Google a Paměť národa dnes společně připomínají české kořeny Mezinárodního dne studentstva

foto Google
foto Google

 

Studenti z celého světa se dnes mohou inspirovat příběhy o odvaze českých studentů. Český Google se při příležitosti oslav Mezinárodního dne studentstva spojil s projektem Paměť národa, aby společně poukázali na české kořeny tohoto světově uznávaného svátku. Ten je připomínkou tragických událostí v souvislosti s protesty vysokoškolských studentů proti nacistickému útlaku v roce 1939. Na platformě Google Arts & Culture vznikla při této příležitosti unikátní výstava nazvaná Studentské revoluce ze vzpomínek studentských vůdců a dobových materiálů z let 1939 a 1989. O výstavě dnes Google informuje také na svém globálním blogu.  

 

Domovská stránka českého Googlu dnes připomíná 17. listopad jako den, kdy odvaha českých studentů opakovaně měnila chod našich dějin. Při této příležitosti odkazuje na speciální sbírku historických fotografií, unikátních dokumentů a videí se vzpomínkami studentů připravenou speciálně k příležitosti oslav Mezinárodního dne studentstva dostupnou jak v českém, tak i anglickém jazyce. O výstavě a českých kořenech tohoto svátku dnes informuje Google také na svém celosvětovém blogu The Keyword i evropském twitterovém účtu. 

 

Výstava Studentské revoluce, kterou připravil projekt Paměť národa, jeden z největších světových archivů vzpomínek pamětníků, pro globální platformu Google Arts & Culture přibližuje domácímu i mezinárodnímu publiku dva silné historické momenty. Jde o zatýkání, popravy studentů a následné uzavření českých vysokých škol nacisty během 17. listopadu 1939 a shromáždění studentů v tentýž den roku 1989, které odstartovalo sametovou revoluci. 

 

On-line expozice Studentské revoluce vypráví dramatický a dojemný příběh mladých lidí, studentů z let 1939 a 1989, kteří se s nasazením svého života postavili proti bezpráví. Nechť inspirují svět, kde lidé o svoji svobodu stále bojují. My ji máme. A jako generace narozená do svobody se skrze příběhy dozvídáme její skutečnou cenu, komentuje výstavu ředitel a zakladatel projektu Paměť národa Mikuláš Kroupa. 

 

Právě on-line sbírky jsou podle Kroupy způsobem, jak v dnešní době připomínat důležité historické momenty a příběhy a zaujmout i mladší generace. Paměť národa na Google Arts & Culture patří. Nejsme zaprášeným archivem pro hrstku nadšenců, ale moderní digitální on-line databáze. Zpřístupňujeme unikátní obsah – desetitisíce hodin filmových a zvukových záznamů vyprávění starých lidí, desetitisíce fotografií a dalších dokumentů. Shromáždili jsme poklad a teď ho chceme zpřístupnit lidem, říká Kroupa. 

 

Platforma Google Arts & Culture umožňuje virtuální prohlídky více jak dvou tisíc muzeí po celém světě. Je vstupní branou ke zkoumání kultury, umění a historie. Lidé z celého světa se díky ní mohou ponořit do příběhů o kulturním dědictví počínaje obrazy Van Gogha až po historii starobylých mayských chrámů či kulturu japonské gastronomie. Cílem Google Arts & Culture je sdílet a uchovávat kulturu a pomáhat kulturním institucím po celém světě inovovat prostřednictvím nejnovějších technologií. 

 

Od roku 2011, kdy vznikla platforma Google Arts & Culture, pozorujeme stále se zvyšující zájem uživatelů i vystavujících o on-line sbírky. Teprve letos se však naplno ukázalo, jak důležité je uchovávat naše kulturní dědictví také v on-line podobě. I když jsou muzea a galerie zavřené, k inspirativnímu obsahu máme stále neomezený přístup. Dnes si tak díky projektu Paměť národa může celý svět připomenout Mezinárodní den studentstva a odvahu českých studentů, dodává programová manažerka Google Arts & Culture pro region střední a východní Evropy Liudmila Kobyakova. 

 

Odkaz na video na YouTube (veřejné od 17.11. 8:00): https://www.youtube.com/watch?v=8ZyR861cdPI&feature=youtu.be 

 

Comments

comments

Vyhledat