Foto dne: Odstřel gotického kostela v roce 1968

Z výstavy Probuzení a protest. Odstřel gotického kostela sv. Pavla v Lipsku, květen 1968. Foto Karin Wieckhorst
Z výstavy Probuzení a protest. Odstřel gotického kostela sv. Pavla v Lipsku, květen 1968. Foto Karin Wieckhorst

PROBUZENÍ A PROTEST. NOVÁ VÝSTAVA ZPŘÍTOMNÍ ROK 1968.

 

V Muzeu města Ústí nad Labem se od 14. listopadu do 13. ledna příštího roku představí nová česko-německá výstava nazvaná Probuzení a protest. Šestnáct velkoformátových panelů přiblíží atmosféru roku 1968, resp. reakci na jeho události v Praze, Berlíně, Lipsku a Drážďanech.

 

„Nebyla to jen Praha a tehdejší Československo, kdo prožíval revoluční rok 1968 velmi intenzivně. Často se v souvislosti s touto dobou mluví o Francii, ale je málo známé, že události Pražského jara a jeho potlačení silně zasáhlo také například východoněmeckou veřejnost,“ komentuje ředitelka Goethe-Institutu Angelika Ridder.

 

Výstava Probuzení a protest, která vznikla ve spolupráci Goethe-Institutu a Saské akademie umění, připomíná 50. jubileum roku 1968 a všímá si především touhy československé a německé veřejnosti po změnách. Po vzoru Pražského jara rostla v 60. letech i v bývalé NDR touha po osobní svobodě a po spoluutváření socialismu. Především mladí lidé a umělci se pustili do kritiky režimu, chtěli být vyslyšeni a s pomocí protestních akcí podporovali reformující se Československo.

 

Výstava slovem a obrazem zaznamenává nejen vpád vojsk Varšavské smlouvy na naše území, ale všímá si i solidarity, kterou okupovanému Československu prokazovala východoněmecká veřejnost či underground. Nápisy „Es lebe Dubček“ („Ať žije Dubček“) nebyly po srpnu 68 ani ve východoněmeckých městech výjimkou. Výstava také předstuje beatovou scénu v Drážďanech 60. let či líčí příběh stržení gotického kostela sv. Pavla Lipsku, k němuž z politických důvodů došlo v květnu 1968.

 

„Jsem velice rád, že letošní osmičkový rok můžeme v Ústí nad Labem připomenout právě výstavou Probuzení a protest, která nabízí pohled na události roku 1968 z německé perspektivy. Obyvatelé ústeckého regionu měli s východoněmeckým režimem bezprostřední zkušenost a nyní se budou moci dozvědět, jak společnost v NDR vnímala srpnovou okupaci. A jsem moc rád, že Ústí bude prvním místem, kde bude tato zbrusu nová výstava představena,“ říká ředitel společnosti Collegium Bohemicum Petr Koura.    

 

Co? Výstava Probuzení a protest. Praha, Berlín, Lipsko, Drážďany 1968

Kdy? 14|11|2018-13|01|2019, vernisáž výstavy 14|11|2018, 17:00 hodin

Kde? Muzeum města Ústí nad Labem, Masarykova 1000/3, Ústí nad Labem

 

| www.goethe.de/cesko

 

Comments

comments

Vyhledat