Běžci, co sbírají odpadky. Fenomén plogging.
Běháte? A všimli jste si, kolik obalů od sušenek, PET lahví a jiných odpadků se jen tak povaluje podél silnic nebo přímo v lesích? A štve vás to? V tom případě jste ideálním kandidátem na to stát se ploggerem.
Plogging se stává světovým fenoménem. Stejně jako běh v posledních letech. Zájem o něj roste asi podobnou rychlostí, jakou zahlcujeme planetu smetím. Ve Švédsku se tedy rozhodli tyto dva aspekty propojit a v roce 2016 do krajiny vyběhli první ploggeři s teniskami na nohou a pytlem na odpadky v ruce. Plogging kombinuje běh a sbírání odpadků podél cest a má za cíl podpořit nejen zdraví lidí, ale i planety. Velmi brzy po švédském debutu se tento trend dostával do dalších zemí a dobrou zprávou je, že o dva roky později přiběhl pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti také k nám do Česka.
Plastová láhev se rozkládá až 450 let, skleněná dokonce tisíce let, plechovka od 50 do 250 let, igelitový sáček 10 až 20 let, nedopalek až 1,5 roku. Ale i takový ohryzek od jablka si v přírodě měsíc poleží.1 )
Přesně tyhle položky jsou nejčastějším odpadem, který ploggeři sbírají. Přesně tyto odpadky jsou běžnými věcmi, které lidé dokáží jen tak s klidným svědomím vyhodit z okýnka auta nebo zahodit při svých pěších túrách krajinou.
Desetitisíce fotek
Plogging buduje povědomí o tom, kolik odpadků se válí na ulicích, jaké množství plastu plave v oceánech a že za pár let se v nich bude vyskytovat více kusů než ryb. Pomáhají mu v tom hodně sociální sítě, jen na Instagramu se pod heslem #plogging ukrývá přes 65,5 tisíce příspěvků. Samotné slovo vzniklo spojením známého „jogging“ a „plocka upp“, což je švédský výraz pro „pick up“. Vymyslel ho švédský lyžar a trailový běžec Erik Ahlström.
Do komunity plogging běžců se může přidat kdokoli. Neexistují žádná pravidla nebo zásady, kolik musíte nasbírat, kde a jak často běhat nebo jakou byste měli mít fyzičku. Jednoduše nazujte boty, vybavte se rukavicemi a pytlem na odpadky a proběhnete si svou oblíbenou lokalitu. Možná vás překvapí, jak rychle pytel naplníte a že namísto souvislého běhu budete spíše pořád dřepovat.
Tip pro ploggery:
Bez aplikace by to nešlo, takže už i ploggeři mají tu svou. Jmenuje se GO PLOGGING a v případě, že se vydáte na cestu ekologicky uvědomělého běžce, tak se pro vás může stát praktickým i motivačním nástrojem. Zaznamenává počet posbíraného odpadu, vzdálenost i čas, který jste danou aktivitou strávili. Můžete se spojit s dalšími ploggery po celém světě a samozřejmě sdílet svůj „výkon“ na sociálních sítích. Je bezplatná a dostupná na App Store i Google Play.
Inspirace zkušenými a nadšenými eko-běžci:
The plastic runner – https://www.instagram.com/Theplasticrunner/
Plogging South Africa – https://www.instagram.com/plogging_sa/
Plastic Pollution Solution – https://www.instagram.com/plastic_pollutionsolution/?utm_source=ig_embed
Playaplogging – https://www.instagram.com/playaplogging/?utm_source=ig_embed
Brasil Plogging – https://www.instagram.com/brasilplogging/
Ploggerusa – https://www.instagram.com/ploggerusa/
Zdroj:
- Plogging Česko – https://www.ploggingcesko.cz/