Co se letos chystá na českých hradech a zámcích? Turistické tipy

Hrad Svojanov
Hrad Svojanov

Turistická sezóna pomalu začíná. Pokud se letos rozhodnete vydat na některý z českých hradů nebo  zámků, možná vám přijde vhod přehled vybraných novinek na nestátních kulturních památkách. Přehled vznikl ve spolupráci se serverem www.objevujpamatky.cz, kde naleznete turistických tipů a aktualit mnohem víc. 

 

Bor – zámek: výstava Od hradu k zámku přinese shrnutí vývoje hradního a zámeckého areálu. Návštěvníci se mohou těšit na autentické archeologické nálezy z výzkumu zámeckého areálu a také na model zobrazující hrad Bor po přestavbě v 16. století.

Brno:

Augustiniánské opatství – Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity nově nabízí v rámci prohlídky klášterní zahrady i návštěvu nového skleníku postaveného na původních základech z 19. století. Každou první sobotu v měsíci mají senioři možnost prohlédnout si s průvodcem baziliku Nanebevzetí Panny Marie a augustiniánskou knihovnu za zvýhodněnou cenu.

Letohrádek Mitrovských – v tomto roce pořádá 4 výstavy: Čarodějnický učeň Potter, Síla módních doplňků – Z ženy dámou, Čerti, Betlémy.

Čechy pod Kosířem – zámecký areál: 10. – 11. 6. Víkend otevřených zahrad – výstava velkoformátových historických fotografií parku v oranžérii zámku; soutěž květinových aranžérů v historických interiérech zámku; zpřístupněné objekty v zámeckém parku (Červená věž, oranžérie, Mánesův altán).

Český Dub – objekt johanitské komendy projde rozsáhlou rekonstrukcí. Veškeré info ohledně přístupnosti objektu pro návštěvníky bude dostupné na stránkách a sociálních sítích Podještědského muzea (www.muzeumceskydub.cz)

Děčín – zámek: zažijte jedinečnou atmosféru historické únikové hry! Můžete se těšit na příběh o tajemném rytíři Zikmundovi Děčínském z Vartenberka, který vás zavede až do dob konce křižácko-husitských válek. Výstava Děčínské hodinárium (historické hodinové stroje ze sbírek soukromých sběratelů).

Havlíčkův Brod – GVU – Chmelvodovský dům nabídne letos 3 velké výstavní projekty věnované životním či edičním jubileím – jaro přivítáme výstavou ilustrací a volné tvorby Vlasty Baránkové (80), prázdniny budou patřit grafické a kresebné tvorbě Vladimíra Suchánka (90) a podzim ilustracím ke Kytici (170) Karla Jaromíra Erbena.

Hošťálkovy – zámek zpřístupní další místnosti rozšířením expozice a součástí prohlídkové trasy se stane i pokoj s odkrytými a zrestaurovanými nástěnnými malbami z 18. století.

Chanovice – skanzen: Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, p. o., zpřístupní 27. 3. po dokončení projektu řešeném s finanční podporou z Programu příhraniční spolupráce Cíl EÚS v objektech Tešetiny čp. 12 a Lužany čp. 35 Expozice lidové architektury (skanzenu) v Chanovicích drobnější expozice Tradiční lidová kultura regionů Klatovy – Cham.

Chlumec n. Cidlinou – zámek Karlova Koruna od července otevře nový prohlídkový okruh v prostorách nově zrekonstruované jízdárny, konírny a kočárovny s názvem Kopytem sem, kopytem tam, který bude multimediálně prezentovat významná témata z historie koní spojené s rodinou Kinský.

Chotěšov – klášter otevře novou stálou expozici věnovanou filmovému natáčení v klášterním areálu.

Kadaň – klášter si v letošním roce připomene výročí 550 let od svého založení (1473-2023). K tomuto výročí jsme přichystali oslavu 15. 4., od 15 hodin vernisáž výstavy Klášter a jeho pán, od 18 hodin koncert v kostele a od 20 hodin kostýmované prohlídky Pouť do Svaté země.

Kašperk – hrad pořádá v květnu a červnu výstavu mistrovských replik Českých korunovačních klenotů. Samostatný okruh s průvodcem seznámí také s osudy 22 korunovaných panovníků.

Zámek Klášterec nad Ohří

Klášterec nad Ohří – zámek představí letos „staré“ okruhy v novém kabátě. Více času poznávat, více času si hrát, více času na zábavu.

Kolín

Bartolomějské návrší: Po rekonstrukci se do chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně postupně vrací restaurované předměty, celé Bartolomějské návrší je připraveno na novou návštěvnickou sezonu.

Jeruzalém na Labi: Synagoga v Kolíně je jednou z nejstarších v Čechách, kromě stálé expozice „Žili tu s námi“ bude od 27. 4. připravena nová letošní výstava Sny a ideály / Pavel, Anna, Otokar a Josef Fischerovi.

Rozhledna Vodárna / Rozhledna Vodárna v Kolíně patří k dominantám města, jedná se o významnou technickou a architektonickou památku, přijeďte se na výlet s výhledem!

Hrad Kost

Kost – hrad se po rekonstrukci vrací k tradičním a oblíbeným akcím. V červenci a srpnu proběhnou historické slavnosti, během kterých to na hradě vypadá skutečně jako ve středověku, kejklíři, dobová hudba a tance, rytířská klání a mnohé další. Zveme také na letní noční prohlídky, divadla či sokolnické ukázky.

Novém zámku v Kostelci nad Orlicí bude od 27. 5. až do 29. 10. přístupná průřezová výstava fotografa Jadrana Šetlíka.

Kozí hrádek u Sezimova Ústí – letní komentované prohlídky, prázdninové besedy s hosty i netradiční QR hra. Pravidelné prohlídky hradu s průvodcem začínají vždy s úderem nedělní 14. hodiny, v 15 hodin pak na příchozí čekají tematicky zaměřené procházky či besedy.

Kravaře – zámek zpřístupní o letních prázdninách druhý prohlídkový okruh, kde si návštěvníci prohlédnou multimediální výstavu Rudolf II. ožívá.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži

Arcibiskupský zámek v Kroměříži letos slaví 25 let od zápisu do UNESCO, 350 let od pořízení obrazové sbírky a 175 let od konání Ústavodárného říšského sněmu. V letošní sezoně mohou návštěvníci obdivovat po důkladné rekonstrukci velkolepý Sněmovní sál v celé své kráse.

Ledeč nad Sázavou – hrad zpřístupní v rámci dětského okruhu novou, pekelně strašidelnou výstavu Krampus.

Liberec – Lázně: Český umělec Pasta Oner vytvoří pro Bazénovou halu Oblastní galerie Liberec site-specific instalaci pod názvem The Gilded Age (Pozlacený věk), která bude otevřena 2. 6.

Loučeň – zámek: Přijďte zažít dětství z dob Karla IV. od 1. do 26. 8. (út, st, čt, so). Letos je to 700 let, co malý Václav odchází na výchovu do Francie, aby se vrátil jako Karel, pozdější snad nejslavnější český král. Děti, stejně jako malý Václav, budou plnit dovednosti rytířských ctností, zažijí pravé rytířské turnaje a vše si budou moci také vyzkoušet.

Mariánská Týnice – poutní místo: „Dej Bůh štěstí! Dějiny piva na severním Plzeňsku“ je název výstavy, kterou na hlavní sezónu 2023 připravuje Muzeum a galerie severního Plzeňska. K dispozici bude i pivní speciál připravený na připomínku 300letého výročí úmrtí architekta J. B. Santiniho.

Nové Město na Moravě – zámek – Horácká galerie připravuje na letní sezónu otevření nové expozice novoměstského rodáka, akademického sochaře Vincence Makovského. Součástí bude i nový edukační sochařský ateliér pro děti i dospělé.

Nový Hrad v Jimlíně – zámek zahájí sezonu 1. 4., pro své návštěvníky připravuje tradiční akce jako jsou Velikonoce na Novém Hradě, Novohradská pouť, Zámecké kulturní léto, Novohradské strašení, nebo Adventní setkání. Vzhledem k probíhající rekonstrukci krovů a restaurování, bude přístupný druhý prohlídkový okruh – Gotika a hospodářské zázemí a Zámecká věž.

Plzeň – Masné krámy – Západočeská galerie na nové výstavě Zlaté časy představí početnou a mimořádně kvalitní kolekci českého umění doby fin de siècle, která patří k tomu nejlepšímu v kontextu veřejných sbírek v ČR. Výstava potrvá od 5. 4. do 3. 9.

Polná – hrad – Městské muzeum pořádá v hlavní sezóně výstavu lidových podmaleb na skle z vlastních sbírek.

Praha:

Zámek Troja otevře v nové sezóně 1. 4. Galerie hlavního města Prahy v něm připravila výstavu s názvem Hrdinové, géniové, symboly a múzy. Tentokrát půjde o sochařské skici a studie k pomníkům, památníkům a sochám ve veřejném prostoru.

Chvalský zámek, který se dlouhodobě zaměřuje na dětskou ilustraci a tvorbu pro děti, nabízí v tomto roce výstavy Imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel a Rychlé šípy a tajemná Stínadla na zámku. Vždy bohatý doprovodný program.

Zámecký areál Ctěnice: výstava Poselství ukrytá v perníku. 18. 3. – 28. 5. (Umělecká tvorba české malířky žijící ve Francii Andrey Schmid inspirovaná tradicí českého perníkářství a prezentace perníkových forem ze sbírek Muzea města Prahy).

Rosice – zámek zpřístupňuje všechny obnovené a restaurované prostory, které budou od této sezony rozděleny na dva prohlídkové okruhy – Okruh Žerotínský a Okruh Hausperský.

Na hradě Roštejně se opět koncem léta rozezní jazzová hudba v rámci pravidelného festivalu Jazz na Roštejně.

Seeberg – hrad vás zve na nově instalovanou unikátní výstavu „Kouzlo starých panenek“. Jako bonus je pro vás připravena doplňková výstava „Vynálezy, které nezměnily svět“.

Poutním místě Stará Boleslav zpřístupní kostel sv. Klimenta, který díky dochovaným nástěnným malbám ze 2: poloviny 12. století patří k nejpřednějším památkám středověkého umění v ČR.

Staré Hrady u Jíčína – hrad a zámek: připravena je originální zábavně – naučná cesta zámeckým pohádkovým sklepením, které ožívá zvukovými a světelnými efekty.

Na Zámku Svijany se návštěvníci v nové expozici archeologických nálezů Eduarda Štorcha propadnou do obydlí pravěkého člověka z doby kamenné. Příznivci únikových her si mohou zahrát novou verzi Zámecké hry Arcana – „Proti času“.

Šluknovský zámek se letos zapojí do celorepublikové akce „Hradozámecká noc“ konající se poslední srpnovou sobotu, 26. 8., těšit se můžete na pestrý program.

Úsov – zámek nabídne v létě dětem i dospělým novou podkrovní expozici s názvem Safari na zámku Úsov.

Valašské Meziříčí – zámek Žerotínů: stálá expozice nově představuje příběh zdejší šlechty v 19. století.

Hrad Valdštejn

Valdštejn – hrad: Valdštejnova smrt – víkendová šermířská divadelní akce v režii skupiny Bibus Spiritus o posledních chvílích nejslavnějšího majitele hradu Albrechta z Valdštejna. Akce proběhne na prvním nádvoří (19. – 20. 8.) a doplní jí hudební doprovod.

Votice – bývalý františkánský klášter letos zpřístupní návštěvníkům obrazovou Galerii sv. Františka se sakrálním uměním.

Zruč nad Sázavou – zámek: Tajemná prohlídka zámku s komornou Agátou (v sezóně každý pátek od 14 hodin pořádáme dětskou prohlídku zámku. Doporučujeme rezervaci předem).

 

Zdroj fotografií: www.objevujpamatky.cz

 

Comments

comments

Vyhledat