Co zažít a vidět z pohodlí vašeho obýváku? Kultura v Praze nezaostává ani v době covidové

Národní galerie Zdroj FB Národní Galerie Praha
Národní galerie Zdroj FB Národní Galerie Praha

Divadla, galerie muzea i koncertní sály jsou zatím vzhledem ke karanténním opatřením neúprosně zavřená. V dohledné době to ani nevypadá, že by se situace měla nějak výrazně zlepšit. Pokud vás trápí nedostatek kultury, nesmutněte. Přinášíme vám seznam aktivit, kde se to vjemy jen hemží. Nahlédněte do Národní galerie, pusťte si přenos autorského čtení na pražských Náplavkách nebo se zaposlouchejte do záznamu koncertu Pražské filharmonie. Podívejte se na pět kulturních zážitků, které si v únoru můžete vychutnat z pohodlí vašeho obýváku.

Pandemie koronaviru těžce zasáhla kulturní a kreativní průmysl. Omezení, která začala platit takřka ze dne na den neúprosně zastavila činnost kulturních spolků, divadel, galerií či muzeí. Pražská metropole se ale jen tak nevzdává. Ve spolupráci s významnými institucemi jako Národní galerie Praha, Národní divadlo nebo Pražská filharmonie nabízí celou řadu online přednášek, livestreamů, prohlídek, výstav nebo inscenací, díky kterým si můžete kousek kultury přenést rovnou k vám domů a zkrátit si tak čekání na návrat k normálnímu životu.

Na náplavce čte Michal Viewegh

Série autorského čtení se spisovateli jako Michal Viewegh, Alena Mornštajnová, Pavla Horáková či Tereza Boučková je přichystáno v rámci nového projektu Knihy v kobce. Vzhledem k trvajícím opatřením se událost musela přesunout na facebookové stránky Pražské náplavky, kde si budou moct lidé každý první čtvrtek v měsíci poslechnout svého oblíbeného českého autora. Garantem projektu je nejčtenější tuzemský spisovatel Michal Viewegh, záštitu nad touto akcí převzal radní pro oblast majetku a městských firem Jan Chabr (TOP 09): „Věřím, že si projekt své diváky najde a v dnešní době, kdy je živá kultura nedostupná, to bude milé zpestření. Kdy jindy vzít do ruky dobrou knihu než v době, která nám mnoho důvodů k radosti nepřináší. “

Národní galerie Praha vybízí k online komentovaným prohlídkám

Národní galerie v Praze se rovněž musela přizpůsobit nelehké situaci a pomocí nového digitálního obsahu se snaží oslovit širokou veřejnost. Nabízí virtuální prohlídky, živé přenosy z výstav a expozic či workshopy online. Nejbližší online vysílání s názvem “Současné umění a architektura: Jak se svět (umění) dokáže vypořádat s pandemií?” můžete sledovat zdarma na facebookových stránkách Národní galerie Praha v pondělí 22. února od 18 hod. Pokud vám termín nevyhovuje, jejich YouTube kanál Národní galerie Praha nabízí mnoho dalších videí týkající se světa umění.

Národní muzeum si připravilo 20 videoprohlídek s kurátory výstav

Vlivem pandemie se kultura a vzdělání zastavila také v Národním muzeu. Aby jedna z nejkrásnějších pražských budov neztratila kontakt se svými příznivci, rozhodla se zveřejnit zdarma dvacet krátkých videoprohlídek s kurátory výstav, které si můžete interaktivně projít na internetových stránkách Národního muzea. Kromě historie Sametové revoluce zjistíte užitečné poznatky z přírodovědeckých sbírek nebo poznáte příběh plejtváka Myšoka, jehož kostra, která patří k vůbec největším na planetě, zdobí strop národního muzea v Praze.

 

Poslechněte si záznam koncertu České filharmonie

Česká filharmonie musela stejně jako další symfonické orchestry, hudebníci i kapely zrušit plánovaná turné nebo připravované koncerty.  Aby ale její fanoušci nepřišli o veškerou hudbu, připravila pro ně ku příležitosti svých 125. narozenin několik koncertů spolu s rozhovory z řad jejich osobností, které přibližují svět České filharmonie spolu s krásami orchestrální hudby.

Na YouTube kanálu České filharmonie se můžete přesunout téměř do koncertního sálu, který České filharmonii již delší dobu chybí. To by se však v dohledné době mělo změnit. Praha plánuje vytvořit novou budovu filharmonie pro dva tisíce posluchačů u stanice metra Vltavská. „Dvořákova síň Rudolfina z roku 1885 a Smetanova síň Obecního domu z roku 1914 zaslouží úctu a respekt, ale ani jedna neodpovídá a ani nemůže odpovídat požadavkům 21. století,“ řekl radní pro oblast majetku a městských firem Jan Chabr.

Online inscenace nabízí Národní divadlo

Činohra Národního divadla v Praze uvedla online premiéru filmové verze své inscenace Za krásu. Zatímco premiéra proběhla na parketě Národního divadla 14. března 2019, derniéru si můžete již nyní přehrát na webových stránkách Národního divadla. Kromě této hry plánuje divadlo v budoucnu spustit také záznam představení Kouzelná země v režii Jana Mikuláška.

Comments

comments

Vyhledat