Design svatovítských varhan bude unikátní. Lidé mohou adoptovat píšťalu

 

Dílna předního varhanáře Gerharda Grenzinga zatím hlásí tři pětiny vyrobených píšťal nových svatovítských varhan. Ty nyní získaly i jedinečnou uměleckou podobu. O vzhled nástroje se postará designérský tým společnosti ŠKODA AUTO, která je jedním z generálních partnerů celého projektu.

Po staletí v katedrále sv. Víta chyběly plnohodnotné varhany. V loňském roce odstartovala národní sbírka na nový varhanní nástroj, který zvukově obsáhne celý prostor katedrály a důstojně tak završí její dostavbu. Malé a velké firmy, instituce a jednotlivci vybrali již více než 65 milionů korun. „Energie, s jakou se tolik lidí i společností zapojilo, nás upřímně dojala. Je skvělé vidět, že naše země má společná témata, které nás dokáží strhnout a spojit, abychom učinili něco dobrého,“ říká kardinál Dominik Duka, který stál u zrodu celého projektu.

V přední varhanářské dílně už nástroj několik měsíců vzniká, momentálně jsou vyrobeny tři pětiny píšťal, pracuje se na vzdušnicích, mechanice, vzduchovém systému a řadě dalších varhanních komponent. „Varhany už dokonce i poprvé zahrály,“ popisuje Štěpán Svoboda, organolog a manažer projektu, „a to u příležitosti stého výročí naší republiky. Při návštěvě varhanářské dílny nám pan Grenzing přichystal překvapení, právě dokončený rejstřík Chamade – španělskou trompetu. Česká a slovenská hymna se tak v podání varhaníka Pavla Černého staly vůbec prvními skladbami přehranými na vznikajícím nástroji pro svatovítskou katedrálu.“

foto Amic

Šperk pro katedrálu

Neznámou byla dosud podoba varhan. Nadační fond Svatovítské varhany dnes představil návrh designu nástroje, který darovala společnost ŠKODA AUTO. „Naše značka je úzce spojená s rozvojem mobility i ekonomiky od momentu zrodu Československa před 100 lety. Je nám proto ctí navrhnout projektu varhan vedle generálního partnerství také jeho unikátní vizuální podobu,“ říká člen představenstva Bohdan Wojnar.

Za ŠKODA Design projekt vedl designer Peter Olah, který má na starosti interiéry vozů ŠKODA, ale je například také autorem skleněných trofejí pro Tour de France. „K designu nástroje nás inspirovala cesta na sever Čech do krajiny proslavené výrobou českého křišťálu a zastávka u Panské skály, které se pro její tvar říká Varhany. Když tato skála v zimě zmrzne, led na ní vytvoří ozdoby velmi podobné právě křišťálu. A právě tento pocit v jeho minimalistické formě chceme přinést do katedrály a vytvořit šperk, který ji ozdobí s plným respektem k její historické hodnotě,“ říká Peter Olah.  

Design varhan bude exkluzivně představen také na benefičním koncertu na podporu Svatovítských varhan, který se koná v katedrále v pátek 16. listopadu od 20 hodin. Živě jej bude přenášet kanál ČT2 a diváci mohou nejen přispět na výstavbu varhan, ale také si třeba adoptovat vlastní píšťalu a navždy se tak zapsat do dějin symbolu naší vlasti.

Varhany se v katedrále rozezní v roce 2020

V Barceloně mezitím i nadále pokračuje stavba varhan. „Až budou dokončeny všechny díly varhan, nástroj bude v průběhu léta příštího roku postupně sestaven, ozvučen a odzkoušen. Na příští výročí státnosti by pak měl proběhnout první koncert, stále v dílně pana Grenzinga. Poté bude nástroj opět rozložen, na počátku roku 2020 převezen do Česka, znovu sestaven na katedrálním kůru a definitivně intonován. V katedrále by měl stát na jaře roku 2020,“ vypočítává Štěpán Svoboda.

Sbírka i nadále úspěšně pokračuje, zbývá ještě vybrat zhruba patnáct milionů korun. Celková cena za varhany se po nezbytné úpravě projektu na základě uskutečněných akustických zkoušek v katedrále a s ohledem na potřebu zachovat volný pohled na rozetu nad západní kruchtou v co nejvyšší míře zvýší o pět milionů korun. „Lidé i firmy mohou přispívat libovolné částky nebo si adoptovat vlastní píšťalu. Těch zbývá k adopci ještě přibližně polovina, tedy okolo 3 000 kusů, z nichž je 24 velkých prospektových,“ doplňuje Pavel Smutný, president nadačního mecenášského fondu Bohemian Heritage Fund, který s organizací sbírky na svatovítské varhany pomáhá.

 

 

Více informací o projektu, možnost přispět či adoptovat píšťalu najdete na www.svatovitskevarhany.com.

 

Comments

comments

Vyhledat