Tipy na týden 3. – 9. června: kafkovské filmy, pozdní baroko a knihex

Co neminout a kam zajít?

Titulní koláž: V kině Oko probíhá přehlídka filmů spoluzakladatel věhlasného studia Ghibli, Hajao Mijazakiho, zakázky  Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách představuje  Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži / (c) Aerofilms / Public Domain

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

3. 6. Kafkovský double feature / Kino Aero

Výročí Franze Kafky oslaví kino Aero dvěma zcela odlišně radikálními vizemi.  Nejprve promítne typicky minimalisticky konceptuální adaptaci nedokončeného románu Zámek od artového velikána Michaela Hanekeho. Následně podstoupíme trochu jinou Proměnu s kultovním body hororem Moucha od Davida Cronenberga.

3. 6. 19:00 Michael Haneke: Zámek / Ústřední knihovna – Malý sál

Filmová adaptace stejnojmenného románu Franze Kafky. Režie Michael Haneke.

Přehlídka Hajao Mijazaki v Oku / Bio Oko

Spoluzakladatel věhlasného studia Ghibli, Hajao Mijazaki, platí za synonymum strhujících animovaných filmů, které okouzlí a povznesou diváky jakéhokoliv věku. Kompletní retrospektiva nejvlivnějšího světového animátora nabídne příležitost seznámit se s mistrovými prvními tituly, které ustanovily jeho charakteristický styl, přes jeho největší domácí a mezinárodní hity až po niterně osobní díla z pozdního období jeho tvorby.

Nová kolekce dokumentárních filmů / KineDok

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

3. 6. Habib Koité /  Futurum

4. 6. Sting / Plzeň, Amfiteátr Lochotín

5. 6. Charlotte Sands / Chapeau Rouge, Praha

5. 6. Pennywise / US / Lucerna Music Bar

5.6. Bob Wayne & The Outlaw Carnies / Futurum

6.6. Tamikrest (Niger, Mali, Alžírsko, Francie) / Palác Akropolis

6. 6. Hudební vzpomínka na pana skladatele Petra Ebena / Kostel Svaté Voršily

6. – 8. 6. Festival KAMEN!CE / Česká Kamenice

Digitalism (DE), Jana Kirschner (SK), MC Gey a další

7. 6.  10:00 Praha Žije Hudbou 2024

7.6. Koncert pro děti: Tamikrest (Niger, Mali, Alžírsko, Francie) / Palác Akropolis

7. 6. DOOL / MODRÁ VOPICE

8. 6. Dropkick Murphys (IR/US) / Velký sál Lucerny

8. 6. Mersey Gathering vol. 5 / Letní kino Špilberk, Brno

Mick Harvey w. Amanda Acevedo (AUS/MEX), Hugo Race (AUS), Chris Huges (AUS)

8. 6. Hetty Kate Quartet (AUS/CZ) / Jazz Dock

8. 6. Red Bull Dance Your Style / pod Žižkovskou věží v Praze

Na letošní akci se představí skvělí tanečníci jako MR. KRISS, MATYÁŠ ADAMEC aka KEEF, za Dogga Clan – DAIVI, NACK’O’FLEXX a SASHA. Dále SHAMI, DAIVI DC, LADY STREET ISH, NAYA, JULIEN KO, ANGELA, ENDREWSTYLE a další. Akce začne v 17:00 a na finále se mohou diváci těšit kolem 20:00.Více informací, včetně detailů o programu a vstupenkách, najdete na webu redbull.com.

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

6. 6.–11. 6. 2024 ARTSEMESTR léto 2024 / UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

Šlapadlo pro Prahu, návrhy polyfunkčních domů pro parcelu, kde stála budova Transgasu, nový vizuální styl pro Prusa Research, nebo zpracování nevyužité vlněné střiže … Nejen tato, ale i mnohá další témata ovládla letošní klauzurní a semestrální práce UMPRUM. Přehlídka ARTSEMESTR opět představí, jak si studující UMPRUM se zadáními poradili.

6. 6. – 2. 7.  Kateřina Šedá: Národní statistický ústav – Oddělení sbírky zlozvyků / Kobka 17, Smíchovská náplavka

Výstavní prostor Kobky 17 se během června promění na Národní statistický ústav, který bude zkoumat české zlozvyky. Široká veřejnost tak může aktivně ovlivnit i druhou fázi projektu Kateřiny Šedé Národní sbírka zlozvyků, jejímž cílem je zmapovat zlozvyky jednotlivců i skupin a vytvořit z nich největší databázi na světě. Chodit na úřad nikdy nebylo zábavnější!
Měsíční výstavní projekt Národní statistický ústav – Oddělení sbírky zlozvyků navazuje na úspěchy dlouhodobého sběru zlozvyků Kateřiny Šedé, známé české umělkyně, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Původně vznikl tento projekt, na který navazuje prezentace v Kobce 17, jako pocta 200 let od narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Od té doby jezdí Kateřina Šedá a její tým po těch nejzapadlejších koutech České republiky a sbírá zlozvyky.

 

31. 5. – 29. 9. / Maulbertsch pinxit. Zakázky Franze Antona Maulbertsche na Moravě a v Čechách / Arcibiskupský zámek Kroměříž

Franz Anton Maulbertsch (1724–1796) náleží mezi nejvýznačnější představitele středoevropské malby pozdního baroka. S jeho jménem dnes můžeme spojit řadu významných realizací nástěnných maleb a oltářních obrazů v interiérech zdejších kostelů. Jeho nepřehlédnutelným epilogem se stala výmalba Filozofického sálu knihovny premonstrátského kláštera v Praze na Strahově. Výstavu s tvorbou tohoto výrazného malíře připravilo Muzeum umění Olomouc v Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kde také zanechal výraznou uměleckou stopu.

 

31. 5. – 14. 7. Michael Rittstein: Pecka do zdi / výstavní síň Expo 58 ART

Výstava nazvaná Pecka do zdi představuje Rittsteinovu nejaktuálnější tvorbu. Michael Rittstein patří k představitelům expresivní figurální malby generace 70. let, který navázal na tradici moderní české grotesky a především na novou figuraci. Expresivní malířské záznamy Michaela Rittsteina, sarkastická líčení mezilidských vztahů, to vše je založeno na výrazové nadsázce, tvarové deformaci a jasném koloritu.

 

28. 4. – 12. 10. Jak sbírat umění? Příběh Karla Tutsche / Hradecká galerie moderního umění

 

17. 5. – 11. 8. Od Michelangela po Callota. Umění grafiky manýrismu / Valdštejnská jízdárna

 

4. 5.  –  28. 7. Tři Lamři / Galerie Ludvíka Kuby v Poděbradech

Už sedmý společný projekt rodinného tria – otce Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana – je zároveň holdem nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Tří Lamrů v Poděbradech sám podílel. Vystavena bude jeho poslední tvorba, včetně posledního plátna.

 

3. 3. – 4. 8. 2024 DISEGNO INTERNO – Eva Švankmajerová / Jan Švankmajer / GASK Kutná Hora

V letošním jubilejním roce představuje GASK veřejnosti celoživotní dílo světově proslulého umělce Jana Švankmajera a jeho manželky Evy.

 

9. 2. – 22. 9. KAFKAESQUE /  Centrum současného umění DOX

Práce tří desítek mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní. Cílem této výstavkafkay není stavět nové pomníky opakující stará klišé, ale reflektovat Kafkovo dílo perspektivou současného světa, který se nachází v bodě, kde staré již neexistuje a nové se ještě nezrodilo.

Tady najdete další obrázky z výstavy Kafkaesque

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy

 

 

3. 6. 19:00 Kafka Performance Dinner / Kafkárna / Centrum pro umění a ekologii UMPRUM

Přijďte si zahrát, vyrobit a sníst společnou večeři a připomenout si některé okamžiky ze života tohoto výjimečného spisovatele. Navzdory všeobecnému přesvědčení byl Franz Kafka vyznavačem zdravého životního stylu!

 4. 6. 17:30 CESTOVATELSKÁ PŘEDNÁŠKA – TURECKÝ A IRÁCKÝ KURDISTÁN / KC Vozovna

Obrazy z neuvěřitelně krásné země hrdých a důstojných lidí budou představeny v různorodých kontextech, od kulturně-antropologických, přes historicko-politické, až po čistě osobní. Fotografické a zvukové záznamy pocházejí ze dvou výprav členů souboru Teď nádech a leť z.s. do Turecka a Iráku v letech 2020, respektive 2023, jejichž cílem byl sběr motivů pro představení na motivy kurdské historie.

5. 6. přednáška: Vystoupily ze stínu: Adriena Šimotová / Sochařský ateliér Vladimíra a Věry Janouškových

Otisky svého těla se ve svých dílech představuje silná žena s nelehkým životním příběhem. Adriena Šimotová, studentka ateliéru Josefa Kaplického na pražské Uměleckoprůmyslové škole, je však rozkročena na poli umění daleko šířeji. Přiblížíme si nejen její ceněnou volnou tvorbu, ale i práci se sklem či ilustrací, a ukážeme si, že v křehkosti se skrývá pevný názor. Dotkneme se i souvislostí s dílem jejího manžela, malíře Jiřího Johna.

5. 6. 19:00 Praha zítra? Palmovka / Diskuze /  CAMP Praha

Palmovka a její okolí má díky své návaznosti na centrum města obrovský potenciál a zároveň je těžištěm celé spodní části údolí Rokytky. Vzhledem ke své poloze a pozici dopravního uzlu hromadné dopravy má mnohé předpoklady pro rozvoj, který ale musí být koordinovaný a koncepční. Městská část Praha 8 proto zadala zpracování územní studie Palmovka, kterou pořídil odbor územního rozvoje Magistrátu HMP a zpracovala kancelář UNIT architekti.

6. 6. od 18.30 Křest knihy k výstavě Všechno jako na počátku světa / DOX

 

6. 6. Den s hudebníky / Radio 1

Další ročník Dne s hudebníky na Radiu 1. Ve dvouhodinových směnách si vysílání Radia 1 převezmou Manon Meurt, nevertouch, Severní nástupiště, Barbora Cihak, Mat213 se Zdenou a B4.

 

7. 6. Noc kostelů

V letošním ročníku je aktuálně přihlášeno 1785 kostelů a modliteben.

8. 6. Knihex /Holešovická tržnice

Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře. Knihex, to jsou knihy kvalitních menších nakladatelství, které představují samotní nakladatelé a nakladatelky, kteří živě konverzují se svými čtenáři.

8. 6. Nuselské Blešky

 

8. 6. Víkend otevřených zahrad

Víkend otevřených zahrad otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních šiřitelů osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, které se v průběhu dvou dní veřejnosti představí jiným způsobem.

8. 6. TEDxPragueCountdown / budova kampusu ČSOB na Praze 5

 

8. – 9. 6. Festival kávy a čaje / Výstaviště Kroměříž


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

 

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat