Dokument Napoleon – ve jménu umění ukáže uměleckou stránku slavného vojevůdce

Foto Napoleone Jeremy Irons Braidense C Francesco Prandoni 522
Foto Napoleone Jeremy Irons Braidense C Francesco Prandoni 522

O Napoleonovi se říkalo, že stránkami knih prosvištěl se stejnou vervou jako bitevními poli. Vztah legendárního francouzského vojevůdce s uměním byl ale vždy nadmíru komplikovaný. Místy ho totiž tvořila až zvláštní rozporuplnost. Snímek Napoleon – ve jménu umění se vrací k odkazu, který po sobě tento velikán zanechal především v italské kultuře – a skládá tak netradiční hold ke 200. výročí jeho smrti. Dokumentární rekonstrukci, kterou provází oscarový herec Jeremy Irons, uvede do kin Aerofilms od 11. dubna.

 

Strádající v exilu na odlehlém ostrově Svatá Helena, Napoleon (1769–1821) si před svou smrtí zapsal do pamětí, že doufá, že jednoho dne nebude obdivován pouze za své vojenské úspěchy, ale i za to, že lidem přinesl kulturu a krásu, položil základ státnímu školskému systému i moderní myšlence takzvaného univerzálního muzea, které je vlastněno všemi a otevřeno prostému lidu.

 

Jako nadšeného čtenáře a obdivovatele umění totiž nepoháněla Napoleonovy kroky pouze touha po moci a věčné slávě, ale i potřeba dosáhnout vědění a spojit své jméno s odkazem dávných civilizací. Proto během svých tažení zejména Itálií a Egyptem podporoval výzkum a archeologické vykopávky, což šlo ruku v ruce s rozsáhlým krádežím uměleckých děl.

 

Trailer k filmu Napoleon – ve jménu umění ke zhlédnutí zde.

 

Jeho zásahy ovšem přispěly také k významným nálezům, jako například v případě Rosettské desky, kamenného fragmentu, který pomohl rozluštit egyptské hieroglyfy. Vedly také k založení muzeí Louvre v Paříži a později také Pinacoteca di Brera v Milanu.

 

Právě v místní Katedrále Narození Panny Marie se v dokumentárním snímku Napoleon – ve jménu umění poprvé setkáváme s jeho průvodcem, anglickým hercem Jeremym Ironsem. Milánské Duomo totiž v květnu 1805 hostilo Napoleonovu korunovaci italským králem.

 

Tehdy tu také poprvé zaznělo Te Deum, pro tuto příležitost speciálně zkomponovaná a odehraná slavnostní skladba. Film Giovanniho Piscagliy jí nechává monumentální prostor milánské katedrály po staletích znovu rozeznít poté, co se její noty podařilo teprve nedávno objevit ve státních archivech.

 

Dokument Napoleon – ve jménu umění je první ze série jarního cyklu Umění v kině. Poté bude následovat snímek Benátky – nekonečně avantgardní a Tutanchamon – poslední výstava.

 

Comments

comments

Vyhledat