Festival SCULPTURE LINE dorazil do Benátek na uměleckou přehlídku OPEN SPACE

Stefan Milkov Stražce
Stefan Milkov Stražce

Sochařský projekt Sculpture line, který již šestým rokem představuje výtvarná díla ve veřejném prostoru a proměňuje jej tak v galerii pod širým nebem, se rozrůstá i za hranicemi. Nově byly v italských Benátkách nainstalovány dvě sochy, které jsou součástí mezinárodní výstavy OPEN SPACE. Přehlídku zajímavých instalací v exteriéru organizuje European Cultural Centre – Italy. Benátské zahrady Giardini della Marinaressa tak nově hlídá socha Strážce od Stefana Milkova a bronzová socha Lvice od Jaroslava Róny. „Jsem velmi rád, že můžeme být součástí mezinárodního projektu v Benátkách a představit naše dva přední umělce ve světě, o to více v dnešní komplikované době.“ říká ředitel festivalu Ondřej Škarka a dodává: „V době, kdy se podmínky pro cestování mění každou chvíli, tak můžeme propojit alespoň umělecký svět.“ V pátek odpoledne byla výstava OPEN SPACE slavnostně zahájena.

OPEN SPACE je multidisciplinární venkovní výstava, kterou v benátských zahradách Giardini della Marinaressa organizuje italské Evropské kulturní centrum. Do interdisciplinárního projektu se zapojili umělci, architekti a designéři s menšími i rozsáhlými instalacemi, které nutí návštěvníky zamyslet se nad souvislostí mezi veřejným prostorem ve městě a specifickými uměleckými díly jednotlivých účastníků. Velmi podobně jako festival Sculpture line tedy obohacuje veřejný prostor a dostává umění blíže k lidem. Program vedle originálních instalací nabídne řadu workshopů, filmových projekcí, představení a komentovaných prohlídek. Výstava potrvá do 16. února a vstup je zdarma.

Sochařská linka Sculpture line vede i do dalších zemí, které se k festivalu připojily na základě výzvy Virus sochy nezastaví. Na festivalové mapě tak najdeme třeba Německo, Velkou Británii, Rakousko, Švýcarsko, Polsko, Lucembursko, Belgii, Španělsko, Čínu, Brazílii, Vietnam, Írán nebo Uruguay. Pořadatelé tak symbolicky propojují i v dnešní nelehké době, kdy se cestovatelské podmínky každým dnem mění, umělecký svět.

V Praze naopak můžeme obdivovat díla dvou umělců z Německa. Aktuálně na Smetanově nábřeží můžeme přímo při práci sledovat sochaře Martina Steinerta, který zde vytváří dřevěnou instalaci s názvem Wooden Cloud. Kolemjdoucí se mohou zapojit i do samotné tvorby a napsat na připravený materiál vlastní vzkaz. Instalace vzniká ve spolupráci s pražským Goethe-Institutem. Druhým německým sochařem, který vytváří dílo přímo pro Smíchovskou náplavku je Johannes Pfeiffer. Ve spolupráci s Česko-německým fondem budoucnosti bude v průběhu září u Vltavy nainstalován svítící objekt s názvem Life boats. Dílo opět vznikne na míru pro dané místo.

Sochařský projekt pravidelně rozšiřuje umělecký potenciál a zvelebuje řadu měst po celé České republice. Obyvatelé i jejich návštěvníci se mohou těšit opět na avantgardnější a méně obvyklá díla renomovaných českých i zahraničních umělců. Festival oficiálně potrvá do konce září, některé sochy však zůstávají na svých místech i poté.

 

Více informací o výstavě Open Space: https://ecc-italy.eu/exhibitions/nowopen

Více informací o festivalu Sculpture line na  www.sculptureline.cz.

Comments

comments

Vyhledat