HLEDÁNÍ ZTRACENÉHO RADIA 1 NABÍDNE NOSTALGII

 

Radio 1 tento týden slaví 30 let od chvíle, kdy získalo licenci pro vysílání na frekvenci 91,9 FM. Během sedmi dnů bude možné slyšet narozeninové sety jednotlivých moderátorů i speciální díly známých pořadů. A v programu odstartuje nový pořad Hledání ztraceného Radia 1. V prvním díle, který se bude vysílat v sobotu 27. března d 19:00, připomenou Ondřej Ježek, Ondřej Štindl a další autoři, jak vznikaly nejslavnější jingly Radia 1. 

 

Hledání ztraceného Radia 1 nabídne každou sobotu až do konce letošního roku to nejzajímavější a nejpodivnější z rozsáhlých archívů Radia 1. Představí upoutávky, zvláštnosti, jingly a obskurní díly oblíbených pořadů, někdy i těch, které už neexistují. Zaměří se například na pořady Strašidelný zámek, EBM’s Not Dead, Mudrlanti nebo Půlnoční Dharma. Nabídne také výběry z některých speciálních dnů, třeba ze Dne s hudebníky. Hledání ztraceného Radia 1 bude k dispozici i jako podcast, stačí si ho pustit z preferované podcastové služby.  

 

Radio 1 slaví 30. narozeniny

Radio 1 kulaté narozeniny slaví v éteru, a to od pondělí 22. do neděle 28. března. Narozeninové sety odehrají například Josef Sedloň, Jana Kománková, Ondřej Štindl, Klára Nemravová nebo Žofie Helfertová. Ve speciálních dílech se představí pořady Shadowbox, Zátiší, Buzz či Reggae klub. Radio 1 si ke kulatinám nadělí také nový web, speciální třicátnický merchandise, svěží zvukový a grafický obal obou hitparád a dva nové pořady – Hledání ztraceného Radia 1 a Třicetileté okénko Radia 1 (oba jsou dostupné i jako podcast). Více informací najdete na www.radio1.cz

 

Radio 1 má za sebou kus historie
Radio 1 začalo vysílat pod názvem Radio Stalin z katakomb pod někdejším Stalinovým pomníkem v Praze na Letné. Vysílačka i technické zařízení byly darem francouzského rádia Energie (NRJ) na podporu svobody projevu v tehdejším Československu. Radio Stalin vysílalo pirátsky od 19. do 25. října 1990 v rámci výstavy Totalitní zóna a vzbudilo mimořádný ohlas. Po týdnu vysílací zařízení zabavila policie a vysílání muselo skončit. Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo na 30 000 lidí. Na začátku roku 1991 bylo zařízení vráceno a 25. března 1991 se Radio 1 stalo historicky první českou soukromou rozhlasovou stanicí v této republice. Radio 1 se od začátku své existence lišilo od ostatních komerčních stanic svou alternativní hudební dramaturgií, která není svázaná hitparádovými pravidly. Hlavní charakteristikou Radia 1 je maximální otevřenost, a to jak k různorodým hudebním žánrům, tak i v přístupu k posluchačům. Během své existence se Radio 1 stalo významným kulturním fenoménem, zcela ojedinělým v evropském prostoru.

 

 

Radio 1 je možné poslouchat na frekvencích 91,9 FM (Praha a okolí), 97,5 FM (Plzeň), 98,7 FM (Liberec) a 100,2 FM (České Budějovice). Samozřejmě také po internetu a digitálně v síti DAB+. Více informací najdete na https://www.radio1.cz/jak-naladit/, kde jsou ke stažení i mobilní aplikace.

 

Comments

comments

Vyhledat