Česko-německý hudební večer k 80. výročí konce války připomene význam svobody

V pražském Goethe-Institutu se ve čtvrtek 28. května koná veřejný program, který představí příběhy vybraných osobností z řad českých a německých hudebníků, spisovatelů, politiků a šlechticů, jež spojoval odpor proti nacistické diktatuře. Večer, v jehož rámci zazní i světová premiéra nové skladby Philippa Ortmeiera, připravili tvůrci ve spolupráci s festivalem Talichův Beroun, nadací Život umělce, s partnerstvím OSA, spolkem Adalberta Stiftera a Goethe-Institutem.
„Večer připomene nejen 80. výročí konce druhé světové války, ale i trvalý význam lidské statečnosti a svobody,“ komentuje hudebník a pedagog Ladislav Horák: „Náš program reflektujte těžké období českých dějin a zároveň je symbolickým poděkováním vybraným osobnostem, které musely čelit nacismu, například Karlu Čapkovi, Václavu Talichovi, Zdeňku Bořkovi-Dohalskému či Helmuthui Jamesi von Moltke“ dodává Horák.
Hodinovým programem provede diváky historik Zdeněk Hazdra. Zazní verše Josefa Kainara či skladba Zřícená katedrála, k níž byly Václavu Trojanovi bolestnou inspirací ruiny drážďanské katedrály Nejsvětější Trojice. Sólistka Národního divadla Sylva Čmugrová vystoupí se svým podáním Gomezovy Ave Maria, dojde na Cigánské melodie Antonína Dvořáka i na výběr z Národních písní, které Jan Masaryk nahrál s operní divou Jarmilou Novotnou. Pietní atmosféru večera prohloubí dílo E. F. Buriana, konkrétně skladba My mrtví žalujem, komponované na slova neznámé autorky popravené v Birkenau. Vyvrcholením programu bude světová premiéra skladby Terra Silentium ort. 94, napsané pasovským skladatelem Philippem Ortmeierem přímo pro tuto příležitost. Ten bude rovněž večera osobně účasten.
„A v neposlední řadě si všimneme i Thomase Manna. V letošním roce si připomínáme 150. výročí jeho narození, což je pro Goethe-Institut mj. šancí k vyprávění celé řady mannovských příběhů. Třeba toho o spisovateli a pozdním demokratovi, který se stal rozhodným odpůrcem nacismu – a mimochodem i československým občanem,“ dodává ředitelka Goethe-Institutu Anaïs Boelicke.
Koncertní program se po Praze díky Spolku Adalberta Stiftera představí rovněž v Mnichově.
Hudebně-literární koncert DĚKUJEME!
28. května 2025 od 19:00 hodin
Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha 1