Desátý ročník hudebních cen Vinyla zná své nominace
Debut mladé písničkářky Amelie Siby, ale také devátá řadová deska kapely Květy a aktuální nahrávky projektu Black Tar Jesus a kvarteta Tábor letos v kategorii Deska roku nominovala porota hudebních cen Vinyla. Amelie Siba a Tábor dále aspirují také na ocenění Objev roku, společně s rapovým triem 58G a Člověkem krve. Na Počin roku byly nominovány aktivity labelu Divnosti, hudební festival Jednota Kalvárie a kompilace Sing Sing Revolution Vol.1. Slavnostní vyhlášení cen včetně udělení nového ocenění pro mladé publicisty do 27 let proběhne 24. února 2021 v pražském Lucerna Music Baru.
NOMINACE 2020
DESKA ROKU
Amelie Siba – Dye My Hair
Black Tar Jesus – Year Insane
Květy – Květy Květy
Tábor – Liebe
OBJEV ROKU
58G
Amelie Siba
Člověk krve
Tábor
POČIN ROKU
Aktivity labelu Divnosti
Jednota Kalvárie
Kompilace Sing Sing Revolution Vol.1
Na Desku roku byla pro shodný počet bodů nominována čtyři alba. Na ocenění se svým debutovým albem Dye My Hair aspiruje písničkářka Amelie Siba, která svůj průlom do první ligy domácí alternativní scény zažila ještě před dovršením dvacátého léta svého věku. Svými příběhy zlomených srdcí i mlžných vzpomínek na dětství se skvěle trefila do rozjímavé nálady lockdownů a social distancingu. Dobře načasovat svou novou desku Květy Květy se po dvaceti letech na hudební scéně povedlo ale také kapele Květy kolem Martina E. Kyšperského, jejímž tématem jsou vztahy, touhy a izolace člověka v moderním světě. A vztahů se týká i třetí album Year Insane Tomáše Kopáčka, jediného stálého protagonisty Black Tar Jesus, do nějž jsou vepsány divoké měsíce, které prožil po traumatickém rozchodu. Odlišné pozadí pak mají písně zrozené z čundrů po Sudetech na debutovém albu Liebe od kvarteta Tábor, které propojuje odkaz spirituálního folku Ondřeje Janoty, psychedelické výlety Neila Younga či okultní větev britského rocku.
„Uplynulý rok přál albům, která se věnují mezilidským vztahům. Dlouhé období pandemie důležitost zdravých vztahů ještě prohloubilo, jsou potřebné pro začínající i zkušené hudebníky, pro každého z nás,“ říká jeden z koordinátorů cen Pavel Uretšlégr.
V kategorii Objev roku, kde se znovu objevují Amelie Siba a Tábor, porota nominovala také rapové trio 58G, které dal dohromady Tomáš Kučera alias TK27, známý jako „rapující fotbalista“ z Teplic. Na debutu 58 tape vol.1 trojice servíruje ohlasy hiphopových subžánrů jako jsou grime, trap nebo drill smíchané s nevábnou realitou života v jihlavských ulicích. Z jiného úhlu k hudbě na prvotině V kuchyni přistupuje písničkář Jan Senft vystupující pod jménem Člověk krve. Duchem navazuje na českou trampskou tradici i předrevoluční písničkáře a v jeho poetickém indie folku ožívají magické příběhy z jeho rodného kraje kolem Stříbrné Skalice.
Mezi nominovanými na Počin roku jsou aktivity labelu Divnosti, hudební festival Jednota Kalvárie a kompilace Sing Sing Revolution Vol.1. Slavnostní vyhlášení cen proběhne 24. února 2021 v pražském Lucerna Music Baru. Vizitky všech nominovaných naleznete níže.
„V Počinu se suverénně prosadila také publikace Všechny kočky jsou šedé od Karla Veselého a Miloše Hrocha, její autoři se ale vzhledem ke členství v radě Vinyly nominace vzdali,” říká za koordinátory cen Tomáš Grombíř, a doplňuje: „Vinyla letos slaví 10 let existence. K výročí připravujeme několik novinek a akcí. Jednou z nich je třeba Cena Jany „Apačky“ Grygarové, tedy ocenění pro mladé hudební publicistky či publicisty, čímž chceme přispět k větší prestiži tohoto oboru. Uzávěrka přihlášek je stále otevřená až do 31.12.2020.”
Profily nominovaných
DESKA ROKU
Amelie Siba – Dye My Hair
Pražská písničkářka Amelie Siba si prožila svůj velký průlom ještě před dovršením dvacátého léta svého věku. V roce 2019 debutovala EPčkem It Was Nice to Meet You a následně zvítězila v talentové soutěži 1band2play pořádané časopisem Full Moon. Po vydání jejího debutového alba Dye My Hair už ale nestačí mluvit jen o velkém talentu – deska ji rovnou katapultovala do první ligy domácí alternativní scény. Nahrávka nabízí zasněné indiefolkové melodie s delikátní elektronikou protkané pokojíčkovou intimitou. Se svými příběhy zlomených srdcí i mlžných vzpomínek na dětství se Amelie Siba skvěle trefila do rozjímavé nálady lockdownů a social distancingu.
https://teargarten.bandcamp.com/album/dye-my-hair
Black Tar Jesus – Year Insane
Rok 2020 byl pořádně šílený, ale „year insane“, o kterém je řeč v názvu desky Black Tar Jesus přišel pro jediného stálého protagonistu kapely Tomáše Kopáčka ještě o něco dřív. Na třetí řadové desce Black Tar Jesus – první po dlouhých sedmi letech – jsou zapsané divoké měsíce, které prožil po traumatickém rozchodu. Večírkové historky z Ankali, rauš i těžká deprese, Year Insane míchá opojný psychedelický koktejl z žánrových ingrediencí, jako jsou shoegaze, bedroom pop nebo emo. Deska ale zároveň duchem svojského diy navazuje na jeho předchozí projekty Mon Insomnie, Tempelhof, Peter Vtin, India nebo Latviri, z nichž některé slavily úspěchy i v zahraničí. Při natáčení desky Black Tar Jesus sestavu posílil bubeník Ondřej Blaha, se zvukem pomohl Oliver Torr.
https://blacktarjesus.bandcamp.com/album/year-insane
Květy – Květy Květy
Třetí nominace na Vinylu pro brněnské kvarteto, které operuje na domácí alternativní scéně už dvacet let. Navážou tentokrát Květy na úspěch z roku 2013, kdy proměnili nominaci na desku roku za Bílé včely? Jejich deváté řadové album Květy Květy přišlo po krátkém odpočinkovém období vyplněném sólovými deskami jednotlivých členů. K triu Martin E. Kyšperský – Aleš Pilgr – Ondřej Kyas se nově přidal bubeník Jakub Kočička a dodal kapele znovu o něco rockovější drive. Materiál z novinky ale jako tradičně charakterizuje hlavně melancholický písničkářský rukopis Martina E. Kyšperského – tématy desky jsou vztahy, touhy naplněné i nenaplněné a izolace člověka v moderním světě. I po dvou dekádách existence neztratil alternativní folk-rock Květů nic na svém kouzlu.
Tábor – Liebe
Písně zrozené z čundrů po Sudetech, nocování pod širákem a pak ukuté do podoby hypnotických rockových masívů. Materiál z debutového alba kvarteta Tábor začal svůj život jako básně z cest Davida Vály (Vole). K jejich zhudebnění si přizval Magdalénu na harmonium, basáka Adámka (Or, Ditmar) a bubenici Kateřinu z dua Oswaldovi. Magie setkání zafungovala a ve studiu Davida Zemana (Kalle) v Táboře (kde jinde) vznikla deska, která propojuje odkaz spirituálního folku Ondřeje Janoty, psychedelické výlety Neila Younga či okultní větev britského rocku. New weird Czechia.
https://stoned-to-death.bandcamp.com/album/liebe
OBJEV ROKU
58G
Z fotbalových Teplic až na rapový trůn. Tomáš Kučera alias TK27 si vysloužil zájem médií (i fotbalových funkcionářů) pichlavou hostovačkou na tracku Cashanovy Bulhara a Labella, rozhodně ale nikdy nechtěl zůstat pouhou kuriozitou „rapujícího fotbalisty“. 58G je jeho jihlavské trio, které na svém debutu 58 tape vol.1 servíruje ohlasy hiphopových subžánrů jako jsou grime, trap nebo drill smíchané s nevábnou realitou života v jihlavských ulicích. TK27, Doktor a Humla natočili nekompromisní pozdrav z českého maloměsta pozdního kapitalismu a jeden z nejlepších rapových debutů posledních let.
https://www.facebook.com/58gSouthead
Amelie Siba – viz výše
Člověk krve
Písničkář Jan Senft vystupující pod jménem Člověk krve hraje písně z lesů a opuštěných kostelů. Svoji debutovou dlouhohrající desku V kuchyni mohl natočit díky pomoci fanoušků na serveru HitHit a podílel se na ni i producent Tomáš Tkáč (Něco Něco, Pris), na jehož labelu Divnosti vyšla. V poetickém indie folku Člověka krve ožívají magické příběhy z jeho rodného kraje kolem Stříbrné Skalice a k originalitě mu pomáhá i použití archaických slov. Duchem pak Člověk krve navazuje na českou trampskou tradici i předrevoluční písničkáře.
https://clovekkrve.bandcamp.com/
Tábor – viz výše
POČIN ROKU
Aktivity labelu Divnosti
Pražský hudebník a producent Tomáš Tkáč měl velmi plodný rok 2020 – vyšly nové řadové desky jeho projektů Pris a Něco něco a také jeho první sólový počin. Dál se producentsky podílel na deskách Člověka krve, Party vynikající lidí, Neřvi mi do ucha nebo Makak akustikus. Všechny tyto aktivity zastřešuje jeho label Divnosti, který vznikl v roce 2019 a v následujícím roce se proměnil v oázu zajímavých českých alternativních kapel – vyšlo zde hned sedm nových desek. Spojoval je ne jeden žánr, ale důvěra v češtinu a Tkáčovy inovativní aranžerské postupy.
https://divnosti.bandcamp.com/artists
Jednota Kalvárie
Nejdřív to vypadalo trochu jako šílenství – hudební festival na barokním poutním místě na vrchu Kalvárie nad obcí Ostré v Ústeckém kraji navíc uprostřed pandemického léta. Promotérský spolek Jednota ale dotáhl svůj plán do konce – jednodenní akce na konci srpna se mohla pochlubit výstavním lineupem, kterému vévodili kanadsko-berlínský dronemetaloví klasikové Nadja a finská experimentální hudebnice Islaja. Přidanou hodnotou byly výhledy na pahorky severních Čech, které z Jednoty Kalvárie udělaly hudební festival na způsob spirituální poutě.
https://www.facebook.com/events/s/jednota-kalvarie/267911560977336
Kompilace Sing Sing Revolution Vol.1
Pražský kolektiv Sing Sing Soundsystem shromažďuje hudební spiklence propojené vinohradskou zkušebnou kapely Dukla. Právě tady se usadil Igor Bruso (Deaths) po návratu z Berlína a začal shromažďovat nahrávky zajímavých kapel z podhoubí pražské indierockové scény. Výsledná kompilace Sing Sing Revolution Vol.1 je trochu manifest a trochu kronika divokého roku – kromě Deaths, Dukly a nebo už zavedeného projektu Kurisutaru jsou na ní ke slyšení i čerstvé objevy Maryland, Jo Mama nebo Florbal. Sing Sing Revolution Vol. 1 je o přátelství, spolupráci a vzájemné podpoře lidí, kteří mají lehce odlišný přístup k hudební tvorbě, ale pojí je společné nadšení a silné pouto sdíleného prostoru a času.
https://singsingsoundsystem.bandcamp.com/album/sing-sing-revolution-vol-1