Divadlo Archa uvádí novou gamingovou performance Jana Mocka

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Fenoménu virtuálních měst se věnuje nová inscenace Jana Mocka Virtual Ritual. Gamingová performance přivádí diváky do paralelního světa online videoher, kde jim budou průvodci urbanista Osamu Okamu, youtuber Atlet a fotografka Adéla Vosičková. Premiéry se uskuteční 2. a 3. října 2019 v Divadle Archa. Vrcholí tím čtyřletý kulturní projekt Shared Cities: Creative Momentum.

Virtual Ritual je gamingová performance, která své diváky přivádí do paralelního světa online videoher. Je průzkumem digitální společnosti, již vytvářejí miliony lidí, kteří se každý den po celém světě logují do rozsáhlých herních světů, ve kterých je možné téměř cokoliv.  Každá hra má ale svoje pravidla. 

V projektu objevujeme fenomén virtuálních měst, ve kterých se odehrávají populární videohry. Na takových digitálních platformách se potkávají a spolu komunikují denně miliony lidí z celého světa, takže je to svým způsobem nový společenský prostor, nové město, ve kterém platí jiná pravidla než v tom reálném. Máme tři performery v jejichž doprovodu vyrazíme otestovat potenciál digitálního města“, popisuje inscenaci režisér Jan Mocek. 

Urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet a fotografka a gamerka Adéla Vosičková – tři performeři vytvoří expertní gamingový panel, aby odhalili virtuální i reálné rituály, které formují zdálnivě beztížný svět videoher. Co všechno může být předmětem hry?  Jaké normy, pravidla chování je možné překročit ve virtuálním prostoru? A v realitě? Jakou roli hrají herní principy v naší společnosti? Za pomoci originálního použití live videa, 3D animací a YouTube formátů, poukazuje performance Virtual Ritual na skryté souvislosti mezi realitou a virtuálním prostorem, které na pozadí rychle rostoucího herního průmyslu nabývají na důležitosti.

Inscenace je koprodukována Goethe Institutem, Divadelm Archa a Sixhouses v rámci programu Shared Cities: Creative Momentum 

Shared Cities: Creative Momentum (SCCM) je čtyřletý kulturní projekt, který spojuje jedenáct partnerských organizací ze sedmi významných evropských měst: Bělehradu, Berlína, 

Bratislavy, Budapešti, Katovic, Prahy a Varšavy. SCCM vytvořil mezinárodní kreativní platformu na rozmezí architektury, umění, urbanismu a sdílené ekonomiky, která přispívá k proměně měst. V letech 2016 až 2020 se koná více než 300 aktivit – festivalů, filmů, výstav, uměleckých rezidencí nebo případových studií. Cílem projektu je ukázat městským obyvatelům, že jejich participace a spolupráce je zásadní pro vytvoření příjemného a hodnotného městského prostředí. Kreativním centrem projektu je Praha, kde tvoří hlavní tým Goethe-Institut, Česká centra a reSITE. 

www.sharedcities.eu/thefinale/

Tři otázky pro Jana Mocka

foto: pořadatel akce

Kterými třemi slovy byste popsal svůj nový projekt Virtual Ritual?
Helikoptéra, melee, deathmatching.

Co vás na tomto projektu nejvíc vzrušuje?
Zajímá mě hledat spojitosti mezi virtuálním a reálným. Často se setkávám s názorem, že videohry jsou jenom zábava pro děti nebo že je to únik před realitou. Herní průmysl ale v posledních letech vyrostl takovým způsobem, že začal měnit  způsob, jakým se bavíme, jak spolu komunikujeme a kde se setkáváme. Virtuální a reálné už nelze oddělovat, jedno zasahuje do druhého a obojí je třeba brát vážně. 

Proč by se na představení měl divák přijít podívat?
Performance může inspirovat lidi, kteří nerozumí počítačovým hrám nebo youtuberingu a považují je za něco generačně vzdáleného. Stejně tak může změnit perspektivu divákům, kteří naopak rozumí a přišli se do divadla podívat na svého oblíbeného youtubera.

Comments

comments

Vyhledat