Co možná nevíte o životě Agathy Christie?
Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, známá jako Agatha Christie, prodala přes miliardu kopií svých knih v anglickém jazyce a další miliardu v překladech; její hrdiny si zamiloval celý svět. Přečtěte si, kdo byla tato velmi moderní žena a „první dáma záhad“ (Grand Dame of Mystery), autorka 66 detektivních románů, 14 sbírek povídek a několika dramat, mezi nimi Pasti na myši – nejdéle hrané divadelní hry na světě. 15. září to bude 130 let, kdy se Agatha Christie narodila, v prosinci pak uplyne 100 let od vydání jejího prvního detektivního příběhu Záhada na zámku Styles, kde se poprvé představil belgický detektiv Hercule Poirot. K oběma výročím vydala letos královská mincovna ve Spojeném království pamětní dvoulibrové mince.
Napínavé příběhy (nejen) s geniálním belgickým puntičkářem Herculem Poirotem, s vnímavou pozorovatelkou slečnou Marplovou, se sympatickou dvojicí Tommym a Pentličkou či se záhadnými pány Quinem a Satterthwaitem vycházejí po celém světě – odhaduje se, že dosud byly přeloženy do více než stovky jazyků. Svými inteligentními, precizně propracovanými a leckdy do poslední chvíle neproniknutelnými zápletkami oslovují dodnes miliony čtenářů (a díky úspěšným filmovým a televizním adaptacím též miliony diváků).
Při té příležitosti vychází soubor úvah To je vražda, řekla: Jak to vidí slečna Marplová, o zločinu, mužích a ženách, mládí, životě i o sobě samé – a také závěrečná esej z pera její autorky, královny detektivek Agathy Christie, nám umožňují nahlédnout pod pokličku schopností této postavy, vedené k vyřešení i těch nejzapeklitějších případů jediným: ženským instinktem. „Opravdu nemám nadání, to vůbec ne, ale znám snad tak trochu lidskou povahu.“ Věděli jste, že jedna z nejbystřejších myslí schopných řešit kriminální případy patří jemné, růžolící modrooké staré dámě? V St Mary Mead zná slečnu Jane Marplovou každý – a každý taky ví, že její křehké, váhavé vzezření klame. Uvnitř je to důvtipná a někdy taky mazaná bytost s nesmlouvavým smyslem pro spravedlnost.
To je vražda řekla: Jak to vidí slečna Marplová, vydává Kalibr, 160 stran, 259 Kč.
Výběr zajímavostí ze života Agathy Christie podle britského historika a archiváře Johna Currana, jenž měl možnost prostudovat 73 autorčiných zápisníků (do nich si Christie zaznamenávala zápletky svých detektivek, ale i další poznámky):
- V mládí nechodila do školy, vzdělávala ji doma její matka s pomocí vychovatelek.
- Původně toužila stát se zpěvačkou, ale sama poznala, že je na to příliš velkou trémistkou, a raději zasedla za psací stůl.
- Je jedinou ženskou dramatičkou, která měla v londýnském West Endu současně uvedeny tři hry.
- Podnikla cestu kolem světa.
- Její první příběh, který napsala z popudu sázky se svou sestrou, čekal na vydání pět let a odmítlo ho šest vydavatelů.
- Knihu Odloučeni zjara napsala během jednoho víkendu.
- Byla velkou milovnicí psů.
- Když Hercule Poirot zemřel, byl mu věnován celostránkový nekrolog v The New York Times.
- Její oblíbenou barvou byla zelená.
- Byl po ní pojmenován druh růže.
- Byla velkou milovnicí oper Richarda Wagnera.
- Psací stroj, na kterém vytvořila mnoho svých románů, je k vidění v jejím rodném městě Torquay v muzeu Torre Abbey.
A na které novinky se můžete těšit?
3x Hercule Poirot 6
Trojice brilantních klenotů kriminální prózy z pera Agathy Christie s Herculem Poirotem v hlavní roli sestává tentokrát z nejdiskutovanější detektivky všech dob a jejího kontroverzního pachatele (Vražda Rogera Ackroyda, 1926), z retrospektivního vyšetřování šestnáct let staré vraždy (Pět malých prasátek, 1943) a z případu zdánlivě přirozeného úmrtí, které Poirot odhalí jako rafinovaný – a později několikanásobný – zločin (Po pohřbu, 1953).
Vydává Kalibr, 632 stran, 459 Kč.
Plavý kůň
Detektivní příběh Agathy Christie z roku 1961 je jediný, v němž vystupuje paní Ariadne Oliverová bez svého přítele, slavného Hercula Poirota. Ona a její dva známí, spisovatel Mark Easterbrook a policejní inspektor Lejeune, spojí síly při řešení neobvyklého případu, v němž sehrají roli magie, bílí kohouti i skříňka plná blikajících žárovek. Na začátku je záhadná vražda kněze vracejícího se jednoho mlhavého večera od umírající ženy a ještě záhadnější seznam jmen nalezený v jeho botě. Chtěl pachatel získat právě tento kousek papíru? Co měli lidé na něm uvedení společného? A lze vraždit za pomocí čarodějnictví a okultních věd? Plavý kůň se dočkal několika televizních adaptací. Poslední z nich uvedla BBC v roce 2020 a objeví se rovněž na obrazovkách českých diváků.
Vydává Kalibr, 248 stran, 299 Kč.
Nakonec přijde smrt
Detektivním příběhem Nakonec přijde smrt z roku 1944 dokázala královna zločinu Agatha Christie překvapit, třebaže za sebou už měla téměř čtvrt století úspěšné tvůrčí činnosti – příběh o rafinovaném zločinu totiž zasadila do starověkého Egypta před čtyřmi tisíci lety. Po manželově smrti hledá Reniseneb útočiště v domě svého otce, zádušního kněze Imhotepa. Život v Imhotepově venkovské domácnosti však záhy rozčeří otcova krásná, ale zákeřná konkubína Nofret, jejíž příjezd vytáhne na světlo všechny skryté vášně, které v rodině po léta dřímaly. Když Nofret náhle sejde ze světa, všichni s úlevou konstatují, že šlo o nešťastnou náhodu. Jen Reniseneb začíná v hloubi srdce tušit, že tato smrt ani zdaleka nebude poslední…
Vydává Kalibr, 256 stran, 299 Kč.