Das Filmfest nabídne v Praze, Brně a Olomouci výběr oceňovaných filmů
Na filmové novinky z Německa, Rakouska a Švýcarska pozve v říjnu a listopadu zavedený festival německy mluvených filmů Das Filmfest. V pořadí 18. ročník zamíří opět do kin v Praze, Brně a Olomouci a nabídne výběr kritikou i diváky oceňovaných filmů předních režisérů i nastupujících filmařů. Festivalový program přináší aktuální témata současnosti, ale odkrývá i události a příběhy minulosti, a to v nejrůznějších formách: od komedií, přes psychologické filmy a historické velkofilmy až po dokumentární snímky. Festival připomene osobnosti a umělce jako jsou spisovatel Franz Kafka, choreografka a tanečnice Pina Bausch či vídeňský písničkář Voodoo Jürgens, nabídne pohled na nacistickou propagandu i temné období života v 18. století, ale také palčivé téma současnosti zamořování planety plasty.
Hned několik filmů bude na festivalu uvedeno v české distribuční premiéře. Například satirický film Veni Vidi Vici režisérské dvojice Daniela Hoesla a Julie Niemann, film Joachima A. Langa Goebbels (Führer und Verführer) nebo snímek Andrease Dresena S láskou, Vaše Hilde (In Liebe, Eure Hilde). Nebudou chybět ani oblíbené projekce pro školy. I v letošním roce své filmy na festivalu osobně představí vybraní filmoví tvůrci.
Das Filmfest se uskuteční od 16. do 20. října v pražských kinech Lucerna a Edison Filmhub, od 22. do 26. října v brněnském kině Art a od 1. do 5. listopadu zamíří do nově zrekonstruovaného olomouckého kina Central. Kompletní program bude na webových stránkách www.dasfilmfest.cz zveřejněn do konce září. Přehlídku spolupořádají Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.
V letošní kolekci více než dvou desítek filmů festival nabídne například snímek Sonji Heiss s názvem Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo (Wann wird es endlich wieder so, wie es nie war). Zábavný film s hvězdným obsazením v barvách a kulisách sedmdesátých a osmdesátých let, který donutí diváky přemýšlet o běžných šílenostech ve vlastní rodině, vyniká skvělým soundtrackem. Das Filmfest dále představí napínavý film noir plný zvratů Thomase Arslana Spálená země (Verbrannte Erde), který diváky zavede do berlínského podsvětí. Co vypadalo jako lukrativní krádež vzácného obrazu na zakázku se promění v boj s patologicky cynickým protivníkem. Do českých kin zamíří i psychologické drama V osidlech ďábla (Des Teufels Bad) režisérského tandemu Veronika Franz a Severin Fiala, který posbíral několik Rakouských filmových cen ale i ceny na filmových festivalech Berlinale a Diagonale a nyní byl za Rakousko vybrán jako kandidát na Oscara. Film zavede diváky na venkov v Horním Rakousku roku 1750 a ukazuje snahu mladé ženy o únik z drsné každodennosti determinované náboženskými dogmaty. Scénář filmu vznikl na základě reálných historických záznamů o dosud opomíjené kapitole evropských dějin. V roce 100. výročí úmrtí spisovatele Franze Kafky festival symbolicky zahájí nejnovější film režiséra Georga Maase Nádhera života (Die Herrlichkeit des Lebens), který zachycuje poslední rok života velkého literáta po boku jeho poslední lásky Dory Diamant. Snímek v Praze osobně představí režisér Georg Maas.
Festival uvede i novinku režiséra Adriana Goigingera Rickerl (Rickerl – Musik is höchstens a Hobby) s proslulým rakouským zpěvákem Voodoo Jürgensem v hlavní roli. I tento emotivní snímek plný černého humoru a zakouřených vídeňských pajzlů se může pyšnit řadou ocenění, včetně cen za nejlepší hlavní roli na Diagonale i Rakouské filmové ceny. Humor pak přitvrdí v šílené komedii s prvky špionážních filmů Petera Luisiho Bonžůr, Švýcarsko! (Bon Schuur Ticino), která si utahuje ze stereotypních švýcarských vlastností. Jednoho dne si totiž v referendu Švýcaři odhlasují jen jeden státní jazyk: francouzštinu, což spustí lavinu událostí, které mohou vyvrcholit až vlasteneckou válkou. Kam až může zajít posedlost po bohatství a moci ukáže satirický film Veni Vidi Vici režisérské dvojice Daniel Hoesl a Julie Niemann, který si bere na mušku temné mocenské hrátky nejbohatších. Dále festival nabídne režijní debut Daniela Brühla Soused (Nebenan), který letos osobně představil na festivalu v Karlových Varech.
Téma druhé světové války je pro filmaře stále naléhavé a Das Filmfest uvede hned několik novinek, které se vracejí do temného období evropských dějin. Mimořádný pohled do nacistické propagandy přináší film Joachima A. Langa Goebbels (Führer und Verführer). Příběh největšího manipulátora všech dob, muže, který dokázal mobilizovat masy a formovat veřejné mínění tak, aby ospravedlnil brutální činy druhé světové války a genocidu milionů lidí. Naopak do zákulisí protinacistického odboje pozve snímek Andrease Dresena S láskou, Vaše Hilde (In Liebe, Eure Hilde). Na pozadí válečných událostí otevírá palčivou historii u nás málo známého nomádského národa Jenišů žijícího na území Švýcarska výpravný film Lubo režiséra Giorgia Dirittiho. Nejen během druhé světové války, ale až do roku 1972 byly v rámci národního převýchovného programu rodinám Jenišů odebírány děti.
Pevné místo mají v dramaturgii festivalu dokumentární filmy. Letos bude představen například oceňovaný snímek Plastic Fantastic režisérky Isabelly Willinger, který je označován za nejdůležitější klimatický film roku a upozorňuje na znečištění naší planety plasty. Další z dokumentů pak připomene legendární tanečnici Pinu Bausch a její odkaz pro současnou generaci tanečníků. Film Dancing Pina natočil režisér Florian Heinzen-Ziob.