Tipy na týden 26. listopadu – 3. prosince: filmové přehlídky, Crimson Marathon a PechaKucha Night

Uměleckoprůmyslové museum v Praze získalo nejvýznamnější privátní sbírku kubistických artefaktů / Foto (c) Uměleckoprůmyslové museum v Praze
Uměleckoprůmyslové museum v Praze získalo nejvýznamnější privátní sbírku kubistických artefaktů / Foto (c) Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Co nám cinklo o nos tento týden.

Jednou větou. Maximálně dvěma.

Startuje největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week  • Legendární americká formace Snarky Puppy vystoupí na mezinárodním festivalu JazzFestBrno 2024. • Jihlavská Modeta spouští novou módní značku Teplo°  • Na podzim příštího roku Vídeň zahájí přeměnu rozlehlého parkoviště u největšího městského trhu Naschmarkt na atraktivní prostor pro veřejnost. • Nefolková kapela Čtvrt na smrt představuje své třetí studiové album, Láska. Vždycky.Radio1 odvysílalo 35. díl pořadu Sleepclubbing a nabízí čerstvou dávku hudby s komentáři Zdeňka Lichnovského. • Nový fashion concept store a kreativní hub SLÁVA! v Celetné ulici nabídne autorskou módu, design, prostor pro setkávání i coworkingovou dílnu. • Tři nové výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu představí dvousté výročí založení obchodu se sklem J. & L. Lobmeyr, jednadvacet vzácných kabinetů ze 16. a 17. století a přírůstky v kolekci kubistického designu. • Strakonická vinárna a čajovna Pod stolem vystavuje animace a ilustrace Mikoláše Chadimy k básním Ivana Wernische • V Praze koncertoval Kofi Stone a Ruts DC, byli jsme u toho: reportáž  Kofi Stone, reportáž Ruts DC

Jihlavská Modeta spouští novou módní značku Teplo° / Foto Michaela Martinátová

 

Co neminout a kam zajít?

Náš výběr akcí na celý týden:

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akce

 

Filmy, projekce, festivaly:

30. 11. – 6. 12. MITTELcinemaFEST / Kino Lucerna

Středoevropský festival současných italských filmů I letos se vrací do pražského kina Lucerna, a to na celých sedm dní od 30. listopadu do 6. prosince. Čeká nás několik filmových premiér v České republice a mnoho dalšího. 

23. – 30. 11. Festival Das Filmfest zdarma online

17. ročník Festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest nabízí zdarma festivalové ozvěny online. Filmy mají české a anglické titulky a jsou k dispozici po předchozí registraci na VOD platformě https://dasfilmfest.goethe-on-demand.de/.

 

23. – 29. 11. Festival francouzských filmů 

 

31.  10. – 3.  12. ART*VR / DOX

První ročník mezinárodního festivalu VR filmů.

 

Kompletní programy vybraných kin:  Bio Oko, Světozor, Aero / Pilotů / Dlabačov / Edison Filmhub / PonrepoKino BALT / Francouzský Institut


 

28. a 30. 11. Arnošt Goldflam: Komedianti / Velký sál Studia Ypsilon

 

29. 11. The Crimson Marathon / Sono Centrum Brno

30. 11. The Crimson Marathon / Divadlo Archa, Praha

 

30. 11. Pete & Bas (UK) / Fléda, Brno

1. 12. William Basinski + Natálie Pleváková / Kostel U Salvátora, Praha

2. 12. The Tiger Lillies & Orchestr Berg — Bohemian Nights / Divadlo Archa

2. 12.  Akropolis Underground / Palác Akropolis

Akropolis Underground pohltí celý Palác Akropolis. Line up: Velký sál: Viah / Hello Marcel. Malá scéna: Joshek / Princezna Víčko. 

 

Spoustu dalších tipů na koncerty nejen v tomto týdnu najdete na protisedi.cz/koncerty

 

 

 

 


21. 11. – 19. 1. 2024 SELEKCE 2023 / Curator Contemporary

Výstava představí práce pěti autorů a autorek (Jakub Knápek, Pavlína Šváchová, Lucia Kružlicová, Markéta Masnicová a Vlastimil Šenkýř) a jednoho tvůrčího dua (NabilkovaxAdus)

30. 11. – 19. 1. 2024  Jan Kovářík – REORGANISMY / Karpuchina Gallery

Výstava předního sochaře mladší generace Jana Kováříka (1980), pro veřejnost známého především realizací hojně diskutovaného pražského pomníku Marie Terezie (2020), přináší své „novotvary“ artefaktů, tedy „reorganismy“.

 

14. 11. 2023 – 25. 2. 2024 Divoženky / Římské večírky / Dům fotografie

Kolektiv kurátorek z Galerie hlavního města Prahy a Společnosti Jindřicha Chalupeckého představí aktuální díla mezinárodně etablovaných autorek z oblasti pohyblivého obrazu a multimediálních instalací. Autorky dvou paralelně probíhajících samostatných výstav ve svých dokumentárně i narativně založených dílech zacházejí s angažovanými motivy z oblasti genderu a politiky. Skrze filmy, kresby, tisky a velkorysé prostorové instalace zviditelňují sociální zkušenost a perspektivu mocensky marginalizovaných žen – velmi mladých nebo sociálně vyloučených v patriarchálně založené společnosti.

 

26. 10. – 3. 3. 2024  Breyer P-Orridge: It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One /  DOX

Centrum současného umění DOX představí výstavní projekt It Is a Painful Thing to Be Alone: We Are But One, který přiblíží výtvarnou tvorbu britského umělce, hudebníka, okultisty a zvukového mága Genesise Breyera P-Orridge (1950–2020), který se se svou manželkou Lady Jaye Breyer (1967–2007) rozhodli změnit koncept vlastní identity, genderu a fyzického těla.

 

4. 10. – 28. 1. 2024  Myšlení obrazem – Vizuální události Miroslava Petříčka / Městská knihovna

Miroslav Petříček je předním českým filozofem a estetikem, který se po desítky let systematicky zabývá reflexí vizuálního umění. Své myšlenky o aspektech jazyka umění shrnul v množství textů, mimo jiné v knize Myšlení obrazem, která se stala hlavním impulzem pro vznik této výstavy. Naším nejvýznamnějším cílem je poukázat na zásadní vklad Miroslava Petříčka do vývoje českého výtvarného umění a pokusit se názorně vyjádřit klíčové myšlenky, o které se opírá jeho filozofický diskurz. Základem je konstatování, že setkání s obrazem je událost.

 

Další výstavy, které stále trvají, najdete na protisedi.cz/aktualni-vystavy


 

29. 11. PechaKucha Night Prague vol. 83 / Kino Přítomnost

 

1. 12. sympozium Digitální doba s lidskou tváří/ Akademie věd v Praze 

Umělá inteligence, dezinformace i digitální vyloučení.K tématům se budou vyjadřovat odborníci z akademického, neziskového i mediálního sektoru. Sympozium je zdarma, více informací najdete  na stránkách akce.

1. 12. Nesem Vám Noviny Live / Rock Café Prague

Komediální kvízová show o aktuálním dění v politice, společnosti…a všech těch dalších věcech. Jeden moderátor, dva týmy, spousta zpráv, událostí a lidí ze kterých se dá dělat legrace… a na konci jeden vítěz. Účinkují: Jaroslav Cerman, Libor Macháček, Luděk Staněk, Jan Studnička. Moderuje: Tomáš Plhoň

 

2. a 3. 12. BookFest Plzeň / DEPO2015

BookFest je putovní festival nakladatelů krásných a kvalitních knih a jejich autorů. Jedná se o první zimní knižní festival ve skvělém multifunkčním kulturním prostoru v samém centru Plzně, kde jde v prvé řadě o literaturu,  tudíž především o čtenáře.  Festival je zdarma pro nakladatele i návštěvníky.

 

Večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana / Botanická zahrada Troja

Víte, jak vypadá prales, když se setmí? Zažijte tropický skleník Fata Morgana jinak. Zaposlouchejte se do zvuků džungle, která nikdy nespí. Interiér skleníku je rozdělen do tří částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž se postupně seznamujete s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma.

 


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám! Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen, Rod Flores, Alexandre Debiève  / unsplash.

 

Comments

comments

Vyhledat