů 2022 v Čítárně Kampusu Hybernská

Sjezd spisovatelů je oborové setkání spisovatelek a spisovatelů, otevřené široké kulturní i odborné veřejnosti. Mottem letošního ročníku je Mluvme spolu. Třídenní program nabídne literární reflexi společenského dění, příspěvky, diskuse, performance a autorská čtení ve spolupráci s Čítárnou HYB4. Akci doplní v pátek večer slam poetry a v sobotu tvůrčí dílny pro děti.

 

20.9. 20:30 – Storytelling u ohně – Studio ALTA

Studio ALTA Vás zve na pravidelné večery storytellingu u ohně. Zapalme oheň, nechme se ukonejšit jeho plameny a zaposlouchejme se do magických, hravých, (občas) děsivých, pohádkových a mnoha dalších příběhů z tvorby profesionálních vypravěčů a vypravěček ze spolku story-telling.cz

20.9. 20:00 Přednáška: Film „Žít vodu“ – Jak propojit vědu, umění a ekologický aktivismus? – Containall

Pavel Borecký bude ve své prezentaci vyprávět o natáčení dokumentárního filmu “Žít vodu”, životě v jedné z nejsušších zemí planety (Jordánsko), akcích se švýcarskými environmentalisty a o radikálním pohledu humanitních věd.

21.9 10.00 – Praha zítra: Florenc +Těšnov 21 – CAMP

21.9. 14:00 – Strahov OpenAir 2022http://www.strahovopenair.cz/

Strahov OpenAir, legendární festival na kolejích Strahov, letos slaví 25. jubilejní ročník. Čeká na vás den naplněný tou nejlepší hudbou i jídlem z food trucků z celé České republiky.

22.9. 19:00 Holan a Karban (country jukebox aneb lovíme z kotlíků písně táborových ohňů aneb přijďte si zabékat) – Střelecký ostrov

A tak se touláš trávou spálenou, nevíš jak rozloučit se s létem? No přece ve čtvrtek 22.9. od 19h. na Střeláku při pražské premiéře sestavy HOLAN KARBAN. Poslední letní večer, první domácí koncert.  VSTUP VOLNÝ! 

22. 9 19.00 – Praha zítra: Metro S – CAMP

22.9. 18:30 Křest nově vyšlého románu Báry Nuňez Prolhaný příběh , Dorado Coffee

21.9. 19:00 – HYB4 Čítárna: Zeměkrev.  https://www.facebook.com/events/403931191842596

Uvedení čísla 5/2022 měsíčníku pro světovou literaturu Plav s titulem Zeměkrev, které se věnuje tématu menstruace. Varietní večer s kabaretními výstupy, rozhovory s překladatelkami a odbornicemi, červené víno, jahody a tematické obrazy. 

21.9. – Literární salónek – francouzská literatura – Ústřední knihovna – Klubovna

22.9. Křest knihy Abych nezapomněl, Rock Café,

Křest knihy „Abych nezapomněl“ reportéra Lukáše Prchala s debatou o současné situaci na Ukrajině. Jejími hosty budou společně s autorem knihy Lukášem Prchalem redaktorka Deníku N Petra Procházková a politický geograf a pedagog Michael Romancov. Moderovat ji bude autor podcastu Studio N Filip Titlbach.

23.9. KampusFest Dejvice 2022https://www.facebook.com/events/797697318049996/

V odpoledních hodinách se v Dejvicích rozpoutá kulturní festival KampusFest, jehož náplní budou kromě soudobé hudební produkce vystoupení studentských spolků, včetně univerzitního orchestru a sboru. Pro veřejnost budou dále připraveny prohlídky školy a dvě velké chemické show. 

24. 9. – 25. 9. 2022, so 10–21 h, ne 10–19 h Art Book Fair, Zámek Troja

https://www.ghmp.cz/nakladatelstvi/art-book-fair/

Druhý ročník prodejního veletrhu pořádaný Galerií hlavního města Prahy zaměřujícího se na literaturu o umění. Bohatý doprovodný program.

24.9. – Den hrdinů na Výstavišti Praha: práce složek IZS, 20 let od povodní

29.9. – 1.10 Festival Paměti národa 2022https://www.facebook.com/events/751917202563705

Paměť národa pořádá na jižní tribuně Strahovského stadionu od 29. září do 1. října Festival Paměti národa. Třídenní akce nabídne přednášky, debaty, komentované prohlídky, workshopy, autorská čtení, projekce filmů i koncerty.

30.9. – Den architektury 2022www.denarchitektury.cz

Den architektury nejsou jen odborně vedené procházky pro veřejnost, které jsou v tomto měřítku světovým unikátem. Kromě nich probíhají různorodé workshopy pro rodiče s dětmi, projekce, happeningy, instalace ve veřejném prostoru, cyklovyjížďky, plavby, divadelní představení a řada neformálních setkání mezi zástupci měst, architekty, developery a veřejností.

30.9. – Noc vědců

Noc vědců je celoevropská vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny zájemce do inspirujícího prostředí vědy.
Tématem letošního ročníku Noci vědců je Všemi SMYSLY.
Přijďte zažít neopakovatelnou atmosféru do zapojených institucí v Praze.

Comments

comments

Vyhledat