Galapágy – poslední naděje na přežití?

Galapágy Foto P. Borecký
Galapágy Foto P. Borecký

Galapágy jsou tichomořské souostroví i název kliniky asistované reprodukce, kde se hrstka vyvolených snaží prostřednictvím svých genů zachránit lidstvo. Alespoň v autorské inscenaci Galapágy oceňované slovenské režisérky Júlie Rázusové. Inscenace vznikla podle šestého románu Kurta Vonneguta, divadelní adaptace tohoto dystopického textu bude v Evropě uvedena vůbec poprvé. Premiéry se budou konat 8. a 17. února v divadle Komedie. 

 

Júlia Rázusová režíruje v Praze poprvé, i když je na Slovensku respektovanou umělkyní, která dvakrát obdržela divadelní ocenění DOSKY. Vytváří performativní a vizuální inscenace, jež diváky provokují a nutí být ve střehu. V Galapágách kromě obrovského talíře na scéně, který prověřuje fyzické schopnosti herců, využívá také principy live cinema. Kamera je použita po vzoru dokumentárních přírodovědných filmů. Ve třetí části představení se diváci společně s kameramanem vydají do džungle, kde snad bude lidstvo zachráněno…,“ slibuje Lenka Dombrovská, programová kurátorka divadla Komedie.

 

Na scéně dominuje talíř, ve kterém musí herci udržovat rovnováhu jako na vratké, potápějící se lodi. O scénografii režisérka Rázusová prozradila: „S výtvarníci Markétou Plachou vycházíme z jednoho momentu v knize, kde se pilot, než shodí bombu na satelity v Ekvádoru, přes vysílačku baví s jiným pilotem o tom, zda existuje něco lepšího než pohlavní styk. Kontakt bomby a satelitu nám připomíná akt kopulace. Moment nějakého přijímání nám přišel tak podstatný, že jsme na něm postavily scénu. V inscenaci je zachycen i okamžik hrozby shora a naše snaha to nevidět.“

 

Inscenace s „vonnegutovskou“ ironií a trpkým humorem otevírá témata jako ekologie, evoluce a reprodukční otázky dnešních dní. Základem nové civilizace se má stát skupinka lidí s obrovskými mozky – stárnoucí učitelka biologie, věčně opilý kapitán ekvádorského námořnictva, nevidomá dcera milionáře, depresivní žena japonského vynálezce a šest dívek kmene Kanka-bono. Tyto pasažéry „nové Noemovy archy“ pozorují a intelektuálními komentáři častují spisovatel Kurt Vonnegut (Viktor Dvořák) a přírodovědec Charles Darwin (Jakub Gottwald). Diváci se také mohou těšit na rapovanou kanka-bono píseň v podání Karin Bílíkové nebo na návrat herců Gabriely Míčové, Hynka Chmelaře či Jiřího Štrébla na prkna divadla Komedie.

 

Comments

comments

Vyhledat