Das Filmfest na podzim opět láká do kin na nejnovější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska

Zlatá léta (Die goldenen Jahre) / Foto (c) Zodiac Pictures
Zlatá léta (Die goldenen Jahre) / Foto (c) Zodiac Pictures

Festival Das Filmfest v říjnu a listopadu zve filmové fanoušky v Praze, Brně a Olomouci na aktuální filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska. 17. ročník zavedené přehlídky opět nabídne pestrý výběr cenami ověnčených a divácky úspěšných filmů od renomovaných tvůrců i debutantů. V programu najdeme komedie, dramata i dokumentární filmy, které originálně nahlížejí na minulost i současnost. Diváci se mohou těšit na příběhy podle skutečných událostí líčící osudy slavných osobností i obyčejných lidí, filmové adaptace oceňovaných literárních děl, filmy rozplétající složité mezilidské vztahy i snímky dokazující, že nikdy není pozdě plnit si své sny nebo bojovat za svá práva. Festival nabídne mimo jiné oceňovaný snímek Slunce a beton podle bestselleru spisovatele a komika Felixe Lobrechta, nový pohled na životní příběh císařovny Sisi (Sisi & já) nebo portrét rakouské kontroverzní spisovatelky Elfriede Jelinek. I v letošním roce své filmy na festivalu osobně představí vybraní filmoví tvůrci. Nebudou chybět ani oblíbené projekce pro školy.

Ve festivalovém programu najdeme například nekompromisní snímek Slunce a beton (Sonne und Beton), který zavede diváky na sluncem rozpálené berlínské sídliště Gropiusstadt, na okraj města i společnosti. Sleduje čtveřici kamarádů, kteří se stále více zaplétají do osidel místních gangů. Film vychází z oceňovaného autobiografického románu Felixe Lobrechta, který se spolu s režisérem Davidem Wnendtem podílel na scénáři. Navzdory drsnému prostředí i tématu je příběh vyprávěn svižným, zábavným způsobem s množstvím situační komiky. Snímek stihl posbírat řadu prestižních ocenění, včetně Bavorské filmové ceny za nejlepší scénář a kameru a cenu publika. Strhující i humorné drama podle skutečných událostí pod názvem Rabyie Kurnazová vs. George W. Bush (Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush) nabízí českému diváku známý režisér Andreas Dresen (Gundermann, Sedmé nebe, Když jsme snili). Prostá brémská žena v domácnosti se rozhodne bojovat za propuštění svého syna Murata z vězeňského tábora Guantánamo a rovnou podá žalobu na amerického prezidenta. Budování vztahu otce a syna je tématem filmu Úkryt (Réduit) režiséra Leona Schwittera. Společně tráví prázdniny na odlehlé chatě hluboko ve švýcarských horách. Během dnů plných her a dobrodružství v přírodě malému Bennovi postupně dochází, že se jeho otec nehodlá vrátit do civilizace a že i pro něj tak není cesty zpět.

Hned několikrát nahlédne Das Filmfest do historie. Nabídne mimo jiné příběh rakouské císařovny Sisi v nejnovějším filmu Sisi & já (Sisi & Ich). Ve hvězdném hereckém obsazení se Sandrou Hüller (Toni Erdmann, Miluj svého robota, Anatomie pádu) a Susanne Wolff nabízí pohled na výjimečnou ženu z dosud neznámé, fiktivní perspektivy a odhaluje její temné stránky. Režisérka Frauke Finsterwalder získala za snímek mimo jiné Bavorskou cenu za nejlepší režii. Nevšední pohled na události během druhé světové války nabídne film Liška (Der Fuchs) Adriana Goigingera, jenž v něm vypráví skutečný příběh svého pradědečka. Ten se na začátku války ujal zraněného liščího mláděte, které jej provází do německého wehrmachtu a okupované Francie. Až silný vztah se zvířetem mu pomohl ujasnit si vlastní minulost i vztahy s lidmi. 

Na plátnech kin nebude chybět ani humor. V komedii Zlatá léta (Die goldenen Jahre) režisérky Barbary Kulcsar se manželský pár ocitne v důchodu. Každý má ale zcela jiné představy, jak strávit zlatá léta. Alice se těší na společný zasloužený odpočinek, zatímco Peter se snaží najít nový smysl života v excesivním sportování a zdravé výživě. Vše eskaluje během výletní plavby a poté na oddělených cestách hledají sami sebe. Že nemá smysl věčně snít, čekat na vysvobození a konečně vzít svůj život do vlastních rukou, to je také hlavní téma filmu Mermaids don’t cry. Režisérka Franziska Pflaum vytvořila svižnou tragikomedii, do které v hlavní roli obsadila Stefanii Reinsperger, kterou u nás známe jako představitelku Marie Terezie ze stejnojmenného seriálu České televize.

Každoročně Das Filmfest prezentuje i aktuální tvorbu na poli dokumentárních filmů. Nabídne například snímek Claudie Müller Elfriede Jelinek – Jazyk urvaný ze řetězu (Elfriede Jelinek – Die Sprache von der Leine lassen), který je autentickým portrétem jedné z nejvíce diskutovaných postav rakouské soudobé literatury, kontroverzní spisovatelky, feministky a nositelky Nobelovy ceny. Dokumentaristé Simon Guy Fässler a Andreas Müller pak pozvou ve filmu Ruäch na cestu po stopách dnešních Jenišů, marginalizovaného kočovného národa, který se historicky pohyboval ve Švýcarsku a jeho sousedních státech. Film turecko-německého režiséra Cema Kaye Láska, západní marky a smrt (Liebe, D-Mark und Tod) pak pomocí ukázek z koncertů, rozhovorů a skvělých archivních snímků dokumentuje tureckou hudbu v Německu – od folkových balad po rockové protest-songy.

Das Filmfest se uskuteční od 19. do 24. října v pražských kinech Lucerna a Atlas, od 30. října do 5. listopadu v brněnském kině Art a od 1. do 9. listopadu zamíří do olomouckého sálu Mozarteum Arcidiecézního muzea. Přesný program bude na webových stránkách www.dasfilmfest.cz zveřejněn do konce září. Přehlídku spolupořádají Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

Comments

comments

Vyhledat