Divadelní inscenace s tématem smrti uvidíte ve volyňské Galerii Na shledanou

Geisslers Hofcomoedianten: Tanec smrti / Foto  Tomáš Glasberger
Geisslers Hofcomoedianten: Tanec smrti / Foto Tomáš Glasberger

Podzimní část cyklu Galerie Na shledanou živě je zaměřena na divadelní představení dotýkající se tématu umírání. Až do dušičkového víkendu se postupně představí Geisslers Hofcomoedianten se svou site-specific performance Tanec smrti, Eliška Brtnická předvede pohybově-výtvarnou báseň Enola inspirovanou tragédií v Hirošimě a Michala Piskačová přiblíží umění storytelligu. Cyklus zakončí dušičkové dobrodružství určené dětským divákům, ve kterém nebude chybět průvod na hřbitov a tematická loutková pohádka Víti Marčíka. Všechny akce se uskuteční v prostorách Galerie Na shledanou umístěné v budově plánované smuteční síně volyňského hřbitova a blízkém okolí.

„Po prázdninové pauze se v Galerii Na shledanou opět vracíme k tématu smrti. Těší mě, že se v podzimním pokračování podařilo propojit tolik rozmanitých přístupů k divadelní tvorbě. Od objektového divadla, přes tanec a vzdušnou akrobacii na hrazdě, až po site-specific a loutkové představení pro děti. láká ředitel Kultury Volyně Martin Roškaňuk.

Druhý večer bude patřit výpravě do představivosti. Historky, povídky i pohádky z různých koutů světa na téma, které nás všechny spojuje, ožijí v mihotavém světle svíček 29. září. Kdo je mrtvý a kdo živý? Můžeme před smrtí utéct? A chtěli bychom? Storytelling jako tradiční a jednoduchý způsob, který skrze magickou sílu slova dokáže zázraky, přiblíží zakladatelka spolku Verbarium Michala Piskačová.

12. října nad hlavy diváků vyšplhá performerka a autorka inscenace Enola Eliška Brtnická. Výtvarně pohybová báseň s prvky vzdušné akrobacie je inspirovaná tématem přeživších atomového útoku v Hirošimě, legendou o tisíci jeřábech a japonskými estetickými principy. 

Eliška Brtnická: Enola / Foto Vojtěch Brtnický

O dva týdny později, 25. října, vykročí soubor Geisslers Hofcomoedianten přímo mezi hroby volyňského hřbitova v divadelní site-specific Tanec smrti. Smuteční průvod jako připomínka radosti v režii Michaely Váňové je inspirován stejnojmenným cyklem malovaných fresek špitální chodby hospitálu v Kuksu.

Sérii zakončí dušičkové dobrodružství věnované dětem. Poslední neděli před Svátkem všech svatých ho odstartuje výtvarná dílna, po níž se malí diváci společným průvodem vydají na hřbitov. V Galerii Na shledanou se odehraje loutková pohádka Víti Marčíka staršího O holčičce, která se ještě nenarodila určená všem, kteří se nebáli narodit a teď mají strach z umírání.

Cyklus Galerie Na shledanou živě pořádá Kultura Volyně ve spolupráci s Tancem Praha a Novou sítí. Projekt byl finančně podpořen městem Volyně, Jihočeským krajem a Státním fondem České republiky. 

Víc informací o projektu a vstupenkách najdete na www.kultura-volyne.czna sociálních sítích Kultury Volyně. 

Comments

comments

Vyhledat