Design kolem nás: Nůžky Fiskars

foto Adam Štěch
foto Adam Štěch
Ikonické předměty i obskurní unikáty, které jsou všude kolem nás, bude kurátor a publicista Adam Štěch představovat ve svém volném cyklu Design kolem nás.
Každý díl ze série se zaměří na jeden konkrétní příklad z historie designu tak, jak ho Adam zachytí během svého každodenního života, na cestách i v práci. Fotografii zachycující dotyčný předmět v autentickém prostředí vždy doprovodí stručný výklad o historii i relevanci daného designu v dnešní době.

Nůžky Fiskars 

Jejich oranžová barva a organické tvary rukojetí ve mně pokaždé vyvolají příjemný pocit. Ještě aby ne. Design nůžek Fiskars zosobňuje všechny pozitivní ideály poválečného modernistického designu ve Skandinávii. 

Před pár dny si jeden pár klasických nůžek Fiskars pořídil můj bratr Jakub, aby si s nimi mohl precizně vystřihovat papírové modely. Okamžitě jsem se je rozhodl vyfotit a použít jako první díl mé osobní encyklopedické série Design kolem nás, který vás bude na Proti šedi seznamovat s vybranými předměty z historie designu, které potkávám v mém každodenním životě. 

Finská klasika

Finská vesnici Fiskars, kde žije asi 1000 obyvatel, se proslavila právě díky výrobě nůžek, nožů a dalších praktických pomocníků do domácnosti i na zahradu. Byla založena v roce 1649. Svůj globální úspěch nastartovala ve druhé polovině minulého století, kdy vytvořila mimo jiné jednu z ikon finského moderního designu. Nůžky Classic byly uvedeny na trh v roce 1967. Jejich designér Olof Backstrom v nich dokonale propojil praktický design a konstrukční stránku s perfektně ergonomicky zpracovanou rukojetí. Jako by usiloval o to, aby se díky jeho nůžkám přirozeně prodloužila lidská ruka a získala novou funkci.

Skandinávský přístup k organickému designu se tak v tomto případě projevil v dokonalé ergonomii každodenního průmyslového výrobku. Jeho oranžová barva, která byla nakonec vybrána v podstatě náhodou, mu jen dodala svou ikoničnost. Barva totiž zůstala při prototypování nůžek ve stroji po výrobě jiného předmětu. A tak jí technologové použili. Líbila se jim natolik, že byla použita i pro sériovou výrobu. Nůžky mají nejednom kvůli jejich oranžové barvě ve sbírkách i přední muzea designu včetně Muzea moderního umění. Vy si toto mistrovské dílo finského designu můžete pořídit za méně než 500 kč v běžné síti obchodů.            

Comments

comments

Vyhledat