Elements of AI: do Česka přichází bezplatný online kurz o umělé inteligenci

Neziskový spolek prg.ai ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým v Praze, Univerzitou Karlovou a Úřadem vlády České republiky přináší českou verzi populárního online kurzu Elements of AI, který vznikl ve spolupráci Helsinské univerzity a společnosti Reaktor.

 

Cílem programu je přiblížit české veřejnosti základy umělé inteligence, zvýšit vzdělanost populace a přispět k rozvoji české ekonomiky. Kurz bude oficiálně spuštěn 25. 3. 2021 online událostí na YouTube, na níž vystoupí významní představitelé z řad veřejného, soukromého, akademického a výzkumného sektoru.

 

„Do Elements of AI se po celém světě zaregistrovalo už přes 620 000 účastníků z více než 170 zemí. Velice mě těší, že bude tento otevřený online kurz i v češtině. Lidé se do něj mohou navíc hlásit zcela zdarma,“ říká Lenka Kučerová, ředitelka spolku prg.ai.

Cíl: Ukázat lidem, co umělá inteligence umí, jak funguje a jaké s sebou přináší klady i rizika

Elements of AI vznikl na jaře 2018, a to jako společný projekt Helsinské univerzity a finské společnosti Reaktor. Během finského předsednictví v druhé polovině roku 2019 se Finové rozhodli kurz přeložit do všech jazyků Evropské unie, a tak díky kooperaci s Evropskou komisí začaly vznikat jednotlivé lokalizované verze. V současnosti je jich už dvacet.

 

O přípravu české verze programu se postarala nezisková iniciativa prg.ai společně s Českým vysokým učením technickým v Praze, Univerzitou Karlovou a Úřadem vlády České republiky. Účastníkům budou v absolvování kurzu pomáhat studenti a pedagogové z ČVUT a UK, a to na sociální síti Discord a v dedikované skupině na Facebooku. Úspěšní absolventi Elements of AI získají digitální certifikát. Finanční podporu na propagaci kurzu zajistil Pražský inovační institut.

 

„Elements of AI je určen široké veřejnosti. Jeho cílem je ukázat, co umělá inteligence umí, jak funguje a jaké s sebou přináší klady i rizika. Tím se snaží podpořit také kritické myšlení ohledně přijímání nových technologií,“ říká Michal Pěchouček, spoluzakladatel prg.ai, vedoucí Centra umělé inteligence Fakulty elektrotechnické na ČVUT a technický ředitel společnosti Avast.

„Je skvělé vidět, že se online kurz ujal napříč Evropou. Rozšířit v Česku povědomí o základech fungování umělé inteligence bude důležité i vzhledem k blížícímu se návrhu regulace AI v Evropě, kterou v dubnu předloží Evropská komise,“ doplňuje Jan Míča, vedoucí oddělení evropské digitální agendy na Úřadu vlády.

Oficiální spuštění: 25. 3. 2021 v 16:30 na YouTube

Oficiální spuštění Elements of AI proběhne ve čtvrtek 25. 3. 2021 v 16:30, a to živým přenosem na YouTube. Vystoupí při něm primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, akademici z ČVUT a Univerzity Karlovy, zástupci Úřadu vlády ČR a Velvyslanectví Finska nebo zástupci společností Avast, Google a Škoda Auto či organizací Czechitas a Česko. Digital, které se dlouhodobě zasazují o zvýšení vzdělanosti české populace.

Stream bude moderovat česká popularizátorka umělé inteligence Sara Polak. Zájemci o účast na online eventu a přihlášení do kurzu se mohou již nyní zapsat na stránkách spolku prg.ai.

 

Český unikát: Vzdělávací videa, která účastníky provedou kurzem

Jako v jediné zemi bude v Česku kurz podpořen sérií videí, kterými bude provázet popularizátorka Sara Polak v tandemu s předním českým odborníkem Tomášem Mikolovem. Cílem videí bude zpřístupnit účastníkům svět umělé inteligence a obsah kurzu. Jejich didaktická část vznikne pod taktovkou kreativní agentury Bad Apple Collective. Vytvoření celé série bude finančně podpořeno organizací Czechitas.

Do propagace Elements of AI v Česku se zapojí také firma Google, která zde loni spustila iniciativu Grow with Google – Pomáháme Česku růst, jejímž cílem je podpořit českou společnost a ekonomiku v době pandemie. Společnost se ve spolupráci s partnery zavázala pomoci dalším 130 tisícům českých podnikatelů a jednotlivců

Comments

comments

Vyhledat