Tipy na týden 4. – 10. prosince: Prodaná nevěsta na Palmovce a nahá euforie na Jatkách

Novocirkusový kabaret R.I.E. o skrytých touhách a euforii, Cirk La Putyka / Foto (c) Tomáš Třeštík
Novocirkusový kabaret R.I.E. o skrytých touhách a euforii, Cirk La Putyka / Foto (c) Tomáš Třeštík

Co nám cinklo o nos tento týden.

Jednou větou. Maximálně dvěma.

Malíř Jakub Matuška alias Masker vytvořil ilustraci kapra pro dárkové karty Ambiente • Dánské studio Henning Larsen Architects v soutěžním dialogu na úpravy území hlavního nádraží v Praze zvítězilo se svým návrhem Šťastný Hlavák. • Jan Darks a David Velík zvítězili ve výtvarně-architektonické soutěži o návrh na umělecké dílo, které oživí prostor parku na Karlově. • Vychází kniha Filmouka, která jako první svého druhu u nás přináší průvodce světem filmu pro žáky základních škol. • Slavnostní ceremoniál předání ceny Český lev České filmové a televizní akademie (ČFTA) bude provázet herec, hudebník a moderátor Marek Eben • Česká wikipedie spouští akci Měsíc seniorů a zve na setkání s pamětníky založení české Wikipedie • Tři nové výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu představí dvousté výročí založení obchodu se sklem J. & L. Lobmeyr, jednadvacet vzácných kabinetů ze 16. a 17. století a přírůstky v kolekci kubistického designu. • Technologické centrum UMPRUM pořádá opět UMPRUMSHOP, předvánoční přehlídku prací studujících a absolventů UMPRUM, letos v duchu „Kdo si hraje, nezlobí“ • V online nakladatelství Pointa vyšla tento týden 400. kniha: autobiografický román Ďábel se skrývá v lásce. • Zpěvačka, skladatelka a textařka Daniela Litváková-Čelková, známá z kapel Panika a Hudba Praha, vydává album Poslední objednávky Radio1 nabízí čerstvou dávku hudby s komentáři Zdeňka Lichnovského.

Přehlídka prací studentů UMPRUM – UMPRUMSHOP: Dita Buchtová, Nataliya Grimberg, Tatiana Dvořáková

 

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

Filmy, projekce, festivaly:

30. 11. – 6. 12. MITTELcinemaFEST / Kino Lucerna

Středoevropský festival současných italských filmů I letos se vrací do pražského kina Lucerna, a to na celých sedm dní od 30. listopadu do 6. prosince. Čeká nás několik filmových premiér v České republice a mnoho dalšího.

 

7. 12. Svařák a film: Čertí brko / Holešovická tržnice

9. 12. MET: Live in HD – Daniel Catán: Florencie v Amazonii

Už třetí letošní premiéra na prknech Metropolitní opery v New Yorku zamíří krátce po svém uvedení k divákům v rámci série kinopřenosů MET: Live In HD. Tentokrát se v kinosálech po celém světě, ty české nevyjímaje, představí opera Florencie v Amazonii.

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


5. 12. Fotocrime (USA) + sinks (album release party) /live / Bike Jesus

5. 12. 19:00 POSLECHOVKA – Jazzmánie Vladimíra Kouřila #246  / Čítárna Unijazz

V tradičním čítárenském poslechovém pořadu tentokrát uslyšíme Charlese Lloyda, Skipa Wilkinse,
Paula Motiana, Geralda Claytona a další.

6. 12. Crime & the City Solution / Fuchs2

6. 12. Mikulášská s The Tap Tap / pivovar Bizon

 

7. 12. Rest In Euphoria (Odpočívej v euforii) / Cirk La Putyka

Premiéra novocirkusového kabaretu o skrytých touhách, vzrušení, euforii a imaginaci připravuje nabídne na speciální stupňovité scéně podívanou s mnoha novocirkusovými akrobatickými disciplínami na pomezí kabaretu, burlesky, dekadence, vzrušení, tance, rytmu i nahoty. Hudbu skládá slovenská zpěvačka a producentka Katarzia, která ji v představení také živě zahraje.

7. 12. The Prodigy / Praha, Sportovní hala Fortuna

 

9. 12. Konektiv on tour / Divadlo Drak, Hradec Králové

V rámci projektu Konektiv on tour se v Hradci Králové představí nová hudební spojení, kde se prolínají rozmanité hudební žánry a kultury, ze kterých jednotliví hudebníci pocházejí.

9. 12. Prodaná Nevěsta / Divadlo pod Palmovkou

 

9.12. Front 242 + Rein / MeetFactory

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

 

7. – 10. 12. Předvánoční přehlídka prací studujících a absolventů UMPRUM – UMPRUMSHOP / Technologické centrum UMPRUM

UMPRUMSHOP je jedinečná prodejní výstava děl z řad studujících, absolventů a absolventek školy, jež se koná pod záštitou Ateliéru módní tvorby. Tato studentská akce dává každoročně příležitost mladým autorům a autorkám prezentovat výsledky své práce a nabídnout je k prodeji široké veřejnosti, která má naopak možnost podpořit lokální autorskou tvorbu.

30. 11. – 21. 4.2024.  ELEVACE / Zdeněk Beran: Rehabilitační oddělení Dr. Dr. / Muzeum moderního umění, Galerie

Z odpuzujících i groteskních objektů, ze zbytků nemocničního vybavení a zmrzačených torz vytvořil na začátku 70. let Zdeněk Beran instalaci Rehabilitační oddělení Dr. Dr., která evokovala nemocniční pokoj. Koncem 90. let autor instalaci exhumoval a v roce 2011 daroval do sbírek Národní galerie v Praze.

 

7. 12. – 29. 2. 1924 JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO? / KC Kaštan

V 90. letech se česká (a jistěže i moravská a slezská) pódia otevřela světu. Klasici i novicové světového rocku, popu, jazzu, etnické i taneční hudby, ti všichni si na nich takřka podávali dveře.  Tento proces a ty nezapomenutelné večery připomíná a dokumentuje výstava pražského Popmusea s názvem JSME V ČESKOSLOVENSKU, ŽE JO? SLAVNÉ I ZAPOMENUTÉ KONCERTY ZAHRANIČNÍCH KAPEL A INTERPRETŮ 90. LET v KC Kaštan.

 

26. 10. – 3. 3. 2024  Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One /  DOX

Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.

 

4. 10. – 28. 1. 2024  Myšlení obrazem – Vizuální události Miroslava Petříčka / Městská knihovna

Miroslav Petříček je předním českým filozofem a estetikem, který se po desítky let systematicky zabývá reflexí vizuálního umění. Své myšlenky o aspektech jazyka umění shrnul v množství textů, mimo jiné v knize Myšlení obrazem, která se stala hlavním impulzem pro vznik této výstavy. Naším nejvýznamnějším cílem je poukázat na zásadní vklad Miroslava Petříčka do vývoje českého výtvarného umění a pokusit se názorně vyjádřit klíčové myšlenky, o které se opírá jeho filozofický diskurz. Základem je konstatování, že setkání s obrazem je událost.

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

 

5. – 10. 12. Vánoce na Smetaně  / SmetanaQ Showroom

Vánoce plné českého designu. SmetanaQ Showroom již potřetí uvede předvánoční pop-up Vánoce na Smetaně a nabídne to nejlepší od 17 českých designérů.

 

6. 12. v 18.30 Křest knihy Dekáda naplno / KC Kaštan

Hudební historik Radek Diestler věnoval převratné epoše devadesátých let celou knihu DEKÁDA NAPLNO. Kniha proměn české populární hudby 90. let 20. století. S erudicí, nadhledem a vtipem líčí, co tato devadesátková tsunami udělala s vnímáním a přijímáním hudby v Česku.

 

8. 12. VELE X MASS SHOPPING / SegraSegra, Veletržní 37

SEGRA.SEGRA / POKETO / JANSKYDUNDERA / LES AND FLOWERS

9. 12. Vánoce bez plýtvání – workshop / Goethe-Institut

Vánoce coby svátky konzumu: o tom, že to tak být nemusí, chce českou i mezinárodní veřejnost přesvědčit Goethe-Institut. Ten nabídne celou řadu kreativních workshopů pro děti i dospělé s vánoční a zároveň ekologickou tématikou.

 

9. 12. 2nd Second Shot Anniversary / Second Shot

Oslava dvou let existence Second Shot – nové, outlet i second hand oblečení pro milovníky britské módy 60. let.

9. – 10. 12. Dyzajn market Zima 2023 / Výstaviště Holešovice

Hledáte ideální dárky? Už nemusíte. Na Dyzajn marketu si vás najdou samy. Dyzajn market je výjimečné prodejní a výstavní tržiště, které nabízí široký výběr bytových doplňků, módních kousků, autorských šperků, kabelek i batohů, hraček, přírodní kosmetiky, knížek či papírenských radostí.

Podívejte se na seznam a medailonky účastníků

Advent v Tržnici

Vánoční trhy ⋆ svařák a film ⋆ prodej stromků z prořezů ⋆ prodej kaprů ⋆ a mnoho dalšího!

Více na https://fb.me/e/3h1kYo0uU


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

Comments

comments

Vyhledat