Erotická knížka Bohemian Taboo Stories uspěla i v zahraničí. Američané autorům gratulovali

Michal Rejzek, foto archiv MR
Michal Rejzek, foto archiv MR

Bohemian Taboo Stories je kniha plná fotek i textů na téma sex. Vyšla už před několika měsíci, ale doteď se kolem ní něco děje a ještě dít bude. Přinášíme proto rozhovor s Michalem Rejzkem, který vše zpunktoval.

O vaší knížce se hodně mluví, ale jaké vlastně byly začátky celého nápadu? A jak se změnila původní idea, než kniha skutečně vyšla?

Už několik let jsem přemýšlel o tom, jak se pokusit spustit diskusi týkající se především erotického umění, kterému se, podle mého, u nás nedostávalo adekvátního prostoru. A čím víc jsem se o to téma zajímal, došlo mi, že ta problematika významně přesahuje oblast umění.

Formátů, které jsem zvažoval bylo víc, od časopisu, přes galerii až po festival erotického umění. Všechny tyto věci jsou stále ve hře a pracujeme na tom, aby postupně mohly začít fungovat. Nakonec mi ale přišlo nejzajímavější začít knihou, ve které bychom nejen představovali osobnosti, které se sexualitou pracují, ale také dali šanci nadějným a talentovaným spolutvůrcům, aby mohli vytvořením Bohemian Taboo Stories prezentovat svůj um.

Česká společnost je docela liberální, přesto, máte nějaké reakce ve smyslu, že už to je moc?

Ne, zatím jsme žádnou takovou reakci nezaznamenali. Zdá se, že čtenáři i média pochopili, co a proč děláme, a že, ačkoliv je naše kniha, co se týká sexuality, a to i té explicitní, velmi otevřená, se nejedná o žádnou bulvární senzaci.

Recenze, které na knihu vyšly, jsou vesměs velmi pochvalné. Samozřejmě nám vyčetly i nějaké chyby a nedostatky, ale teď už víme, co příště udělat jinak. Tu message, kterou jsme ale chtěli vyslat, se nám vyslat podařilo, a z faktu, že to ve společnosti skutečně zarezonovalo, tak z toho máme opravdu velkou radost.

Jak se přidávali další spoluautoři, jak byli oslovováni, a jak na nabídku reagovali?

Já tuto oblast a téma sleduji a zkoumám dlouho. Potkávám se s mnoha zajímavými lidmi a mám skvělé přátele. Oslovoval jsem ty, kteří mne zaujali nejen svou prací, ale také lidsky. Stalo se také, že mne nejdřív jedna spoluautorka odmítla, ale když jsem ji za rok a pul oslovil znovu, tak už do toho šla. Nakonec se nám, tak jak se informace o projektu dostávaly na veřejnost, začali hlásit další lidé sami. S některými jsme nakonec skutečně spolupracovali, jiné jsme ale už museli odmítnout. Ale ozývají se nám stále další a další lidé, kteří by na případném pokračování rádi participovali. Nám se tak v průběhu práce na knize podařilo sestavit skvěle fungující tým lidí, kteří si uvědomili, že společně můžeme vytvořit něco jedinečného.

Je někdo, kdo byl oslovený, ale nezúčastnil se?

Původně jsme byli domluveni na ilustrování několika kapitol i s Tomski&Polanski, kteří se nám ale později omluvili, protože museli dokončit nějaký jiný projekt a my jsme, vzhledem k termínu, kdy měla jít kniha do tisku, už nemohli dál čekat. Tyto příběhy nakonec ilustrovala skvělá Martina Kurková Nožičková, za což jsme nakonec opravdu rádi, protože i díky jejím krásným ilustracím je Bohemian Taboo Stories nádhernou knihou nejen po literární, ale i vizuální stránce. 

Některé obrázky z knížky jsou teď na hradecké výstavě Erotika v umění (https://www.facebook.com/events/128119898426906/), jak jste se tam dostali?

Oslovila nás majitelka Fox Gallery paní Jana Opatrná, zda bychom se výstavy nechtěli zúčastnit. Moc nás to potěšilo, protože návštěvníci galerie tak mohou zhlédnout velmi povedené ilustrace skvělého Daniela Kurze, a fotografie špičkové fotografky Lucie Kout i mé vlastní na velkém formátu, a především ve společnosti děl dalších úžasných umělců. Takovéto výstavy, představující veřejnosti díla inspirovaná sexualitou a erotikou, velmi vítám. A moc si vážíme toho, že se ji můžeme účastnit. 

Velkým mezinárodním úspěchem zřejmě je zařazení do Seattle Erotic Art Festival Antology 2020 (https://www.facebook.com/SeattleEroticArtFestival/) – jak se to stalo?

Seattle Erotic Art Festival je jednou z nejvýznamnějších akcí zaměřujících se na erotické umění ve světě. Před několika lety jsem ji navštívil a byl jsem nadšen atmosférou i významem a ohlasem, jaký tato akce, nejen v Seattle, má. Poté, co jsem zaznamenal letošní výzvu pro umělce, rozhodl jsem se nechat přeložit pár kapitol knihy a přihlásit ji do literární části. Žádnou příliš velkou naději jsem nám nedával, protože zajímavých a krásných knih ve světě vychází opravdu velké množství. O to větší bylo poté překvapení, když nám od organizátorů přišel blahopřejný e-mail s oznámením, že jedna z kapitol, konkrétně od opravdu skvělé autorky Markéty Mathauser Malinové, byla komisí vybrána mezi nejzajímavější literární díla za loňský rok a bude zařazena do Seattle Erotic Art Festival Antology 2020. 

Co bylo největším překvapením při tvorbě knížky?

To, že z odvážné myšlenky dospěla kniha až k realizaci. Fascinuje mne, co myšlenka dokáže, jak dokáže propojovat lidi, aby společně něčeho dosáhli. Mí kolegové, kteří se mnou na Bohemian Taboo Stories spolupracovali, odvedli vynikající práci. Ze všeho nejvíc mne ale překvapilo, že osobnosti, o kterých jsme v knize psali, byly při naší spolupráci tak otevřené. Jen díky této jejich důvěře, se kterou nám své životní příběhy vyprávěly, a které si nesmírně vážím, můžeme veřejnost nechat nahlédnout do nejrůznějších zákoutí lidských životů. Ale především jim, prostřednictvím protagonistů knihy, můžeme ukázat, že je možné se poprat i s velmi těžkými situacemi. Že je lze proměnit v kreativní sílu. Že je možné se zbavit strachu. A že na konsensuální sexualitě není nic nemravného ani nebezpečného.

Budete tímhle směrem pokračovat, třeba další knihou, výstavní činností, přednáškami?

Bohemian Taboo Stories byla prvním naším počinem, ale plánů a záměrů, kterými chceme pokračovat, máme hodně. Nedávno jsme navázali spolupráci s americkou organizací National Coalition Against Censorhip a chceme spojit síly v boji proti cenzuře umění obsahující nahotu a erotiku. Teď v sobotu jsem o tématech, které v Bohemian Taboo řešíme, měl možnost mluvit na plzeňské PechaKucha Night, dostali jsme pozvání na PechaKucha Night do Sokolova, v plánu jsou ale i další akce. Chtěli bychom veřejnosti nadále představovat zajímavé osobnosti, kteří se zabývají sexualitou a dávat prostor umělcům, kteří díla inspirovaná sexualitou nebo lidským tělem tvoří. A rozhodně budeme dál diskutovat, podporovat všechny organizace, které se snaží kultivovat naši společnost a upozorňovat na mýty, předsudky a nepravdy, které ohledně tohoto tématu existují. 

Co je a co není sexy na knihách?

Knihy mám rád od dětství, ale na knihách jako takových nic sexy nevidím. Sexy mi přijdou lidé. Otevření, ohleduplní a láskyplní lidé jsou sexy.  

 

Web knihy najdete tady.

Comments

comments

Vyhledat