Colours of Ostrava nabídne koncerty tlumočené do znakové řeči

Colours bez bariér / Foto Michal Augustin
Colours bez bariér / Foto Michal Augustin

Festival Colours of Ostrava, který začíná 19. července v ostravských Dolních Vítkovicích, nabídne v rámci svého tradičního projektu Colours bez bariér tlumočení hlavních hvězd do znakové řeči. Jedna z nejvýznamnějších světových tlumočnic Amber Galloway Gallego, která se specializuje právě na převod hudebních textů do znakového jazyka, bude tlumočit na hlavním festivalovém pódiu části koncertů kapel a hudebníků OneRepublic, Ellie Goulding, Jacob Collier, Niall Horan, Macklemore, Interpol a Burna Boy. Česká skupina Hands Dance bude tlumočit koncerty kapel Zrní, Vypsaná Fixa, Monkey Business, zpěvačky Ewy Farné a zpěváka Bena Cristovaa. Pro neslyšící bude tlumočena také řada debat a přednášek v rámci mezinárodního fóra Meltingpot.

Projekt Colours bez bariér letos pojedenácté zajišťuje nadstandardní servis pro návštěvníky se zdravotním znevýhodněním tak, aby si mohli naplno užívat nejen hudbu, ale také další program. Novinkou letošního roku je posílení služeb ve festivalovém kempu u areálu, kde bude připraveno 50 stanů pro návštěvníky s průkazy ZTP a ZTP/P a dalších 30 míst bude vyčleněno pro postavení vlastních stanů. Festival loni poprvé nabídnul služby pro lidi s autismem a letos je dále rozšiřuje o hlídání dětí s autismem.  Samozřejmostí jsou i další oblíbené benefity, například praktická příručka v Braillově písmu pro návštěvníky se zrakovým postižením, hmatový plán areálu s vyznačením všech festivalových scén či tlumočení vybraných koncertů a přednášek diskusního fóra Meltingpot do znakového jazyka. Díky nadstandardnímu servisu, který činí festival Colours of Ostrava i po této stránce unikátním, jej loni navštívilo 853 návštěvníků s průkazem ZTP či ZTP/P. Partnerem projeku Colours bez bariér je společnost CTP.

Za 11 let fungování projektu Colours bez bariér vznikla ucelená koncepce péče o návštěvníky se specifickými potřebami a nabídku poskytovaných služeb pořadatelé každoročně rozšiřují a zefektivňují. „Reagujeme na potřeby lidí se zdravotním znevýhodněním, aby se na Colours cítili co nejlépe. Zaměřujeme se nejen na nevidomé a slabozraké, ale také na neslyšící, lidi s autismem a vozíčkáře. Z počtu návštěvníků se specifickými potřebami, kteří k nám každoročně zavítají, máme radost a bereme to jako důkaz, že se nám daří servis zajištovat na vysoké úrovni,“ řekl za organizátory Jindřich Vaněk. 

Nevidomí a slabozrací mohou využít praktickou příručku v Braillově písmu, hmatový plán areálu s vyznačením všech scén či speciální lehký přenosný 3D model auly Gong.  

Lidé s autismem mají možnost bezplatně si předem objednat asistenta, který je speciálně proškolený jako doprovod osob s autismem. Tito návštěvníci mohou také absolvovat Snoezelen terapii v ČEZ Family parku, při níž klient odpočívá a zároveň na něj působí podněty pozitivně ovlivňující jeho senzoriku. V areálu bude i relaxační zóna, označená ve speciální mapě pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky. Letošní novinkou je možnost objednat si předem hlídání dětí od tří let s autismem. Tato služba bude zpoplatněna. 

Další výhody pro návštěvníky s průkazem ZTP nebo ZTP/P

  • Zvýhodněná vstupenka pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P 

Již několik let patří k standardnímu servisu zvýhodněná cena vstupenky pro držitele průkazu ZTP a ZTP/P, doprovod návštěvníka s průkazem ZTP/P má vstup zcela zdarma. 

  • Bezbariérové ubytování 

V kempu vedle festivalového areálu organizátoři letos poprvé vyčlení prostor speciálně určený pro návštěvníky s průkazem ZTP a ZTP/P. K dispozici bude 50 již postavených stanů, každý z nich pro dvě osoby, a dále 30 míst pro postavení vlastního stanu. To vše zdarma. 

Stejně jako v minulých letech mohou návštěvníci se zdravotním znevýhodněním využít rezervace místa v bezbariérovém stanovém městečku vedle festivalového areálu, a to včetně parkovacího místa přímo u hlavního vchodu do areálu festivalu. Organizátoři také pomáhají se zprostředkováním bezbariérového ubytování v ostravských hotelích. 

  • Bezbariérové tribuny a doprava

Pro ZTP a ZTP/P návštěvníky budou k dispozici bezbariérové tribuny, bezbariérová přeprava v rámci města Ostravy a jeho příměstských částí prostřednictvím dvou bezbariérových BB TAXI, uzamykatelná bezbariérová WC či možnost objednat si předem – zcela zdarma – speciálně proškoleného asistenta. „Naše asistenty tvoří dobrovolníci, kteří usnadňují zdravotně znevýhodněným návštěvníkům pohyb po areálu, dělají jim doprovod a jsou jejich společníky a průvodci programem. Asistenti se po festivalovém areálu pohybují v tričkách s viditelným označením Asistent Colours bez bariér,“ upřesnil Jindřich Vaněk. 

Všechny důležité služby jsou pro větší komfort ZTP a ZTP/P návštěvníků soustředěny na jedno místo k hlavnímu vstupu do areálu. K dispozici zde bude Info Point a pokladna Colours bez bariér, stanoviště bezbariérového taxi a parkoviště vyhrazené pouze pro ZTP a ZTP/P návštěvníky.

  • Facebooková skupina Colours bez bariér a další kontakty

Praktické informace i aktuality návštěvníci naleznou ve facebookové skupině Colours bez bariér

Bližší informace o projektu a službách pro návštěvníky se ZTP a ZTP/P zájemci získají na https://www.colours.cz/prakticke/colours-bez-barier nebo e-mailu bezbarier@colours.cz či kontaktním telefonu +420 731 932 768. Telefonní kontakt pro rezervaci bezbariérové přepravy BB TAXI je +420 732 253 505 a bude aktivní od 14. července 2023. 

Comments

comments

Vyhledat