Online kino DAFilms nově na Slovensku a v Polsku

Mezinárodní streamovací služba DAFilms, která nabízí úspěšné festivalové a dokumentární filmy online, nově rozšiřuje své služby na Slovensku a v Polsku. Pod doménami dafilms.sk a dafilms.pl najdou tamní diváci rozšířený katalog filmů, který bude obohacen o národní filmy a výrazné mezinárodní tituly, jež budou dostupné pouze v těchto teritoriích. Provoz portálů v nových jazykových verzích byl zahájen 3. února 2020.

S rostoucím počtem slovenských a polských diváků na portálu DAFilms se vedení společnosti rozhodlo vstoupit přímo do těchto teritorií a připravit osobitou regionální platformu, která se zaměří na tamní diváky a ve svém programu bude více reagovat na aktuální témata v těchto zemích. „Se slovenskými a polskými filmy jsme začínali budovat portál DAFilms již před patnácti lety, kdy jsme byli průkopníky v oblasti internetové distribuce filmů. Od té doby se slovenské a polské tvorbě důsledně věnujeme a jsme moc rádi, že nyní můžeme využít naše zkušenosti a budovat filmový portál přímo pro slovenské a polské diváky,“ říká zakladatelka online kina Nina Numankadić.

Těžko dostupné filmy pro domácí diváky

Se spuštěním jazykových verzí pro Slovensko a Polsko by měly vzniknout unikátní katalogy filmů dostupné pro tamní diváky, které budou nabízet kvalitní díla domácí kinematografie online. Se spuštěním domény dafilms.sk se bude jednat o největší streamovací službu na Slovensku, která nabízí lokální obsah. „Zájem o domácí kinematografii roste, zejména o dokumentární tvorbu. Mnohé filmové tituly jsou však po krátkém uvedení v kinodistribuci nebo televizi pro diváky nedostupné. Věříme, že to se může se spuštěním dafilms.sk změnit,“ popisuje projektová manažerka slovenské verze Dorota Zacharová.

Mezi aktuálními filmy, které mohou slovenští diváci zhlédnout, se nachází oceňovaný dokument Válek od režiséra Patrika Lančariče, provokující a netradičně pojatý snímek Můj poslední autoportrét od Marka Kuboše nebo hraný film Ostrým nožem od Theodora Kuhna. V programu nechybí ani tituly zavedených režisérů „generace 90“, která se proslavila i v zahraničí. Diváci si tak mohou připomenout filmy Marka Škopa, Petera Kerekeše, Jara Vojtka nebo Juraje Lehotského.

V polské verzi se mohou diváci těšit na úspěšné domácí filmy jako The Prince and the Dybbuk (Książę i dybuk), za nějž režisérská dvojice Elwira Niewiera a Piotr Rosołowski obdržela cenu Polské filmové akademie za nejlepší dokument roku 2018, nebo Call Me Tony od Klaudiusze Chrostowského, který si na prestižním festivalu IDFA v Amsterdamu odnesl cenu za nejlepší studentský dokumentární film. „Současné polské dokumentární filmy sklízí úspěchy na mezinárodních festivalech, ale polští diváci je nemají kde zhlédnout. Stejně tak bychom rádi divákům nabídli i výjimečné mezinárodní dokumenty, které se v Polsku objevují pouze v programech filmových festivalů,“ odhaluje specifika programu projektový manažer dafilms.pl Mikołaj Góralik.

Za předplatné přístup i do mezinárodního katalogu

Většina filmů bude pro diváky dostupná k online streamingu nebo k legálnímu stažení. Uživatelé webu si mohou vybrat mezi měsíčním a ročním předplatným nebo jednorázovým poplatkem za stažení filmu. Každý předplatitel národní verze zároveň získá přístup do mezinárodního katalogu filmů na dafilms.com, který obsahuje přes 2000 titulů.

Comments

comments

Vyhledat